Nikdo nemá rád peníze, které jenom leží na účtu. Nic nevydělávají a ještě je k tomu všemu žere inflace. Proč by to mělo být u kryptoměn jiné?
Díky Binance můžete své kryptoměny držet a zároveň zhodnocovat pomocí mnoha nástrojů, které firma nabízí. Pojďme se tedy na programy podívat zblízka. Bude nejlepší, když si nejprve vysvětlíme, kde vlastně možnosti zhodnocení najdete. Poté si každou rozebereme a vysvětlíme.
Prvním krokem je samozřejmě založení účtu Binance. To není nic složitého. Proces to může být lehce zdlouhavý pouze v případě verifikace. Ta probíhá tak, že uživatel musí oskenovat či nafotit nějaké určité dokumenty jako občanský průkaz nebo dokument potvrzující adresu bydliště.
Jestliže jste nic takového ještě nedělali, můžeme vás odkázat na naši recenzi Binance. V ní se dozvíte vše potřebné. Pokud vám stačí jen průvodce registrací, správnou sekci najdete přímo v obsahu recenze na její začátku.
Předpokládejme, že učet už máte založený a nejlépe i verifikovaný. Nic už vám tedy nebrání pokračovat. Přejděte nyní na úvodní obrazovku Binance, najeďte na záložku Finance a hned první políčko je Binance Earn.
Zhruba takto nějak by měla vypadat stránka, která bude sloužit jako vaše základna a rozcestník (ale protože Binance se neustále vyvíjí, i design stránek se může postupem času mírně změnit). Odtud se dostanete ke všemu – od spoření ke stakingu.
Teď už ke konkrétním programům.
Rozdělíme je úplně stejně jako Binance. Vůbec první možnosti na bílém pozadí jsou “Zaručené” a “Vysoký výnos“.
TIP: Rozhodně doporučujeme si řádně nastudovat podmínky každého produktu, aby vás později nepřekvapila např. určitá lhůta pro výběr kryptoměn.
Podle názvu můžete očekávat vcelku jasné věci. Programy v této záložce budou vaše prostředky zhodnocovat pomaleji, nicméně zároveň budou podstatně bezpečnější.
Všechno byste ale měli brát optikou kryptoměn. Z pohledu bezpečnosti se rozhodně nemůžou rovnat spořícímu účtu u banky. Nicméně staking tetheru je určitě jistější než investice např. do Dogecoinu.
První tabulka jsou jen příklady z jednotlivých skupin. V podstatě si jí teď nebudete všímat a sjedete pod ní. Zde na vás už čekají konkrétní programy.
Spoření se dělí na tři kategorie:
V podstatě se jedná o normální staking kryptoměn s jediným rozdílem – uzamknuté coiny jsou v protokolu na nějakou dobu zamčené.
Máte zde na výběr mezi dobou uzamčení. Pokud zvolíte delší, bude to mít samozřejmě pozitivní dopad i na výši získaného výnosu.
Jiná forma stakingu. Uživatel nezískává vloženou kryptoměnu, nýbrž dostává jednotky nového tokenu. Prostředky se dají vybrat kdykoliv.
Komplexní produkt Binance. Do programu vložíte BNB, přičemž vyděláváte na určité kombinaci všech výše zmíněných možností.
Binance tak dokáže využít bezpečnosti spoření, vysokých výnosů ze stakingu a šanci na zhodnocení z launchpoolu.
Staking etherů už před přechodem na Ethereum 2.0. Výměnou dostanete tokeny BETH v poměru 1:1 k vašemu uzamčenému ETH. Dle Binance můžete s BETH normálně obchodovat, prodávat ho, ale také znovu vložit do stakingu. Pokud však budete chtít ETH vybrat zpět, budete potřebovat BETH tokeny.
Odměny se vyplácejí ve formě BETH.
Pro odvážnější si společnost Binance připravila i vysoko rizikové/výnosové produkty. Jsou znovu dostupné přímo v Binance.
Potřebujeme akorát přepnout ze záložky Zaručené na Vysoký výnos.
Využívá se zde tzv. liquidity poolů. Jedná se o jiný přístup ke směnárenským službám. Konkrétně jsou využívané v decentralizovaných směnárnách jako například Pancakeswap.
Uživatel si vybere pár a uzamkne do něj jednu či obě kryptoměny. Může je v zásadě kdykoliv vybrat, avšak u některých ztratí výnos (vždy záleží na konkrétním kontraktu).
Doporučujeme si řádně nastudovat problematiku AMM a liquidity poolů – může se jednat o velmi rizikové investice.
Staking už jsme zmiňovali mnohokrát. Oproti Zamčenému stakingu ze záložky zaručené je tu rozdíl především v tom, že uzamčení není fixní – respektive pohybuje se kolem jednoho dne.
Najdete zde celou řadu známých tokenů jako USDT, USDC či BNB.
Přestože Binance spravuje poskytované portfolio i z pohledu validity projektů, vždy si udělejte svůj vlastní průzkum. Za projekt nikdo neručí a pokud skončí, vám zůstanou jen bezcenné mince.
V tomto produktu ukládáte jedno podkladové aktivum. Dle pohybu cenu poté můžete získat buď:
V tuto chvíli Binance podporuje pouze vklad BTC jako podkladového aktiva. Po dobu trvání programu se nedá vybrat.
Znovu důrazně doporučujeme studium produktu.
Pokud vám vadí koukat na kryptoměny, které jen leží a nepracují, pak je to rozhodně dobrý způsob zhodnocení.
Binance k této problematice přistupuje velmi profesionálně a v zásadě skoro jako banka. Je ale třeba mít na paměti pár věcí:
Dá se to shrnout do jedné věci. Používejte selský rozum a budete v pořádku.
Můj zájem o finance začal v roce 2017. První ránu jsem dostal od kryptoměn. Jejich růst mi kouzlil úsměv na tváři, avšak propad v roce 2018 byl studenou sprchou. Jako další cestu jsem zvolil akcie, u kterých jsem zůstal dva roky. V roce 2020 se dostavil další kryptoměnový bull-run a společně s ním se znovu objevil i můj zájem o Bitcoin.
Tentokrát jsem ale věc vzal za správný konec. Nejprve vzdělávání.
Kryptoměny pro mě znamenají nový finanční systém a věřím, že se postupně dostanou i do běžných životů občanů. Psaní článků zde na Finex.cz mě především pozitivně motivuje k prohlubování znalostí, které mohu následně předat čtenářům.