Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.
Binance, největší světová kryptoměnová burza, ve středu oznámila, že pozastavila bankovní vklady v eurech pomocí Single Euro Payments Area (SEPA). Zákazníci se proto místo toho musí prozatím spolehnout na platby kreditní nebo debetní kartou.
SEPA je síť, jejímž cílem je zrychlit, usnadnit a zlevnit evropské mezibankovní platby vytvořením jednotného trhu pro platby v eurech.
Tato platební síť je mezi investory velmi oblíbená kvůli nízkým poplatkům za převody. V současné době tuto možnost využívají zákazníci ze 36 zemí světa.
Burza Binance uvedla, že tento krok je dočasný a je způsoben událostmi, které nemohou ovlivnit. Uživatelé mohou stále z burzy eura vybírat prostřednictvím SEPA. Pro převody na burzu mohou využívat pouze platby prostřednictvím kreditních a debetních karet.
Binance se začátkem minulého týdne potýkala s dalším omezením, kdy britská banka Barclays bránila zákazníkům posílat peníze na burzu. Tento krok se setkal s obrovskou vlnou kritiky ze strany kryptokomunity. Banka totiž v podstatě dala svým zákazníkům najevo, že jejich vlastní peníze nemohou využít zcela podle jejich vlastní vůle.
“I banku můžete mít rádi,” slogan, který v Česku zná snad každý. Stojí za ním AirBank, bankovní instituce, která nabízí finanční služby drobné klientele. Díky moderním technologiím a odlišnému přístupu ke klientům se stala oblíbenou hlavně u mladší generace. V úterý se na sociálních sítích objevila informace, že AirBank blokuje platby na kryptoměnové burzy.
Dobrý den @Air_Bank ,chystám se na dovolenou do Salvadoru,kde je zákonné platidlo #bitcoin. Chtěl jsem si z vaší banky poslat na burzu koruny, abych je mohl směnit za #btc.Ted jsem se dozvěděl, že to zakazujete. Plánujete kvůli tomu změnit svou korespondenční banku? https://t.co/J0vdwZ6v2c
— Čeněk Stýblo (@CenekStyblo) July 3, 2021
Podle mluvčí AirBank Jany Pokorné zpracování zahraničních plateb zajišťuje Air Bank prostřednictví korespondentské banky (Raiffeisen Bank International), která přijala rozhodnutí jakékoliv platby související s kryptoměnami nadále neprovádět.
Vzhledem k tomu, že se jedná o interní politiku korespondentské banky, AirBank nemá možnost tuto skutečnost nijak ovlivnit.
Nejedná se o první případ v Česku, kdy banky zablokovaly převod peněz na kryptoměnové burzy. Například na konci května se podobný případ stal klientovi UniCredit Bank. Banka se tehdy obecně odkazovala na pravidla proti praní špinavých peněz.
Podle bankovní asociace nejde o cílenou diskriminaci, ale opatrnost. Přísné podmínky vycházejí z národních ale i mezinárodních pravidel proti praní špinavých peněz a boje s organizovaným zločinem.
Řada obchodníků s kryptoměnami však tato pravidla nesplňuje. Vysoká míra rizika vyplývající zejména z povinného zajištění identifikace jak kupujícího, tak prodávajícího, respektive původu této komodity, znamená, že je spíše pravidlem, že se banky klientům zdráhají tyto služby nabízet.
Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.
Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.
Dobry den, take se mi to stalo, dokonce blokace karty za podezrely prevod. Mate nejake tipy jake vyuzivat banky aby se tomuto predeslo? Diky