Finex.cz logo
Menu
Finex » Indexy » Bank of America: Těchto 5 rizik může způsobit propad indexu S&P 500 i cen dalších aktiv v nejbližších měsících

Bank of America: Těchto 5 rizik může způsobit propad indexu S&P 500 i cen dalších aktiv v nejbližších měsících

Bank of America: Těchto 5 rizik může způsobit propad indexu S&P 500 i cen dalších aktiv v nejbližších měsících
Zdroj: etfstream.com

První polovina roku přinesla dobré zprávy pro většinu aktiv – s výjimkou kryptoměn a zlata – nemohla by však bublina na Wall Street v blízké budoucnosti splasknout? Podle Bank of America by mohl index S&P 500 ve 3. čtvrtletí prudce klesnout, protože americký akciový trh stejně jako další cenné papíry bude ohrožovat zejména 5 rizik, jejichž názvy začínají v angličtině shodou okolností na "P".

Kvůli těmto rizikům očekávají analytici Bank of America ve třetím čtvrtletí tlak na cenu většiny aktiv. Není divu, že jedna z největších amerických bank momentálně své investice odprodává a hromadí hotovost.

Vývoj hodnoty indexu S&P 500 za poslední 2 roky
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Podle jejich názoru se zdá, že pět rizik – pandemie, cena (price), pozice, politika a zisky (profits) – budou ve třetím čtvrtletí snižovat minimálně ceny dluhopisů, akcií a komodit.

1. Pandemie

Vzhledem k tomu, že se počet případů covid-19 po celém světě opět zvyšuje zejména v důsledku rozšiřující se varianty Delta, očekává Bank of America pokles růstu a snížení očekávání zisků pro zbytek letošního roku a příští rok. To by mohlo vést k tlaku na pokles cen aktiv, i když situace na trzích trvající už více než 16 měsíců ukazuje, že se trhy nemusí chovat vždy racionálně.

Denní počet nových případů onemocnění covid-19.
Denní počet nových případů onemocnění covid-19. Zdroj: worldometers.info

2. Cena (Price)

Nejnovější vlna covid-19 přichází v době, kdy jsou ceny většiny aktiv velmi vysoko. Za příklad může posloužit americký index S&P 500, který nyní charakterizuje Schillerovo P/E ratio, jež vyjadřuje poměr ceny akcií vůči průměrným ziskům za posledních 10 let očištěných o inflaci, na úrovni 38,36. Klasické P/E ratio benchmarku amerického akciového trhu se pak pohybuje dokonce na úrovni dotcom bubliny.

Také komodity a nemovitosti jsou na svých historicky nejvyšších oceněních nebo se jim blíží. Rozdíl mezi výnosem bezrizikových a junk dluhopisů (povětšinou korporátní dluhopisy slibují vyšší výnos, jelikož jsou emitovány rizikovějšími společnostmi) v USA je mimořádně nízký. Výnosy junk dluhopisů přitom v závěru minulého týdne klesly dokonce pod úroveň americké inflace. Pokles výnosů dluhopisů přitom znamená růst jejich ceny.

Historický vývoj Shillerova valuačního měřítka indexu S&P 500.
Historický vývoj Shillerova valuačního měřítka indexu S&P 500. Zdroj: multpl.com

3. Pozice portfolio manažerů

Analytici americké banky také poukázali na údaje z průzkumu, podle nichž portfolio manažeři fondů přesouvají peníze do aktiv pozdní fáze akciového cyklu, tedy těch, která se nejlépe hodí pro období inflace a slabý růst akcií. Ve třetím čtvrtletí podle nich index S&P 500 klesne pod 4 000 bodů. To by představovalo zhruba 8% pokles oproti současným úrovním, a to zejména v důsledku oslabujících technologických akcií, které mnozí investoři (podle jejich názoru nesprávně) považují za dobrou defenzivní volbu.

4. Politika

Inflace v celém vyspělém světě bude v nadcházejícím čtvrtletí nutit měnové a vládní autority zmírnit stimulační opatření. To se týká zejména americké centrální banky a také ECB. Očekávaný balíček investic do infrastruktury v USA, který byl původně navržen Joe Bidenem ve výši 1,7 bilionu dolarů, nakonec bude také pravděpodobně "zeštíhlen".

Velkou neznámou, pokud jde o politiku, je Čína. Místní centrální banka se zřejmě obává přehřátí křehkého finančního sektoru své země, na druhé straně v minulém týdnu snížila minimální úroveň bankovních rezerv komerčních bank o půl procentního bodu na 5 %.

Růst velikosti bilance americké centrální banky za poslední dva roky.
Růst velikosti bilance americké centrální banky za poslední dva roky. Zdroj: fred.stlouisfed.org

5. Zisky (Profits)

Díky potenciálním omezením kvůli koronaviru, problémům v dodavatelských řetězcích a pravděpodobnému zpomalení růstu by se investoři měli připravit na to, že budou zisky jednotlivých podniků v druhé polovině roku pod tlakem. Zvláště budou-li se porovnávat hospodářské výsledky některých technologických titulů se skvělou druhou polovinou loňského roku.

Akcie mohou také klesat preventivně, protože nervozita investorů může způsobit, že se nižší očekávané zisky za 4. čtvrtletí projeví už v cenách akcií za 3. čtvrtletí.

Růst EPS (zisku na akcii) společností v indexu S&P 500.
Růst EPS (zisku na akcii) společností v indexu S&P 500. Zdroj: ycharts.com

Slovo závěrem

Co myslíte, jaká nás čeká druhá polovina roku 2021? Je nezpochybnitelné, že ceny většiny cenných papírů byly iracionálním chováním investorů vyšroubovány do nesmyslných výšek.

Každý by měl mít na paměti, že se do investování v posledních 16 měsících pustila spousta nováčků, kteří zatím neznají nic jiného než zisk. Stačit může malý impuls, který způsobí pokles některého z aktiv o pár %, a tento jinak nevýznamný propad může v řadách noviců vyvolat paniku a hromadný výprodej.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToroReklama
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo