Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Analýza akcie Google (Alphabet) – výtečná hospodářská čísla za Q2, technika trhu je však velmi přepálená

Publikováno
Analýza akcie Google (Alphabet) – výtečná hospodářská čísla za Q2, technika trhu je však velmi přepálená
Zdroj: Entrepreneur.com

V dnešní fundamentální a technické analýze se zaměříme na akcie Google (Alphabet). Vzhledem k tomu, že jsme se v minulých příspěvcích zaměřili na analýzu akcie AMD a analýzu akcie Intel, stále tudíž zůstáváme v technologickém sektoru, což je i cílem. Technologické akcie totiž reportují ekonomické výsledky nad očekávání (včetně společnosti Google).

Jak je zvykem, nejprve si povíme důležité zprávy, které se společnosti Google týkají.

Google plánuje své vlastní čipy

Pokud nejste fandové do smartphonů, možná vám uniklo, že Google má svou vlastní značku chytrých telefonů. A aby toho nebylo málo, plánuje výrobu i svých vlastních čipů. Tento krok je kritizován, protože telefony Google mají zanedbatelný podíl na trhu.

Vývoj a poté výroba vlastních čipů totiž něco stojí a vyplatí se to pouze tehdy, když jich prodáte dostatečné množství. Momentálně pro Google vyvíjí čipy společnost Qualcomm, takže o část svého byznysu asi přijde. Pokud tedy společnost uvedený krok vážně učiní, bude se pravděpodobně jednat o velkou investici, která může skončit nezdarem.

Obnovené reklamy na Google s krypto tématikou

Už je to nějaká doba, kdy Google razantně zpřísnil reklamy na Google Ads., které měly něco společného s kryptoaktivy. Firma k tomu přistoupila, protože se množily podvody, které lidově řečeno z lidí akorát lákaly peníze. V minulém bull runu byly k řečenému účelu hojně využívány tzv. ICO.

V drtivé většině případů se ovšem jednalo o zcela špatné projekty, které neměly žádnou budoucnost. Bohužel se nedalo selektovat, co je reálný projekt a co je podvod. Takže došlo k plošnému zákazu všech reklam, které měly co dočinění s kryptem.

Nyní ovšem dochází k revizi a třeba reklamy na krypto burzy a kryptoměnové peněženky již mohou reklamních služeb využívat. Leč ICO projekty mají pořád smůlu, ty nadále zůstanou na blacklistu.

Google vyvíjí novou superinteligentní umělou inteligenci

Jeff Dean je šéfem vývoje umělé inteligence u firmy Google a v nedávné TED konferenci oznámil, že vyvíjí novou umělou inteligenci, která by měla být po svém dokončení schopna zvládnout miliony úkonů. Dle slov Jeffa Deana se jedná o snahu, kdy chtějí vytvořit pouze jednu umělou inteligenci, která zvládne úplně všechny úkoly.

Umělou inteligenci pojmenovali Pathways, protože se vlastně jedná o víceúčelovou jednotku. Pathways má být užitečný ve zdravotnictví, technice, ve školství a zvládnout velmi komplikované problémy jako je například konstrukce dokonalé čisté energie.

Jsou to samozřejmě velmi sebevědomá prohlášení, která naráží na etické problémy. Samotná existence takových umělých jednotek není asi problém, ale už je důležité, kdo je ovládá. Navíc je otázkou, jak moc budou zasahovat do lidské společnosti. Každopádně se zdá, že Isaac Asimov se trefil na výbornou.

Fundamentální analýza akcie Google (Alphabet)

Kvartální účetní období

Jak jsem říkal v úvodu, Google zase předčil všechna očekávání. Celkové výnosy byly mezikvartálně navýšeny o 11,66 % na 62 miliard USD. Provozní výnos vzrostl v relativních číslech ještě více, o 17 % na 19,37 miliardy USD. EBITDA zakotvila na 22,31 miliardách USD, což je mezikvartální zlepšení o 15,62 %.

Zdroj: tradingview.com
Výnos a zisk za jednotlivé kvartály (USD)

Profit margin je téměř 30 %, takže dolar výnosu implikuje 0,3 USD čistý zisk. Profit margin blížící se k 30 % je vážně super číslo. V technologickém odvětví je standard kolem 20 %. Zajímavé je, že čistý zisk příliš nevzrostl. Respektive jenom mírně o 3,32 % na 18,52 miliardy USD.

Zdroj: tradingview.com
EPS za jednotlivé kvartály

I přesto je ale EPS mnohem vyšší, než se původně předpokládalo. Zisk na akcii je 27,26 USD, což je pořád velmi solidní. Google vygeneroval volné cash flow o 16,39 miliardách USD. Mezikvartálně skok o téměř 23 %. Google má prostě hromadu volného kapitálu. Poměrový ukazatel P/E je pořád o něco vyšší, ale mírně klesl.

Jeho současná hodnota je 26,47 bodů, což je v dnešní době u technologických společností takový průměr. Když se podíváte na jakoukoliv akademickou práci, zjistíte, že se jedná o dost vysoké číslo. Ale realita doby je taková, že jsou P/E kolem 30 bodů “norma“.

Co se týče rentability vlastního kapitálu (ROE), firma si oproti předešlým čtvrtletím hodně polepšila. Momentální ROE je přes 20 %, což je slušný výsledek. Za Q3 a Q4 2020 bylo ROE lehce nad 12 %, což mi přijde na Google málo.

Roční účetní období

Za jednotlivé roky dosahuje Google stabilního dvojciferného růstu výnosů. Mezi léty 2019 a 2020 vzrostly výnosy o 13 % na 97,62 miliardy USD. Provozní výnosy stouply o 15,71 % na 41 miliard USD. EBITDA si polepšila o téměř 16 % na 54,7 miliardy USD. Profit margin je za rok 2020 22 %, což bylo i v roce 2018 a 2019.

Zdroj: tradingview.com
Výnos a zisk za jednotlivé roky (USD)

Čistý výnos dělá za rok 2020 přes 40 miliard USD, meziroční navýšení o 17,26 %. Z pohledu volného cash flow si firma též náramně polepšila. O více jak 38 % na 43 miliard USD. EPS je za rok 2020 58,61 bodů. Poměrový ukazatel P/E skoro 30 bodů a ROE 19 %, což je přijatelné.

Technická analýza akcie Google (Alphabet)

Nyní provedeme technickou analýzu, k čemuž nám poslouží denní graf akcie Google. Rovnou mohu uvést, že od března 2020 se titul zhodnotil o 173 %, což je dost horentní číslo.

Proč tomu tak je? Z velké míry tuto cenovou expanzi kromě dobrých výsledků technologických společností (vysoké očekávání ohledně budoucích výnosů) táhne také kvantitativní uvolňování. Na trhu je hodně likvidity, která nemá jiné využití a navíc se kvůli investičním trendům nastoleným pandemií snažili investoři do tohoto odvětví více zainvestovat.

Když se podíváme na strukturu trhu, zjistíme, že máme před sebou téměř vertikálu. Obdobné struktury nikdy příliš dlouho nevydrží. Jejich nalomení ale automaticky neznamená, že jdeme do medvědího trhu.

Zdroj: tradingview.com
Denní graf akcie Google

Ale minimálně s hlubší korekcí je rozumné počítat. Ovšem další nevýhoda těchto struktur spočívá v tom, že se absolutně nedá odhadnout jejich vrchol. Proto je tak jednoduché se díky nim chytit do pasti. Do grafu jsem každopádně zaznačil všechny S/R hladiny, které považuji za relevantní. Jestli dojde ke komplexnějšímu pročištění trhu, je možné, že dojde k otestování S/R levelu 1 720 USD, což je od historického maxima asi 40% propad.

Zdá se vám to hodně? Takové korekce jsou u jednotlivých titulů zcela normální. U řečené hladiny je navíc High Volume Node objemového profilu. Tudíž je zde konfluence, která zvyšuje pravděpodobnost odrazu. Kromě toho je v blízkosti supportu i nevyplněný gap z 20. ledna letošního roku. Druhý gap je v blízkosti 2 000 USD a třetí u 2 590 USD.

Uvedené gapy fungují pro trh jako magnet, takže se inklinuje k jejich vyplnění. Čím dřív k jejich vyplnění dojde, tím samozřejmě lépe. Jinak dalšími blízkými supportu jsou úrovně 2 120 USD a 2 450 USD. V blízkosti obou levelů je i již řečený High Volume Node. Nesmíme zapomenout také na 200denní klouzavý průměr (MA 200), který poskytuje podporu.

Závěrem

Hospodářská čísla společnosti Google jsou prostě super, zde toho nelze moc kritizovat. Především to pořád rostoucí volné cash flow nám říká, že firma má stabilní zásobu kapitálu. Poměrový ukazatel P/E je sice vyšší, ale v konečném důsledku se v dnešní době jedná u technologických firem o standard. Leč ROE blížící se téměř 30 %, je famózní.

Co se týče technické stránky, titul je přepumpovaný do nebes. Ta téměř vertikální struktura je problém, protože když se zhroutí, větší korektivní pohyb je takřka jistý. Dokud se ale nic výrazně nezmění, bull run platí.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.