Květnový růst vynesl americký akciový trh reprezentovaný indexem S&P 500 po poklesu z minulého měsíce zpět na hranici rekordů – a údaje o dubnové inflaci, které mají být zveřejněny dnes, jsou všeobecně považovány za potenciální katalyzátor buď nových maxim, nebo opětovného poklesu.
Tom Essaye, zakladatel společnosti Sevens Report Research, se v úterý podíval na možné “dobré, špatné a ošklivé” výsledky dubnového údaje o indexu spotřebitelských cen.
Obchodníci totiž vstoupili do roku 2024 s očekáváním, že Federální rezervní systém do konce roku přinese šest, případně více snížení úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu.
Série horších než očekávaných zpráv o indexu spotřebitelských cen a další inflační ukazatele však způsobily, že se tato očekávání snížila – obchodníci nyní počítají s přibližně dvojicí snížení v tomto roce. Akcie to všechno do značné míry přijaly s nadhledem, ale v dubnu se propadly.
Americké akcie se odrazily od lokálního dna poté, co předseda Fedu, Jerome Powell, 1. května novinářům řekl, že zvýšení sazeb pravděpodobně nebude dalším krokem centrální banky.
Index S&P 500 od začátku roku vzrostl o více než 9 % a v pondělí skončil jen 0,6 % pod svou rekordní uzavírací hodnotou 5 254,35 bodu, která byla stanovena 28. března.
Průmyslový index Dow Jones zůstává necelých 600 bodů od hranice 40 000 bodů, zatímco Nasdaq 100 si v roce 2024 také zatím polepšil o více než 9 %.
Vývoj hodnoty indexu S&P 500 od začátku roku
Zda investoři zůstanou ohledně výhledu úrokových sazeb klidní, by mohla rozhodnout dnešní zpráva o inflaci. Ekonomové oslovení deníkem Wall Street Journal v průměru očekávají, že dubnový index CPI vykáže meziměsíční růst o 0,4 %, což by znamenalo zpomalení meziročního tempa na 3,4 % z březnových 3,5 %.
Jádrový index CPI, který nezahrnuje potraviny a energie, by měl podle odhadů vykázat 0,3% meziměsíční nárůst, což by znamenalo zpomalení meziročního růstu na 3,6 % z březnových 3,8 %.
Jádrový údaj, který je tvůrci hospodářské politiky sledován pozorněji, bude pravděpodobně klíčem k reakci trhu.
Jaké tři potenciální scénáře nás mohou čekat?
Škaredý
Co by tedy mohlo vyvolat ošklivou reakci? Essaye stanovuje hranici na 3,9 %. “Jádrový údaj na této hranici nebo nad ní by pravděpodobně vyvolal solidní výprodej, což by dále upevnilo myšlenku, že inflace zůstává lepkavá a sazby budou vyšší po delší dobu,” napsal Essaye.
To by mohlo devalvovat velkou část růstu, který byly pozorován v posledních dvou týdnech, protože by investoři pravděpodobně snížili očekávání snížení sazeb a v prosinci by počítali pouze s jedním snížením.
Pokles indexu S&P 500 o 1 % nebo více by nebyl překvapením, přičemž pokles by pravděpodobně zaznamenaly všechny sektory, ačkoli defenzivní sázky by pravděpodobně dosáhly lepších výsledků.
Také by to pravděpodobně vyvolalo skokový nárůst výnosů desetiletých státních dluhopisů o 10 až 15 bazických bodů, což by pomohlo zvýšit dolarový index.
Ne tak skvělý
Jádrový údaj nad konsensem ve výši 3,7 % až 3,8 % meziročně by pravděpodobně nevyvolal tak prudkou reakci, ale i tak by pravděpodobně vedl k poklesu akcií a růstu výnosů státních dluhopisů, které se pohybují opačně než cena dluhopisů.
Podle Essaye by ani takový minimální pokles inflace neznamenal konec obav, že cenové tlaky zůstávají lepkavé. Pravděpodobně by to vyvolalo mírný výprodej, přičemž technologické a cyklické společnosti by mohly dosáhnout lepších výsledků, zatímco defenzivní tituly by zaostávaly.
Dobré časy
Podle Essayeho by receptem na úlevu byl meziroční údaj o jádrové inflaci na úrovni 3,6 % nebo pod ní, což by znamenalo opětovný pokles jádrové inflace.
V takovém scénáři by nová maxima neměla být překvapením, přičemž akcie by prodloužily svůj odraz od dubnových minim a vedl by je zbytek trhu mimo technologická jména s velkou tržní kapitalizací.
To by také pravděpodobně vyvolalo prudký pokles výnosů státních dluhopisů, přičemž desetileté výnosy by mohly klesnout pod 4,4 % a směřovat k rozmezí 3,75 % až 4,25 %, které se objevilo na začátku tohoto roku.
Dolarový index by se také pravděpodobně dostal pod tlak, protože by investoři začali počítat se dvěma až třemi sníženími sazeb v roce 2024.
Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:
94 %
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
- Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
- Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
- Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
- Danění českých dividend 35% sazbou
90 %
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
89 %
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu
Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.
Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!
Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.