Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akciové trhy zalila vlna úlevy: Co je polilo živou vodou?

Americké akcie v pondělí mírně posílily, za čímž stálo rozhodnutí Trumpovy administrativy vyjmout polovodiče a další elektroniku z cel na Čínu. Dařilo se i akciím z Evropy a Asie.

Akciové trhy zalila vlna úlevy: Co je polilo živou vodou?

Akcie v pondělí mírně rostly, za čímž stálo rozhodnutí Trumpovy administrativy vyjmout chytré telefony, počítače a další elektroniku z cel na Čínu.

Tento krok znamená určitou úlevu a drobné zmírnění obav, neboť velcí technologičtí hráči jsou na dovozu z Číny přímo závislí – mnozí tam vyrábí většinu svých výrobků.


Index Dow Jones Industrial Average vzrostl o 312 bodů, tj. o 0,78 %, index S&P 500 připsal 0,79 %, zatímco index NASDAQ-100 vzrostl o 0,64 %.

Všechny tři hlavní burzovní indexy zahájily týden mírným růstem, byť během dne létaly nahoru a dolů a v jednu chvíli se dokonce ocitly v červených číslech.

Osvobození od cel a jeho důsledky

Aktuální cena
Změna
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Načítání
Obchodujte u XTB Váš kapitál může být ohrožen

Logo sponzora Obchodovat!

Jak už jsme zmínili v úvodu, za pozitivním výsledkem amerických akcií stála zpráva o osvobození od cel, se kterou v pátek přišla americká administrativa.

  • Podle ministra obchodu Howarda Lutnicka však přijdou specifická opatření, jež mají cílit na polovodiče – USA pro ně zavedou speciální celní režim
  • Trump také naznačil krátkodobou celní výjimku pro výrobce automobilů, čímž ulevil automobilovému průmyslu

V reakci na to akcie společností Ford (F), Stellantis (STLA) a General Motors (GM) připsaly každá více než 3 %.

Trumpovo 25 % clo na automobily, platné od 3. dubna, zůstává předmětem svárů, přičemž na obzoru jsou další cla na automobilové součástky.

Rostla nejen Amerika

Růst amerických akcií napodobily i akcie z dalších trhů, a to dokonce ve značně výraznější míře.

Navzdory skutečnosti, že se akciím krátkodobě daří, však řada ekonomů bije na poplach před tím, co by přetrvávající celní válka mohla způsobit.

Průzkum newyorské odnože Federálního rezervního systému odhalil rostoucí pesimismus spotřebitelů ohledně krátkodobého ekonomického výhledu.

Krátkodobá inflační očekávání vzrostla na 3,6 %, což je nejvyšší hodnota za poslední rok a půl.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
2
1

Autor

Redaktor a investor s více než sedmiletou praxí, proponent dlouhodobého investování, velký fanoušek investičního mága Petera Lynche.

O svět investování se začal zajímat v roce 2017, kdy si stejně jako spousta dalších prošel fází aktivního tradingu v oblasti Forexu. Tato osobní zkušenost jej transformovala v dlouhodobého investora a studenta strategií, na kterých stojí investiční přístupy Warrena Buffetta a Benjamina Grahama.

Bogdan je přesvědčený, že úspěch na finančních trzích si musíte zasloužit pílí a svědomitým přístupem. Příslib finanční nezávislosti za to však stojí.

„The person that turns over the most rocks wins the game. And that’s always been my philosophy.“ – Peter Lynch.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat