Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akciové trhy nejsou z nejhoršího venku! Pořád zde panují značná rizika, která by investoři neměli podceňovat

Akciové trhy zaznamenaly v poslední době hluboké ztráty, které byly posléze vystřídány agresivním kurzovým pullbackem. Jsou proto trhy z nejhoršího venku?

Akciové trhy nejsou z nejhoršího venku! Pořád zde panují značná rizika, která by investoři neměli podceňovat
Zdroj: depositphotos.com

Akciové trhy se vstupem do měsíce srpna zaznamenaly ohromnou dynamiku, kterou jsme pravděpodobně neviděli několik let. Nejblíže se tomu podobal korektivní vývoj z léta minulého roku. Nicméně tehdejší kurzové poklesy neměly ani zdaleka takovou razanci.

Na trzích zkrátka panoval ohromný strach. Zatímco na akciích panovaly panické výprodeje, na trhu s americkými státní dluhopisy na oplátku panické nákupy. Čeho se tedy trhy tolik bály? Mělo to opodstatnění? A jsme z toho nejhoršího venku? Na to si zkusíme odpovědět.

Investoři na akciovém trhu extrémně panikařili

Na přelomu července a srpna jsme sledovali naprostý opak toho, co jsme tu měli po většinu času v první polovině nynějšího roku. Akciový trh se víceméně těšil ze stabilního kurzového růstu. Bez obzvlášť velké volatility.

To se však začalo měnit na konci července, na což jsem například ve videích pro Finex upozorňoval.

Index volatility VIX, někdy přezdívaný index strachu, totiž stoupal. A hlavně onen růst nabíral dynamiku, z čehož vznikla až extrémní situace. VIX 5. srpna pumpnul o 180 %. Něco takového jsem v grafu ještě neviděl.

Všichni byli evidentně naprosto vystrašení. Taková jednorázová snaha o exit z akcií. Co je k tomu ovšem vedlo?

Zdroj: Jaroslv Jarolím (Zdroj dat: tradingview.com)
Index volatility VIX.
Index volatility VIX.

Těch důvodů je hned několik. Poslední zasedání Fed, jenové carry trade a špatná data z trhu práce. Zkrátka souhra několika fundamentů.

Obzvlášť jenové carry trade je něco jednak nového a zároveň vskutku zajímavého. Už asi před dvěma roky jsem občas zmínil, že měnová politika japonské centrální banky (BoJ) má určitě zásadní vliv na globální trhy. A dá se předpokládat, že i na americký akciový trh.

Info

Je třeba si uvědomit, že japonské jeny byly v podstatě zadarmo, protože BoJ držela úrokové sazby extrémně nízko a to dlouhou dobu.

Když je cena peněz skoro nula, prostě si jako investor půjčujete a cpete kapitál kamkoliv, kde může být výnos.

Pokud je takový investor opatrnější, koupí si dluhopisy, pokladniční poukázky nebo to nechá v nástrojích peněžního trhu. Ti agresivnější nakoupí ETF a akcie. 

Nicméně BoJ teď zvýšila tak trochu “neočekávaně” úrokové sazby, čímž poslala měnový pár USD/JPY (dolar vůči jenu) dost tvrdě dolů, jak je vidět v grafu níže.

S dalším zvyšováním úrokových sazeb ze strany BoJ se nemusí jenové carry příliš vyplácet. Jelikož to implikuje volatilitu a změní se tím i náklady obětované příležitosti.

Zdroj: Jaroslav Jarolím (Zdroj dat: tradingview.com))
Měnový pár USD/YEN
Měnový pár USD/JPY

My ovšem nevíme, jaké jsou objemy v těchto pozicích. Odhady činí v řádu mnoha desítek bilionů amerických dolarů. Některé zdroje uvádí mnohem větší čísla. Jenové carry se nedá přesně změřit.

Podle mě celou situaci nanejvýš zhoršily data z trhu práce. Non farm payrolls byly výrazně pod očekáváním trhu. Zatímco míra nezaměstnanosti vzrostla o 0,2 procentního bodu. Přitom trh předpokládal stabilitu.

Info

Nonfarm payrolls je přírůstek pracovních pozic v americké ekonomice za měsíc. Nezahrnuje pracovníky v zemědělství a státní zaměstnance.

Výše zmíněné fungovalo jako spouštěč pro ony panické nákupy na dluhopisovém trhu. Což tlačilo výnosy, respektive úrokové míry po celé délce výnosové křivky.

Výnosová křivka, prismatem 10letých a 2letých splatností amerických státních dluhopisů, se tak dostala vskutku blízko ke svému napřímení. To znamená úrovně 0 % a výše.

Zdroj: Jaroslav Jarolím (Zdroj dat: tradingview.com)
Výnosová křivka a míra nezaměstnanosti v USA
Výnosová křivka a míra nezaměstnanosti v USA

Připomínám, že právě ono napřímení bývá poslední signál pro ekonomickou recesi. Jak vyplývá z výše přiloženého grafu, míra nezaměstnanosti nabírá poté s určitým časovým zpožděním růstovou dynamiku.

Začínají trhy propisovat ekonomickou recesi?

Očekávání lze sledovat různými způsoby. Když se podíváme na to, jak derivátový trh propisuje pokles v úrokových sazbách na následujících 12 měsíců, měl by každý investor nyní dost zpozornět.

Jakmile trhy očekávají, že Fed začne agresivně sekat úrokové sazby dolů, už se dostáváme do mezí scénáře “sníží úrokové sazby ze špatného důvodu”.

Tím se dostáváme k oné dualitě. Špatný důvod k poklesu v úrokových sazbách implikuje kurzový pokles na trzích.

Když trhy propisují během následujících měsíců pokles o více jak 2 procentní body, pravděpodobně propisují výrazné zpomalení reálné ekonomiky. Čím rychle půjdou úrokové sazby dolů, tím paradoxně hůře pro trhy.

Zdroj: linkedin.com
Trhy propisují v příštích 12 měsících velký pokles v sazbách
Trhy propisují v příštích 12 měsících velký pokles v sazbách

Vůbec nejhorší scénář je, když by Fed svolal mimořádné zasedání, kde by třeba snížil základní úrokovou sazbu o 1 procentní bod. Centrální banka by takovým krokem dala trhům vskutku špatný signál, na který nelze reagovat jinak než exitem z akcií.

Závěrem: Diverzifikujte portfolio, jinak jste zranitelní

Co si z dnešního příspěvku vzít? Zní to jako otřepané klišé, ale jednoduše diverzifikujte. Nikdo neví, co se přesně stane. Proto se vyplatí mít portfolio dostatečně obrněné, abyste zvládli i hluboký medvědí trh. Kdo není připravený, vystavuje se riziku velkých ztrát.

Finanční trhy a makroekonomika je nesmírně těžká disciplína. Pracuje pouze s očekáváním, které odhaduje na základě různých indikátorů.

Jelikož předpokládáme, že trhy jsou, alespoň do určité míry, racionální. To znamená, že mají dostatek informací, které postupně propisují.

Výhodou je, že diverzifikace je v moderní době nesmírně jednoduchá. Jistou nápovědou nám je, že investoři začnou utíkat do amerických státních dluhopisů. Jelikož se jedná o tzv. bezpečný přístav v nejistých dobách.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.