Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jsou akcie ČEZ nejlepší investiční příležitostí na českém trhu?

Názory odborníků na akcie ČEZ se různí, ale díky vysokému dividendovému výnosu před sebou mají slibnou budoucnost.

Publikováno
Jsou akcie ČEZ nejlepší investiční příležitostí na českém trhu?
Zdroj: Depositphotos.com

ČEZ patří tradičně do portfolií investorů jako akcie, která přináší dividendový výnos s nízkým rizikem. Odborníci mají ale v poslední době na akcie společnosti rozdílné názory.

Někteří ji stále považují za dobrou volbu, jiní naznačují, že se v porovnání s konkurenty v oboru obchoduje příliš vysokou cenu.

Vývoj ceny akcií ČEZ za poslední měsíc

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ČEZ Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Nedávno analytici České spořitelny zvýšili 12měsíční cílovou cenu pro ČEZ z 917 na 1 062 korun a upravili své investiční doporučení z “držet” na “akumulovat”. Navzdory potenciálnímu poklesu cen elektřiny je tento pozitivní výhled dán očekáváním, že daň z mimořádných zisků, bude mít na ČEZ pravděpodobně menší dopad, než se původně předpokládalo.

Počítá se také s tím, že ČEZ si v příštích letech udrží atraktivní dividendový výnos. Společnost oznámila dividendu za rok 2022 ve výši 145 korun na akcii, což odpovídá 15procentnímu výnosu.

To se samozřejmě opakovat nebude, nicméně analytici předpokládají, že dividendový výnos zůstane nad 7 procenty i pro roky 2023 a 2024 a předstihne tak inflaci. Následně v letech 2025 až 2027 se předpokládaný dividendový výnos bude pohybovat v rozmezí 4,7 až 6,2 procenta.

Pesimistický pohled

Naopak analytici z UBS se domnívají, že akcie ČEZ je nadhodnocená, a stanovili 12měsíční cílovou cenu 800 korun, což znamená potenciální pokles o zhruba 18 procent ze současné úrovně.

Směr vývoje akcií ČEZ bude ovlivněn různými faktory. Na jedné straně klesající ceny elektřiny, které společnosti snižují tržby a na straně druhé její schopnost vyrábět významnou část elektřiny pomocí levných zdrojů, zejména jaderných elektráren.

Kromě toho je tu otázka vlastnictví společnosti ČEZ. Ačkoli to zůstává nejisté, existuje možnost, že by stát mohl společnost zcela převzít, a to potenciálně za podstatně vyšší cenu, než je současná obchodní cena.

I přes veškeré otazníky visící nad budoucím vývojem, je ČEZ vzhledem ke své stabilitě a vysokému dividendovému výnosu stále zajímavou investicí.

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎