Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie amerického trhu rostou nejrychleji za posledních 20 let

Publikováno
Akcie amerického trhu rostou nejrychleji za posledních 20 let
Zdroj: Depositphotos.com

Akcie amerického trhu v posledních měsících závratně rostou; poprvé od roku 1998 vykazuje každý z 11 hlavních sektorů mimořádné výsledky. Analytici očekávají, že některá odvětví ještě porostou, ale otázkou je, do jaké míry.

Největším skokanem byl segment průmyslu, který vykázal 18% nárůst oproti loňsku, zatímco nejhorší výsledky podal energetický trh. Někteří věří, že se bude dařit i zatím nejslabším odvětvím.

Americké akcie jsou nejsilnější za poslední dekády

Je to už 21 let, kdy všechny hlavní sektory po dobu dvou měsíců vykazují bez přerušení každodenní nárůst. Největší boom se odehrál v odvětví průmyslu, které vzrostlo o více než 18 %. Akciový index S&P dříve navíc tvořilo 10 odvětví, k nimž se později přidal trh s realitami.

Také “telekomunikace” jsou dnes souhrnně nazývány jako komunikační služby, v nichž hrají roli nejenom mobilní operátoři.

Vývoj společnosti Miller Tabak’s přesvědčil Matta Maleyeho, že je v odvětví průmyslu stále ještě prostor pro další růst.

Podle indexu S&P je vidět, že průmyslové odvětví roste skokovým tempem bez větších přestávek/stagnací. Zbytek trhu se potom snažil závodit s “průmyslem”, jehož tempo růstu se ustálilo teprve v posledních třech měsících, kdy průběžně zažíval mírné poklesy střídané dalším (ale pouze mírným) růstem, a udržel se v čele nejrychleji expandujícího trhu.

prumyslovy sektor růst
Růst akcií v průmyslovém sektoru, zdroj: cnbc.com

Akcie U.S.A. trhu dále porostou, stropu ještě nedosáhly

Vzhledem k mimořádnému vývoji průmyslového sektoru Maley tvrdí, že by mělo podobné tempo růstu ještě chvíli trvat – třeba prosinec minulého roku byl nejslabším z posledních třech měsíců, a to vykázal růst krásných 26 %.

Ale aby nebyla řeč jenom o průmyslu, zabrousil Maley také do segmentu “utilit”, kterým hodně fandí. Ty zaznamenaly v roce 2019 nárůst o přibližně 14 %, což není vůbec špatné, ale přesto to bylo o 7 % méně než v říjnu loňského roku.

Většinu “zajímavých” akcií tvoří v segmentu utilit uskupení FANG, čtveřice největších technologických gigantů na americkém trhu (Google, Amazon, Facebook a Netflix), malé procento potom tvoří společnosti jako Nvidia nebo Intel. A i když už skupina FANG neroste tak rychle jako v minulých letech, stále drží akciový index nad hladinou (výrazně se nezlepšuje, ale ani nepropadá).

Michael Bapis očekává velký růst nejslabších odvětví

Stejný názor sdílí Michael Bapis, ředitel firmy Vios Advisors patřící do Rockefellerovy skupiny, který mj. věří v “health-care” technologie, které se stávají stále populárnějšími v běžném životě i při sportu, a podle něj vynesou své odvětví do závratných výšin. V loňském roce bylo sice se 6% růstem nejslabším odvětvím ze všech, ale přesto předpokládá, že zažije ke konci roku 2019 velký boom.

Trochu zklamáním byl vývoj segmentu energií jako je plyn a elektřina, který vykázal pouze 7% nárůst – vzhledem ke svému charakteru byly očekávány podstatně lepší výsledky. I navzdory tomu překonává aktuální situace dvojitý vrchol dosažený v letech 2017 i 2018, a pokud ještě trochu povyroste, stane se dění na energetickém trhu poměrně zajímavým. I přes současný dynamický vývoj Bapis poznamenává, že ačkoliv se všem daří, budou se muset jednotlivé společnosti dostatečně snažit, aby si tempo udržely.

Zdroj: cnbc.com

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎