Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Akcie těchto 3 těžařů budou nejvíce těžit z vysoké ceny ropy

Akcie těchto 3 těžařů budou nejvíce těžit z vysoké ceny ropy

Akcie těchto 3 těžařů budou nejvíce těžit z vysoké ceny ropy
Zdroj: depositphotos.com

Ceny ropy v letošním roce pokračují v růstu a nedávno překročily 100 dolarů za barel a pokud světové vlády uvalí (USA tak už k 8. 3. udělalo) na ruský ropný průmysl přímé sankce, mohly by se dostat ještě výše. Tím by se již tak napjatý trh s ropou – poháněný rostoucí poptávkou po pandemii a léty nedostatečných investic – stal ještě napjatějším.

Z těchto vyšších cen těží producenti ropy. Tři ropné akcie, které v současné době vydělávají na trojciferných cenách ropy, jsou Chevron, Devon Energy a Pioneer Natural Resources. Zde jsou důvody, proč jsou ideální volbou pro investory, kteří chtějí vydělat na trojciferných cenách ropy.

1. Chevron

Vývoj ceny akcií Chevron za posledních 12 měsíců
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Když americký energetický gigant Chevron oznámil výsledky za čtvrté čtvrtletí roku 2021, byly poměrně působivé. Tržby dosáhly 48,1 miliardy dolarů a zisk 5,05 miliardy dolarů, tedy 2,63 dolaru na akcii. To bylo výrazně více než ve 4. čtvrtletí 2020, kdy společnost při tržbách 25,2 miliardy dolarů prodělala 0,33 dolaru na akcii. Velkou zásluhu na meziročním zlepšení měly rostoucí ceny ropy. Vzhledem k tomu, že ceny černého zlata nadále rostou, budou výsledky Chevronu za první čtvrtletí roku 2022 pravděpodobně stejně působivé.

Je tedy zřejmé, že Chevron právě teď vydělává na vysoké ceně ropy. Ale to není to nejzajímavější. Důležitější je, co Chevron s tímto nečekaným ziskem dělá, a to jsou investice do budoucnosti – jen ne do budoucnosti ropy, ale do budoucnosti čistších alternativ. Společnost nedávno oznámila plány na koupi společnosti Renewable Energy Group. Tento obchod v hodnotě 3,15 miliardy dolarů s sebou přináší soubor rafinérských aktiv, která jako vstupní suroviny využívají například použitý kuchyňský olej, odpadní živočišné tuky a rostlinné oleje. Tato obnovitelná paliva umožňují Chevronu stále se držet svého jádra podnikání a zároveň ho ekologizovat.

Chevron se tak pomalu přeorientovává na čistší alternativy a dokazuje, že má dostatečný rozsah a díky růstu cen ropy i finanční kapacitu, aby se prostřednictvím akvizic rychle etabloval v nově vznikající oblasti čisté energie. Akcie Chevron tedy nejenže mohutně těží z vyšších cen ropy, společnost ale také využívá příležitostí, které ji vysoké ceny poskytují.

2. Devon Energy

Vývoj ceny akcií Devon Energy za posledních 12 měsíců
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Vzhledem k bezprecedentnímu růstu cen ropy mohou investoři do společnosti Devon Energy očekávat nečekané zisky. To není přehnané tvrzení. S každým nárůstem ceny ropy kasa Devon Energy nabobtnává a společnost chce velkou část těchto dodatečných peněžních toků vrátit akcionářům ve formě dividend. Jinými slovy, když Devon vydělává na vyšších cenách ropy, měli by vydělávat i jeho investoři.

V polovině února společnost oznámila ohromující čísla za rok 2021. Její provozní peněžní tok se v tomto roce ztrojnásobil a společnost vytvořila nejvyšší volné peněžní toky ve své historii, a to vše díky vyšším cenám komodit. Společnost nezvýšila pouze dividendu, ale také program zpětného odkupu akcií. Nicméně říci, že společnost pouze zvýšila dividendu, by bylo slabé slovo. Jde o to, že Devon v rámci nové dividendové politiky vyplácí od roku 2021 pevnou i variabilní dividendu. Dosud Devon každé čtvrtletí vyplácel fixní dividendu ve výši 0,11 dolaru na akcii a variabilní dividendu ve výši 50 % dodatečného cash flow, které mu zbylo po pokrytí kapitálových výdajů a fixní dividendy.

Tato politika zatím akcionářům přinesla solidní pasivní příjem, včetně rekordní celkové dividendy ve výši 1,00 dolaru na akcii, kterou se chystají vyplatit na základě hvězdného růstu cash flow společnosti ve 4. čtvrtletí. Aktuálně tak Devon zvýšil svou fixní čtvrtletní dividendu na 0,16 dolaru na akcii, přičemž současně by se měla zvětšit i variabilní složka dividendy, když ropa překonala hranici 100 dolarů za barel. Vzhledem k tomu, že se po fúzi se společností WPX Energy na začátku roku 2021 sníží i náklady na produkci ropy, je pro investici do akcií Devon Energy s dividendovým výnosem 4,5 % výhodná doba.

3. Pioneer Natural Resources

Vývoj ceny akcií Pioneer Natural Resources za posledních 12 měsíců
Vývoj ceny akcií Pioneer Natural Resources za posledních 12 měsíců
Zdroj: google.com

Společnost Pioneer Natural Resources učinila dva odvážné kroky v době, kdy byly ceny ropy nižší, a připravila se tak na budoucí oživení trhu s ropou. Na konci roku 2020 koupila společnost Parsley Energy za 7,6 miliardy dolarů. V loňském roce na to navázala vynaložením 6,2 miliardy dolarů za společnost DoublePoint Energy. Tyto transakce rozšířily její produkční kapacity, rozsah, a zároveň snížily její náklady.

Zmíněné akvizice umožnily společnosti v loňském roce výrazně vydělat na vyšších cenách ropy. Producent ropy inkasoval v roce 2021 rekordní objem peněžních toků ve výši 3,2 miliardy dolarů. Z toho 1,9 miliardy dolarů ve 4. čtvrtletí, k čemuž přispěly ceny ropy, které v tomto období činily v průměru (dnešní optikou) pouhých 76,38 dolaru za barel. Z těchto peněz Pioneer vrátil 1,9 miliardy dolarů akcionářům prostřednictvím dividend a programu zpětného odkupu akcií.

Vzhledem k tomu, že cena ropy nedávno překročila 100 dolarů za barel, bude Pioneer v letošním roce generovat ještě větší příliv peněžních toků. To společnost vzhledem k jejímu jedinečnému rámci připravuje na výplatu obrovského množství dividend. Kromě základní dividendy – kterou společnost Pioneer nedávno zvýšila o 25 % – vyplácí každé čtvrtletí variabilní dividendu ve výši až 75 % přebytku volného peněžního toku. Při ceně 100 dolarů za barel by společnost Pioneer mohla letos vyplatit dividendu až 27 dolarů na akcii. To při ceně akcií na úrovni 230 dolarů (k 8. 3.) znamená potenciální dividendový výnos téměř 12 %. Nárůst cen ropy přitom poskytne společnosti ještě více volného peněžního toku k výplatě dividend.

Díky tomuto dividendovému rámci je společnost Pioneer Natural Resources pro investory skvělou možností, jak v letošním roce vydělat na vyšších cenách ropy.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToroReklama
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo