Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Dividendové akcie » Akcie Moneta Money Bank – Luxusní dividenda, výsledky nad očekávání, kurz opět blízko ATH

Akcie Moneta Money Bank – Luxusní dividenda, výsledky nad očekávání, kurz opět blízko ATH

Akcie Moneta Money Bank – Luxusní dividenda, výsledky nad očekávání, kurz opět blízko ATH
Zdroj: lidovky.cz

Akcie Moneta Money Bank mají čerstvě po zveřejnění hospodářských výsledků za první čtvrtletí letošního roku. Čísla jsou obecně vzato přijímána vřele. Na hospodářské výsledky se tedy za malý okamžik podíváme. Musíme si zmínit i dividendu, kterou Moneta bude vyplácet letos už podruhé. A tentokrát je dividenda vážně „mastná“. Nebude chybět stručná technická analýza cenového grafu a krátký závěr.

Moneta vyplatí další dividendu

Moneta Money Bank vyplácela již v lednu dividendu ve výši 3 korun za akcii. V relativních číslech to tehdy odpovídalo nominálnímu výnosu kolem 3 %. Výplata samozřejmě nebyla za rok 2021, ale za nevyplacené roky 2019 a 2020. Jenom pro připomenutí, banky nemohly dividendu vyplácet, protože jim to Česká národní banka zakázala.

Moneta Money Bank dividendy
Moneta Money Bank dividendy
Zdroj: fio.cz

V roce 2021 se dařilo, Moneta dosáhla čistého zisku 4 miliardy korun. Moneta Money Bank proto rozdělí akcionářům formou dividendy až 3,6 miliardy korun z čistého zisku. Zbylé peníze převede banka na účet nerozděleného zisku z předchozích let. Na každou akcii tak vyjde 7 korun, což znamená běžný výnos formou dividendy luxusních 7,5 %. Vzhledem k cenám akcie je výnos vážně skvělý. Sice vám to stejně nepokryje inflaci, která je 12,7 %, ale pořád je to znatelně víc, než úrok na spořících účtech. Tudíž mají tyto akcie pořád smysl.

Co se týká samotných výplat, rozhodný den je 2. května 2022. Aby investor dividendu získal, musí vlastnit akcie právě ke zmíněnému dni. Dividenda se následně vyplácí 25. května 2022.

Hospodářské výsledky akcie Moneta Money Bank

Čistý úrokový výnos meziročně vzrostl o horentních 16,8 %, z 2,074 miliardy korun na 2,423 miliardy korun. Vyššího výnosu bylo opětovně dosaženo díky rostoucím úrokovým sazbám. Během prvního kvartálu totiž ČNB zvýšila sazby hned dvakrát. Prvně o 0,75 procentního bodu a následně o 0,5 procentního bodu na 5 %.

Čistý úrokový výnos
Čistý úrokový výnos
Zdroj: moneta.cz

Čistý výnos z poplatků a provizí dosáhl meziročního vzestupu o 27,7 % na 637 milionů korun. To je skoro o 140 milionů více než před rokem. Výnos z úroku plynoucích z úvěrů činí 2,588 miliardy korun, meziročně růst o 14 %. Úrokové výdaje na depozita klientů vzrostl o 219 % na 656 milionů korun. To je též přirozeně způsobeno rychlým růstem základních úrokových sazeb. Výnosy z ostatních příjmů dosáhly za první čtvrtletí 491 milionů korun.

Objem úvěrů meziročně stoupl o 11,5 % na 258,6 miliardy korun. Retailové úvěry vzrostly o 13,3 % na 178,1 miliardy korun a komerční úvěry o 7,6 % na 80,4 miliardy korun. Meziročně ovšem klesl počet nových hypoték, o 54 %. Což je opětovně důsledek růstu úrokových sazeb – že by ceny nemovitostí přestaly už růst?

Úrokový výnos z úvěrů a ostatních zdrojů. Výdaje na úroky z depozit
Úrokový výnos z úvěrů a ostatních zdrojů. Výdaje na úroky z depozit
Zdroj: moneta.cz

Provozní náklady se meziročně prakticky nezměnily, dosáhly 1,52 miliardy korun. Vzhledem k tomu, že inflace za poslední rok markantně vzrostla, je to určitě úspěch. Náklady na riziko dosáhly dokonce kladné výše, 95 milionů korun. Před rokem činily náklady na riziko 418 milionů korun.

Díky uvedeným faktorům je čistý zisk za první kvartál 1,29 miliardy korun, meziročně růst o 115,7 %. Zisk na akcii (EPS) je 2,52 bodů. Kapitálová pozice Moneta je na úrovni 17,7 %, což tedy znamená, že Moneta Money Bank má nadbytečný kapitál v objemu 5,258 miliardy korun. Moneta má nastavený kapitálový požadavek na 14,6 %.

Technická analýza akcie Moneta Money Bank

Pro shrnutí je dobré si uvést, že akcie Moneta Money Bank vzrostly od března 2020 po prosinec minulého roku o cca 104 %. Trh byl ale velmi razantně zamítnut kolem 96 korun. Kurz se sice ještě několik týdnů zdržoval v blízkosti této úrovně, ale nakonec na přelomu února/března nastal mohutný sešup – ztráta činila přes 21 %. Příčina pádu je zřejmá, mnoho investorů začalo panikařit kvůli začínající válce na východě. Trh se s tím ovšem za několik týdnů srovnal.

Týdenní graf akcie Moneta Money Bank
Týdenní graf akcie Moneta Money Bank
Zdroj: lynx broker

Kurz se v podstatě zastavil na S/R Levelu 79,5 korun. Kolem této úrovně můžeme sledovat, že poptávka se snažila nabídku absorbovat a dařilo se to. Nakonec poptávající strana zvítězila a během několika týdnů byla cena zpátky v blízkosti S/R levelu 96 korun. Nicméně je pravda, že kurzový vývoj z předcházejících týdnů není zrovna slavný. Kurz sice roste, ale nemá vůbec momentum. A když kurzu v pohybu setrvačnost chybí, je to špatný signál. Jinak samozřejmě pořád držíme trend, na první pohled se trh zdá z dlouhodobého hlediska silný.

Závěrem

Akcie Moneta Money Bank jsou z hospodářského hlediska na tom velmi dobře. Poptávka po nových hypotékách díky růstu úrokových měr sice výrazně oslabila, ale ze stejného důvodu zisk přesto roste. Růst úrokových měr je pro ziskovost bank nesmírně důležité. Provozní výdaje jsou pořád stejné, což mi přijde vzhledem k rostoucí inflaci zvláštní. Čekal bych zde nějaký viditelnější rozdíl.

Určitě můžeme kvitovat velmi dobrou dividendu, která může být oprávněnou motivací pro držení těchto akcií. Inflaci to samozřejmě zcela nepokryje, ale přesto běžný výnos z dividendy s přehledem překonává úrokové výnosy z instrumentů peněžního trhu.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo