Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

9,7% dividendový výnos jako zdvižený varovný prst, nebo jako příležitost, po které musíte skočit?

Publikováno
9,7% dividendový výnos jako zdvižený varovný prst, nebo jako příležitost, po které musíte skočit?
Zdroj: Shutterstock.com

Akcie společnosti Glencore se v poslední době těší velké oblibě investorů. Minulý týden byla tato těžařská společnost z indexu FTSE 100 podle hodnoty nejkupovanější britskou akcií na investiční platformě Hargreaves Lansdown, což je britská společnost poskytující finanční služby. Prodává fondy a akcie a související produkty drobným investorům ve Spojeném království.

Společnost je kótována na londýnské burze cenných papírů a je součástí indexu FTSE 100. Akcie Glencore představovaly 3,17 % celkové hodnoty nákupních příkazů zadaných prostřednictvím Hargreaves Lansdown.

Měli byste se připojit k davu a nakoupit akcie Glencore do vlastního portfolia? Nebo je lepší nechat akcie tohoto těžařského koncernu v době ochlazování světové ekonomiky stranou?

Glencore je velmi levná britská akcie

Nejeden hodnotový investor asi pochopí, proč jsou akcie Glencore právě teď tak atraktivní. Podnik nabízí skvělý poměr ceny a výkonu pro investory, a to jak z hlediska růstu zisků, tak z hlediska příjmů.

Analytici se v prvé řadě domnívají, že podnik v roce 2022 dosáhne zisku na akcii (EPS) ve výši 1,29 libry na akcii. Cena akcií Glencore přitom činí 4,98 libry, což znamená forwardový poměr ceny k zisku (P/E) pouhých 3,86. Pro představu, těžařská společnost Rio Tinto z indexu FTSE 100 se obchoduje s vyšším (i když stále skromným) poměrem 5,8. A průměr indexu FTSE je na relativně vysokém 14,4 násobku.

Zdroj: google.com/finance
Vývoj ceny akcií Glencore za posledních 12 měsíců
Vývoj ceny akcií Glencore za posledních 12 měsíců

Akcie Glencore také poskytují mnoho zajímavého pro příjmové investory. Dividendový výnos společnosti pro rok 2022 dnes dosahuje obrovské hodnoty 9,7 %. To je daleko nad průměrem FTSE 100 ve výši 3,9 % a nedaleko od 10,7 % akcií Rio Tinto.

Jaká rizika jsou spojená s investicí do akcií Glencore?

Proč je tedy cena akcií Glencore tak nízká? Zisky těžebních společností jsou velmi citlivé na širší ekonomické podmínky. Proto se investoři nadále velmi obávají o budoucí poptávku po komoditách, protože svět koketuje s recesí.

15. září Světová banka varovala před rostoucím rizikem recese v roce 2023, protože centrální banky zvyšují úrokové sazby. Dodala, že se světová ekonomika po recesním oživení nachází v nejprudším zpomalení od roku 1970.

Vysoká dividenda by mohla naznačovat také výrazný předchozí propad ceny akcií, to však pro akcie Glencore neplatí. Při pohledu na roční cenový vývoj (výše) a pětiletý cenový vývoj (níže) je zjevné, že se cena akcií tohoto těžaře v poslední době výrazně nepropadla.

Na pováženou je však dividendový výplatní poměr, který nyní činí téměř 90 %, což by mohlo předznamenávat, že dividenda v této výši nebude dlouhodobě udržitelná.

Zdroj: google.com/finance
Vývoj ceny akcií Glencore za posledních 5 let
Vývoj ceny akcií Glencore za posledních 5 let

Glencore v sobě skýtá obrovský potenciál

Je poměrně pravděpodobné, že je hrozivé ekonomické pozadí více než započítáno do poměru P/E společnosti Glencore, který se nachází téměř na samém dně. To je důvod, proč byste eventuálně po vlastní analýze společnosti mohli uvažovat o investici do akcií Glencore. Na nákup akcií byste se měli dívat z dlouhodobého hlediska. Cena akcií Glencore by mohla vyletět ze současných úrovní, protože poptávka po komoditách pravděpodobně bude růst.

Bude to hlavně díky změnám v energetice a napomohou tomu i faktory jako rychlá urbanizace na rozvíjejících se trzích a prudce rostoucí poptávka po spotřební elektronice.

Vezměme si například měď, která je hlavním produktem britského těžaře. Analytici společnosti S&P Global se domnívají, že se poptávka po tomto průmyslovém kovu do roku 2035 téměř zdvojnásobí a poté bude nadále růst, protože dojde k prudkému nárůstu odběru ze strany společností vyrábějících elektromobily, energetickou infrastrukturu a obnovitelné zdroje energie.

Zdroj: glencore.com
Komodity produkované společností Glencore
Komodity produkované společností Glencore

Glencore však vyrábí a obchoduje s řadou dalších komodit, které budou pro energetickou revoluci rovněž nezbytné. Diverzifikovaná produkce vám jako investorovi může poskytnout poměrně značný klid. Zisky společnosti zkrátka nejsou závislé na dynamickém vztahu nabídky a poptávky na jednom nebo dvou trzích – Naopak, společnost je kromě mědi rovněž významným producentem stříbra, zinku nebo kobaltu.

Líbil se vám tento článek?
7
1

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.