Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » 7 nejzajímavějších technologických akcií na měsíc červen - Znáte je všechny?

7 nejzajímavějších technologických akcií na měsíc červen - Znáte je všechny?

7 nejzajímavějších technologických akcií na měsíc červen - Znáte je všechny?
Zdroj: depositphotos.com

Technologickým akciím se v posledním měsíci příliš nedařilo. Tím se nám vytvořilo mnoho zajímavých příležitostí ke koupi. Ukážeme si, kterých 7 technologických akcií by se mohlo vyplatit sledovat.

Nejen květen, ale poslední měsíce byly na technologické akcie doslova kruté. Vysoká volatilita a propady ceny jsou téměř na denním pořádku. Nemůžeme s jistotou říct, že toto období už je za námi, ale máme zde 7 zajímavých želízek v ohni, kde by se trend mohl zlomit a akcie by opět rostly. O jaké akcie se jedná a proč jsme je vybrali se dozvíte níže.

O kterých akciích bude řeč?

1.ASML2.Taiwan Semiconductor (TSM)3.Alphabet (GOOG, GOOGL)4.Microsoft (MSFT)5.Advanced Micro Devices (AMD)6.Uber (UBER)7.Okta (OKTA)8.Diskuze k tématu

ASML

Společnost ASLM se specializuje na vývoj a výrobu fotolitografických systémů. Fotolitografické přístroje jsou následně používány při výrobě čipů. A jsou to právě čipy, které jsou celosvětově nedostatkovým zbožím již od zimy 2021.

ASLM navíc navyšuje investice a oznamuje technologický pokrok. Výsledky jsou jasné, společnost dokáže navyšovat výpočetní výkon a zároveň zmenšovat čipy. To jsou pro investory skvělé zprávy, ale i přesto akcie za posledních 12 měsíců poklesly o 26 %.

Akcie ASML (ASML)
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Akcie firmy ASLM byste si rozhodně měli dát do hledáčku, je pravděpodobné, že bude vymazána nejen ztráta z tohoto roku, ale akcie budou dále růst. Ostatně ASLM je světovou jedničkou v dodávkách fotolitografických systémů, dále investuje do vývoje, má výsledky a podniká v oblasti, která je nyní velmi žádoucí pro celosvětový nedostatek čipů.

Taiwan Semiconductor (TSM)

Další klíčové jméno v oblasti čipů je Taiwan Semiconductor, zkráceně TSMC. Jedná se o světově největšího nezávislého výrobce polovodičových disků (tzv. waferů). O významnosti TSMC možná více napoví obchodní partneři, jimi jsou například: Apple, Qualcomm, Broadcom, MediaTek, Altera, Marvell či NVIDIA.

TSCM má v nabídce velké množství výrobních procesorů a od pololetí roku 2022 rozjíždí výrobu 3nm čipů. Generace N3 (3nm čip) slibuje o 70 % vyšší denzitu a o 15 % vyšší výkon. To vše při až 30 % nižší spotřebě v porovnání s N5 (5nm čip).

To jsou skvělé zprávy a akcie TSM – obchodované na NYSE by měly růst. Akcie ovšem za posledních 12 měsíců ztratily 22 %. Proč? Investoři se obávají vypjaté situace mezi Taiwanem a Čínou. Za vším stojí jen politika, navíc je to umocněno válkou na Ukrajině.

Akcie Taiwan Semiconductor (TSM)
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

TSM rozhodně sledujte, jakmile se politická situace uklidní, je velmi pravděpodobné, že akcie TSM budou pokračovat v růstu.

Alphabet (GOOG, GOOGL)

Akcie Alphabet jsou jedním z nejznámějších titulů technologické burzy Nasdaq. V květnu 2022 se ani Alphabet (Google) nevyhnul problémům. Především nařčení z cenzury, skrývání násilí a obavy z nakládání s osobními údaji srazily akcie dolů.

Cena akcií Alphabet (GOOGL)
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Ve skutečnosti to nebyl jen květen, ale již od začátku roku Google ztratil 22 %. Akcie zřejmě ještě nedosáhli svého dna, ale již je vhodné po nich pomalu koukat a vyčkávat na výhodný nákup. Ostatně jedná se o giganta s velkým potenciálem.

Microsoft (MSFT)

V našem seznamu máme opět velkou rybu z burzy NasdaqMicrosoft. V meziročním porovnání se Microsoftu příliš nedaří, klesl o celých 19 %. To ale nic nemění na faktu, že Microsoft softwarově dominuje korporátní i soukromé sféře.

Cena akcií Microsoft (MSFT)
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Můžeme říct, že je Microsoft téměř nenahraditelný, má většinu trhu. Navíc společnost nespí, chce proniknout i na rozvíjející se trhy a rozšiřuje portfolio, důkazem je například velmi oblíbený Xbox (videohry). Připočtěte k tomu vyplácení dividendy a Microsoft je rázem dalším horkým kandidátem na investice.

Advanced Micro Devices (AMD)

Společnost AMD byla založena jako start-up v Silicon Valley v roce 1969. AMD se specializuje na vývoj a následnou výrobu procesorů, APU, GPU a čipsetů. Právě ze specifikací procesorů, především grafických karet zřejmě znáte AMD i vy. Mimochodem zájem o akcie AMD vzrostl a následně upadl kvůli těžebním aktivitám na poli kryptoměn.

Rostoucí inflace a celosvětové obavy z ekonomického řetězce, ať už dodavatelského či odběratelského vzali americké společnosti ze Silicon Valley vítr z plachet a meziročně akcie klesly o 28 %.

Akcie AMD (AMD)
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Technologie a vývoj AMD je pořád na vysoké úrovni a do budoucna má tato společnost velký potenciál růstu.

Uber (UBER)

Uber je druhou společností na našem seznamu, která je obchodovaná na NYSE (první byla Taiwan Semiconductor Manufacturing Company). Uber byl těžce zasažen pandemií COVID-19, ale vše přežil díky úpravě business modelu a orientaci na rozvoz jídla.

Cena za 1 akcii UBER (UBER)
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Akcie Uber jsou nyní cenově velmi atraktivní, za posledních 12 měsíců ztratily 43 % a jednoznačně se řadí mezi společnosti, které vykrvácely nejvíce. Koncept Uberu je stále populární, COVID-19 je pryč a společnost se nyní potýká "jen" s vysokou inflací a rostoucím náklady. Potenciál ale Uber má.

Okta (OKTA)

Společnost Okta (obchodovaná na Nasdaq) je americkou společností zabývající se správou identit. Poskytuje cloudový software, který společnostem pomáhá spravovat a zabezpečit autentizaci uživatelů do aplikací.

Na straně společnosti Okta jsou čím dál větší bezpečnostní hrozby a předpověď trhu. Podle MarketsandMarkets.com bude oblast ověřování identit růst ročně o 16,6 % a to minimálně do roku 2026.

Bohužel Okta ukazuje, jak je tento segment tvrdý. Společnost není schopná dlouhodobě udržet zisky a je velmi volatilní. Z Nasdaq a vlastně i z tohoto seznamu 7 akcií máme výherce o největší propad akcií za posledních 12 měsíců, konkrétně se jedná o 61 %. Akcie Okta zažily skutečně perné časy, není na čase je koupit? To necháme na vás. Potenciál tady rozhodně je, ale každé vaše investiční rozhodnutí by mělo předcházet vaší vlastní, podrobné investiční analýze.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 79 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo