Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

5 tipů pro diverzifikaci vašeho portfolia – Omezte rizikovost a získejte stabilitu

5 tipů pro diverzifikaci vašeho portfolia – Omezte rizikovost a získejte stabilitu
Zdroj: depositphotos.com

Když trh roste, může se zdát téměř nemožné prodat akcie za nižší cenu, než za jakou jste je nakoupili. Protože si však nikdy nemůžeme být jisti, co trh v kteroukoli chvíli udělá, nemůžeme zapomínat na významnost dobře diverzifikovaného portfolia za jakýchkoli tržních podmínek.

Co je to diverzifikace?

Diverzifikace je bojovým pokřikem mnoha finančních poradců, manažerů fondů i individuálních (drobných) investorů. Jde o přístup či strategii, která míchá různé investice do jednoho portfolia. Myšlenka diverzifikace spočívá v tom, že různé typy investic přinesou stabilnější výnosy a potenciálně i vyšší výnosy. To také naznačuje, že investoři budou vystaveni menšímu investičnímu riziku díky rozložení portfolia do různých nástrojů.

Asi by bylo skvělé předpokládat, že diverzifikace vám automaticky zvýší výnosy. To by ale byl omyl, který v sobě nosí řada začínajících investorů a obchodníků. Cíl diverzifikace portfolia je totiž právě opačný – omezit riziko a bohužel (ruku v ruce) s tím i potenciál, čili maximální očekávatelné výnosy. Není nikde zaručené, že diverzifikací zvýšíte zisky.

Když si to vezmeme velmi jednoduše, pokud byste nakoupili jen jedinou akcii, může se třeba stát, že vyletí o stovky procent za jediný rok. Zrovna tak se ale může něco naopak “dokonale” pokazit a vy skončíte s prázdným účtem. Jak vidíte, riziko i potenciál jsou ohromné.

Naproti tomu u portfolia složeného např. z ETF zaměřeného na index S&P 500 byste neočekávali, že by někdy mohl stoupnout o 100 % za jediný rok. Zároveň je ale o to více nepravděpodobné, že byste se dočkali propadu na čistou nulu a neměli byste vůbec nic.

Jak vidno, diverzifikací se omezilo riziko, ale utáhnuly zisky. To je pro většinu investorů daleko přijatelnější realita než riskovat všechny své peníze.

Správná diverzifikace však není jen o tom nakoupit vícero akcií, a proto jsme vám níže připravili několik tipů, na co se při správné diverzifikaci zaměřit.

5 způsobů, jak efektivně diverzifikovat vaše portfolio

1. Rozdělte své bohatství

Akcie mohou být úžasné, ale nevkládejte všechny své peníze do jedné jediné nebo do jednoho sektoru popř. třeba jen do jedné kryptoměny. Zvažte vytvoření vlastního jakoby podílového fondu investováním do společností, které znáte, kterým důvěřujete a které dokonce možná používáte ve svém každodenním životě.

Akcie ale nejsou to jediné, co je třeba zvážit. Můžete také investovat do komodit, burzovně obchodovaných fondů (ETF) a realitních investičních fondů (REIT). A nezůstávejte jen u své domoviny, přemýšlejte dál a jděte globálně. Zkuste nakombinovat různé evropské, americké i české akcie.

Tímto způsobem rozložíte své riziko, což může vést k vyšším nebo stabilnějším výnosům.

Nenechte se však příliš unést. Ujistěte se, že držíte portfolio, které lze spravovat. Nemá smysl investovat do 100 různých kryptoměn, když na jejich správu opravdu nemáte čas ani zdroje. Zkuste se omezit např. na zhruba 10 až 20 různých investic.

2. Zvažte indexové nebo dluhopisové fondy

Můžete zvážit přidání indexového fondu nebo fondu s pevným výnosem do svého investičního mixu.

Investování do cenných papírů, které sledují různé indexy, představuje skvělou dlouhodobou diverzifikační investici pro vaše portfolio. Přidáním některých instrumentů s pevným výnosem zajišťujete své portfolio proti volatilitě a nejistotě trhu. Tyto fondy se snaží výkonností vyrovnat širokému indexu, takže místo investic do konkrétního sektoru se snaží odrážet hodnotu trhu.

Tyto fondy se často pojí s nízkými poplatky, což je další bonus. To znamená více peněz ve vaší kapse. Náklady na správu a provoz jsou minimální vzhledem k nákladům spojeným s provozem těchto fondů.

Jedním z potenciálních nedostatků indexových fondů může být jejich pasivně spravovaná povaha. Zatímco pasivní investování je obecně levnější, na neefektivních trzích může být neefektivní. Aktivní řízení může být prospěšné například na trzích s pevným příjmem, zejména v náročných ekonomických obdobích.

3. Pokračujte v budování svého portfolia

Pravidelně přidávejte vklady do svých investic. Pokud máte na investování 10 000 Kč měsíčně, použijte průměrování dolarových nákladů (tzv. dollar-cost averaging, DCA). Tento přístup se používá k vyrovnání vrcholů a propadů vytvořených volatilitou trhu. Myšlenkou této strategie je snížit investiční riziko investováním stejné částky v průběhu času. Zejména pro nováčky to může být daleko efektivnější, než se snažit načasovat velkou jednorázovou investici.

S DCA pravidelně investujete do určitého portfolia cenných papírů. Pomocí této strategie nakoupíte více akcií, když jsou ceny nízké, a méně, když jsou ceny vysoké.

4. Vědět, kdy prodat

Koupit a držet (tzv. buy and hold) a průměrování dolarových nákladů (DCA) jsou dobré strategie pro řadu investorů. Ale to, že máte své investice na “autopilotu”, neznamená, že byste měli zcela ignorovat síly, které na trhy působí.

Zůstaňte v obraze ohledně svých investicí a buďte ostražití ohledně jakýchkoli změn celkových tržních podmínek. Rádi byste věděli, co se děje s akciemi, do kterých jste investovali? Pak si tu a tam najděte nejnovější zprávy, trendy a ekonomické výsledky. Tímto způsobem budete také schopni říci, kdy je čas snížit ztráty, prodat a přejít k další investici.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

5. Sledujte provize

Pokud investujete např. ve fondech a investičních platformách, pochopte, co dostáváte za poplatky, které platíte. Některé společnosti účtují měsíční poplatek (či jinou formu průběžného investičního poplatku), zatímco jiné účtují transakční poplatek (tedy za vklad a výběr či ukončení dané pozice). Ty se rozhodně mohou sčítat a nabourat vaše konečné výsledky.

Mějte na paměti, že poplatky jsou v dlouhodobém horizontu, např. 20 nebo hned 30 let, extrémně důležité a mají zásadní vliv na výslednou hodnotu vaší investice.

Buďte si vědomi toho, za co platíte a co dostáváte. Pamatujte, že nejlevnější varianta není vždy nejlepší. Buďte informovaní, pokud dojde k nějaké změně ve vašich poplatcích.

Závěrem

Investování může a mělo by být zábavné. Může být edukativní, informativní a obohacující. Při disciplinovaném přístupu a používání strategií diverzifikace, nákupu a držení (buy and hold) a průměrování dolarových nákladů (DCA) můžete najít ziskové investice i v nejhorších časech nebo alespoň udržet své portfolia podstatně stabilnější.

Obchodujte i investujte opatrně, s rozmyslem a neustále prohlubujte své znalosti.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Vystudovaný ekonom s vášnivým zájmem o pasivní investování a americké akcie. Zkušenosti nabyté ve finančním sektoru využívá pro vytváření stabilních investičních portfolií. Jeho cílem je dosáhnout finanční svobody prostřednictvím dlouhodobého investičního přístupu. Fanoušek hnutí FIRE a Roberta Kiyosakiho.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.