Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

5 důvodů, proč investovat do dividendových akcií i v důchodu

5 důvodů, proč investovat do dividendových akcií i v důchodu
Zdroj: depositphotos.com

Po odchodu do důchodu se změní způsob, jakým nakládáte se svými penězi. Místo toho, abyste peníze, jimiž hradíte své náklady, vydělávali prací a přebytek investovali, spoléháte se na důchod od státu, případně příjem z vašich investic. Investujete-li a váš odchod do penze se blíží, rozumným krokem by měla být také změna vaší investiční strategie.

Dividendové akcie mohou sehrát důležitou roli jako součást důchodového příjmu, ale samy o sobě nejsou zaručeným řešením. Nejsou koneckonců jistou platbou, a když společnost sníží dividendu, může následně klesnout i cena jejích akcií.

Přesto výhody, které poskytují, často stojí za podstupované investiční riziko, což může být pro penzistu pádným důvodem k jejich vlastnictví. Pojďme si projít hned 5 důvodů, proč se v důchodu nemusí vyplatit stáhnout své peníze z akciového trhu, a naopak může být mnohem rozumnějším krokem investovat do akcií vyplácejících dividendy.

Poznámka

Chcete odejít do důchodu jako multimilionář? Pak se držte těchto časem prověřených rad.

1. Poskytují hotovost v pravidelných intervalech

Nejjasnější důvod, proč vlastnit i v důchodu dividendové akcie, je nasnadě: Dividendy jsou vyplácené ve formě hotovosti na váš brokerský účet. Tuto hotovost můžete použít na zaplacení pravidelných výdajů, investici do vzdělání vnoučat, cestování, nebo je můžete třeba reinvestovat, pokud nepotřebujete uspokojit okamžitou finanční potřebu.

V tom je krása hotovosti – jakmile ji máte, můžete ji použít za jakýmkoliv účelem. Dividendové akcie tak přinášejí maximální finanční flexibilitu.

Poznámka

Přemýšlíte, který broker by byl nejlepší pro obchodování dividendových akcií? Podívejte se na toto komplexní srovnání brokerů pro obchodování akcií.

2. Dividendy mohou v průběhu času růst

Nejlepší plátci dividend vám nejenom vyplácejí pravidelně hotovost, ale také se snaží tyto platby v průběhu času zvyšovat. Proč? Společnosti, kterým se daří výplatu dividendy pravidelně navyšovat se obvykle těší většímu zájmu investorů a díky tomu rostou ceny těchto akcií. Podniky s dlouhou historií zvyšování dividend jsou pak zařazovány do dvou skupin – dividendoví aristokraté (zvyšující dividendu nepřetržitě 25 let v řadě) a dividendový králové (navyšují vyplácenou dividendu nepřetržitě minimálně 50 let).

Zejména v době, kdy rostoucí inflace ohrožuje kupní sílu peněz, je potenciál rostoucího příjmu mnohem atraktivnější. Společnosti, které v minulosti vyplácely a zvyšovaly dividendy, mohou být silným zdrojem peněžních toků, což z nich činí potenciální nástroj v boji proti dlouhodobé inflaci.

3. Dividendy vám mohou prozradit, co si management společnosti skutečně myslí

Jakmile podnik získá pověst společnosti, která vyplácí a zvyšuje dividendy, její vedení si bude dobře vědomé, že investoři takové zvyšování v průběhu času očekávají. Z pohledu managementu je problémem dividend, že musí být společnost nejdříve zisková, aby mohla tyto peníze akcionářům vyplácet.

To znamená, že podnik s dlouhou historií vyplácených dividend pravděpodobně nebude dividendu zvyšovat rychleji, než je očekávaný růst ziskovosti. Maluje-li management vyhlídky podniku na růžovo, ale nabízí pouze symbolické zvýšení dividendy, je velmi pravděpodobné, že skromné navýšení dividendy má pro akcionáře mnohem vyšší vypovídající hodnotu, než prezentované teze nebo slova napsané v tiskové zprávě. Důvěryhodný management je jedním z pravidel, kterých se při výběru investic drží Warren Buffett.

4. Dividendy slouží také jako lakmusový papírek finančního zdraví společnosti

Jednou z obzvláště užitečných charakteristik dividend je to, že je můžete porovnat s jinými finančními ukazateli, což vám pomůže získat bližší představu o celkovém finančním zdraví dané společnosti. Například výplatní poměr vám řekne, jak velkou část svého zisku vyplácí podnik formou dividendy. Pokud je tento ukazatel příliš vysoký, je na místě ostražitost, neboť bude dividenda do budoucna pravděpodobně neudržitelná.

Na dividendu se můžete podívat také v kontextu celkové částky, kterou společnost musí ročně uhradit – před dividendou má vždy přednost splácení úroků. V důsledku toho může být podnik, jehož dividenda vypadá ve srovnání s úrokovým závazkem nepatrná, vystavena zvýšenému riziku snížení dividendy. To platí zejména v případě, že se úrokové sazby zvýší v reakci na vyšší inflaci, což přinese méně disponibilních peněžních toků k výplatě dividendy.

5. Dividendy společností nepodléhají náladám na akciovém trhu

Ceny akcí se mohou na denní bázi pohybovat řádově o procenta oběma směry. Zejména během propadů trhu pak mohou klesat i akcie silných společností. Na rozdíl od tržní ceny se však dividenda společnosti odvíjí od její finanční síly, nikoliv od každodenních rozmarů akciového trhu.

To z dividend činí potenciálně účinný způsob, jak čerpat ze svých investic hotovost i během poklesu trhu. Bez ohledu na tržní situaci tak můžete získat peníze na zaplacení každodenních výdajů nebo na reinvestice do skvělých společností za výhodné ceny. Jen nezapomeňte, že může být i dividenda snížena, pokud se zhorší hospodaření společnosti. Proto sledujte finanční zdraví podniků, jejichž akcie vlastníte.

V důchodu se vyplatí investovat do akcií generujících příjem

Jakmile odejdete do důchodu a začnete se spoléhat na to, že vaše portfolio pokryje část vašich životních nákladů, určitě si uvědomíte, jak důležité je mít k dispozici hotovost, když ji potřebujete. Dividendy mohou hrát klíčovou roli při generování této hotovosti a pět výše uvedených důvodů vysvětluje proč.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Petr

Hezky den, vsiml jsem si, že české spolecnosti jako ČEZ nebo O2 nabízejí extrémně vysoké dividendy a naopak téměř nerostou. Mohl bych se zeptat proč tomu tak je a zda se investice do českých dividentových akcií vyplatí nebo je lepší zahraniční klasika s nižšim dividentovym vynosem jako J&J, Coca Cola atd.?