Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » 4 atraktivní růstové akcie, které lze nyní koupit za rozumnou cenu

4 atraktivní růstové akcie, které lze nyní koupit za rozumnou cenu

4 atraktivní růstové akcie, které lze nyní koupit za rozumnou cenu
Zdroj: depositphotos.com

Začátek roku 2022 se na amerických trzích nese ve znamení volatility. Možnost potenciálního zvýšení úrokových sazeb i snižování rozsahu rozvahy amerického Fedu investory v lednu značně znepokojovalo. Do toho přicházejí hospodářské výsledky největších amerických společností, jejichž akcie po oznámení výrazně rostou – akcie Alphabet, akcie Amazon, akcie Apple – nebo se naopak výrazně propadají – akcie Meta Platforms. Kromě toho se vystupňovalo geopolitické napětí. Korekce některých významných technologických akcií však představuje dobrou příležitost k nákupu těchto akcií se slevou.

Důležité je také poznamenat, že americké reálné úrokové sazby zůstanou záporné (inflace zůstane výrazně vyšší než úrokové sazby stanovené Fedem), i když v roce 2022 dojde ke čtyřem nebo pěti zvýšením sazeb. Proto je velmi pravděpodobné, že i nadále budou finanční prostředky proudit do tříd aktiv, jako jsou růstové akcie a kryptoměny.

Také pandemie by se v roce 2022 mohla stát endemickou, jak poznamenává Bloomberg. To je pro trh pozitivní katalyzátor, protože vývoj situace podpoří růst globálního hrubého domácího produktu (HDP). Morgan Stanley se domnívá, že inflační tlaky ustoupí a růst globálního HDP v letošním roce pravděpodobně dosáhne 4,7 %.

Od makroekonomických podmínek se však už můžeme přesunout k následujícím 4 akciím. Jejich cena v posledních měsících korigovala na atraktivní úrovně. Zmíněné růstové akcie tak nabízejí omezené riziko dalšího poklesu a významný růstový potenciál. Pojďme se na ně podívat blíže (všechna data uvedená níže jsou platná k 6. 2. 2022):

1. PayPal

Vývoj ceny akcií PayPal za posledních 12 měsíců
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Akcie PayPal vytvářely hodnotu investorům po dobu pěti let s celkovým výnosem kolem 300 %. V posledních šesti měsících však akcie zaostávají a zaznamenaly korekci o 36 %. Ohodnocení společnosti se na druhé straně zdá být atraktivní, a tak akcie PayPal patří mezi nejlevnější růstové akcie současnosti.

Stojí za zmínku, že za třetí čtvrtletí roku 2021 společnost vykázala tržby ve výši 6,18 miliardy dolarů a volný peněžní tok (FCF) ve výši 1,3 miliardy dolarů. Současný roční potenciál příjmů tak je více než 25 miliard dolarů s potenciálním FCF ve výši 5,2 miliardy dolarů (pokud by PayPal pouze dále stagnoval a nerostl).

Dlouhodobý růst tržeb společnosti PayPal
Dlouhodobý růst tržeb společnosti PayPal
Zdroj: macrotrends.net

PayPal si však stanovil cíl příjmů ve výši 50 miliard dolarů do roku 2025. A kdyby se FCF zdvojnásobil spolu se zdvojnásobením příjmů, společnost bude do roku 2025 pravděpodobně vykazovat FCF přesahující 10 miliard dolarů. PayPal je tedy dlouhodobým strojem na peněžní toky. Na čem své růstové předpoklady staví? PayPal se domnívá, že jeho celkový oslovitelný trh činí 1 bilion dolarů. To ponechává dostatečný prostor pro růst i po roce 2025.

Klíčovým bodem je, že díky silnému FCF bude mít společnost dostatečnou flexibilitu pro pokračování v anorganickém růstu. To pomůže s budováním přítomnosti na rozvíjejících se trzích. PayPal přitom také rozvíjí svou činnost v oblasti kryptoměn. Uživatelé ve Spojených státech a Velké Británii mohou na jeho platformě nakupovat a prodávat vybrané kryptoměny. Vzhledem k růstu v oblasti kryptoměn je pravděpodobné, že PayPal v blízké budoucnosti rozšíří regionální přítomnost i nabídku produktů, a to vše při velmi rozumném ohodnocení akcií společnosti – P/E ratio = 30,36.

2. Sea Limited

Vývoj ceny akcií Sea Limited za posledních 12 měsíců
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

V říjnu 2021 se akcie Sea Limited dotkly maxim na úrovni 373 dolarů. Následovala prudká korekce a v současnosti se akcie obchodují za 155 dolarů. Vzhledem k růstové trajektorii společnosti lze však aktuální korekci považovat za atraktivní příležitost k nákupu.

Za 3. čtvrtletí 2021 společnost vykázala růst tržeb o 121,8 % na 2,7 miliardy dolarů. Jenom segment digitální zábavy přinesl příjem ve výši 1,2 miliardy dolarů (zbytek segment e-commerce) a EBITDA společnosti činila 715,1 milionu dolarů. Přestože segment e-commerce obecně vykazuje díky ustupování pandemie zpomalení, je stále motorem růstu tržeb a v případě Sea Limited nadále roste, i když tempo růstu zpomaluje.

Dlouhodobý růst tržeb společnosti Sea Limited
Dlouhodobý růst tržeb společnosti Sea Limited
Zdroj: macrotrends.net

Kromě výše zmíněného společnost zaznamenala silný růst také v oblasti digitálních finančních služeb. Za poslední vykázané čtvrtletí Sea Limited vykázala celkové objemy plateb mobilní peněženkou ve výši 4,6 miliardy dolarů. Právě díky několika růstovým katalyzátorům vypadají akcie Sea Limited po korekci poměrně atraktivně, přestože zatím není společnost zisková. Jakmile se zlepší EBITDA v segmentu e-commerce, má Sea Limited potenciál stát se doslova strojem na peníze a pak už může být pro nákup akcií této společnosti pozdě.

3. Shopify

Vývoj ceny akcií Shopify za posledních 12 měsíců
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

U rychle rostoucí společnosti, jakou je Shopify, nemusí mít vždy smysl dívat se na násobek P/E, v případě Shopify se však už nyní jedná o poměrně nízkou hodnotu. Akcie Shopify se po významné korekci z maximálních hodnot 1763 dolarů na současnou úroveň kolem 876 dolarů obchodují za 33násobek svých zisků.

Za 3. čtvrtletí 2021 společnost Shopify vykázala růst tržeb o 46 % na 1,1 miliardy dolarů. Důležité je zmínit, že měsíční opakující se tržby (MMR) společnosti jenom v září 2021 činily 98,8 milionu dolarů. Vztáhneme-li toto číslo na celý rok – činí roční opakovaný příliv peněz do společnosti 1,2 miliardy dolarů. Vzhledem k nárůstu počtu podniků využívajících Shopify a přechodu řady podniků do online prostoru je pravděpodobné, že růst MRR zůstane silný. Shopify je tedy dalším strojem na vytváření peněžních toků.

Dlouhodobý růst tržeb společnosti Shopify
Dlouhodobý růst tržeb společnosti Shopify
Zdroj: macrotrends.net

Shopify má navíc celosvětovou působnost, a to znamená významný oslovitelný trh. Online nakupování získalo po pandemii významnou trakci a ve třetím čtvrtletí roku 2021 společnost spustila službu Shopify Markets. Tento produkt usnadní podnikatelům přeshraniční obchodování. Stabilní růst zaznamenala také řešení jako Shopify Payments a Shopify Capital.

Klíčové je, že společnost rozšiřuje svou sadu produktů a řešení. V příštích několika letech má Shopify dobrou pozici pro zajištění solidních volných peněžních toků.

4. Meta Platforms (Facebook)

Vývoj ceny akcií Meta Platforms (Facebook) za posledních 12 měsíců
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Akcie Meta Platforms se aktuálně obchodují 38 % pod svým ATH. Vinou neuspokojivých hospodářských výsledků došlo v posledním týdnu k prudké korekci akcií giganta sociálních sítí.

Fundamenty Meta Platforms jsou naštěstí pevné. Finanční ukazatele vypovídají o úspěchu společnosti, která je však také drtivě kritizována. Úspěch společnosti je z pohledu veřejného mínění jejím největším nepřítelem. Výkazy jsou však nestranné a jsou býčí.

Příjmy jsou nyní desetkrát vyšší než v roce 2014. Vedení společnosti trvale zvyšuje tržby a hrubý zisk oslnivě rychlým tempem. Čistý zisk v letech 2020 a 2021 činil přibližně 40 miliard dolarů, a to je impozantní u jakékoliv společnosti. Navzdory tomu jsou akcie Meta stále statisticky levné. Jejich P/E ratio činí 17 a poměr ceny k tržbám je pod hodnotou 6, což je dokonce asi o 25 % nižší než u společnosti Apple.

Dlouhodobý růst tržeb společnosti Meta Platforms
Dlouhodobý růst tržeb společnosti Meta Platforms
Zdroj: macrotrends.net

Kritici Mety mají pravděpodobně částečně pravdu, jejich výtky se ale netýkají hospodářských výsledků společnosti. A protože mají jednotlivé sociální sítě Mety miliardy uživatelů, je jasné, že pár jich naštvou.

Akcie Meta Platforms ztratily během několika měsíců téměř 40 % své hodnoty, čímž se dostaly na cenu někde z dubna 2020, mezitím však výrazně vzrostla ziskovost této společnosti. Je jasné, že takto výrazný propad u společnosti typu Meta vyvolá mnoho paniky, jedno je však jisté, kvartál ve kterém Meta v meziročním srovnání rostla, pouze nižším tempem než se očekávalo, není racionální důvod k tomu, aby se cena akcií propadla podobným způsobem. Prozíravý investor by tak měl vidět tuto korekci jako možnost nákupu akcií Meta se slevou.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo