Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

3 rizika, která do konce října mohou ohrozit vaše akciové investice

3 rizika, která do konce října mohou ohrozit vaše akciové investice
Zdroj: depositphotos.com

Peníze, které jste investovali na akciovém trhu, jsou vystaveny neustále riziku, aby také ne. Od akciových trhů si lidé slibují mnohem vyšší zhodnocení než od spořících produktů, jejichž zhodnocení je garantované, a za šanci na vyšší návratnost zkrátka musí podstupovat větší riziko. Ve zbývajících říjnových týdnech jsou však rizika číhající na investory do amerických akcií přeci jenom ještě výraznější.

Investoři možná během více než pozitivního začátku 4. kvartálu propadli euforii, nicméně v následujících dnech následovalo vystřízlivění. Nyní už euforické opojení opět opadává a je čas na zhodnocení reality, která není v krátkém horizontu úplně růžová. V lepším případě minimálně nejasná. Pojďme se nyní podívat na tři rizika, která se v příštích dnech na akciové investory řítí.

Poznámka

Zajímá-li vás více vztah mezi návratností, rizikem a likviditou, přečtěte si náš komplexní článek věnující se investičnímu trojúhelníku.

Údaje o vývoji americké inflace

Ve čtvrtek 13. října vyjdou údaje o americké inflaci v podobě indexu spotřebitelských cen (CPI), indexu cen výrobců (PPI) a cenových očekávání z průzkumu spotřebitelského sentimentu Michiganské univerzity.

Zpráva o CPI je v tuto chvíli pravděpodobně nejdůležitější, protože investoři hledají známky ochlazení inflace, které by mělo přijít v důsledku agresivního zvyšování úrokových sazeb ze strany Fedu.

Problémem je, že se neočekává, že by inflace měřená pohledem CPI v meziměsíčním srovnání výrazně zpomalila. Jádrová inflace nadále disponuje značnou dynamikou, kterou podporují vysoké ceny komodit. To zase připravuje půdu pro ostrou reakci trhu, jakou jsme viděli v pátek (7. 10.) na zprávu o zaměstnanosti. Dle konsenzuálních očekávání by inflace měla zpomalit ze srpnových 8,3 % na 8,1 %. Bude-li však toto číslo vyšší, lze očekávat výrazný propad amerického akciového trhu.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj americké inflace za 12 měsíců končících v srpnu 2022
Vývoj americké inflace za 12 měsíců končících v srpnu 2022

Začíná výsledková sezóna americký podniků

Varování z posledních týdnů od společností AMD, Micron, Nike a FedEx naznačují, jak mizerná bude nastávající výsledková sezóna. Negativní reakce na tato varování podtrhují, jak trh ve skutečnosti nezohlednil rizika poklesu podnikových zisků vyplývající ze silnějšího dolaru, stále vysoké inflace a vyšších nákladů na kapitál.

Špatné výsledky hospodaření jak z hlediska ziskovosti, tak výše tržeb by mohly investory nemile překvapit, i když vezmeme v úvahu, že očekávání ohledně růstu ziskovosti, již byla v průběhu roku upravena výrazně dolů.

Podle údajů zpracovaných společností Goldman Sachs konsensus očekává 2,9% meziroční růst zisku na akcii pro společnosti z indexu S&P 500, 13% růst tržeb a pokles marží o 75 bazických bodů na 11,8 %. Po vyloučení energetického sektoru, který těží ze zvýšených cen ropy, se očekává pokles zisku na akcii o 3 % a pokles marží o 132 bazických bodů.

Investorům tento nový ekonomický normál (který odráží stagflaci) pravděpodobně ukážou už hospodářské výsledky velkých amerických bank Citigroup, JPMorgan, Morgan Stanley a Wells Fargo, které budou zveřejněny koncem týdne.

Zdroj: factset.com
Konsenzuální očekávání počítají s průměrný růstem ziskovosti amerických podniků o pouhých 2,9 %
Konsenzuální očekávání počítají s průměrný růstem ziskovosti amerických podniků o pouhých 2,9 %

Tón, jakým k nám budou hovořit manažeři jednotlivých společností

Pokud neradi posloucháte hovory o výsledcích hospodaření, překonejte svůj odpor a v této výsledkové sezóně si záznamy u společností, do kterých investujete nebo je sledujete, poslechněte. Americká ekonomika se propadá a vy potřebujete získat všechny možné indicie, které mohou rozhodnout o tom, zda některé akcie prodávat, případě zda do některých společností investovat.

Tón konferenčních hovorů bude pravděpodobně medvědí, přičemž investiční banka Goldman Sachs poměrně trefně vyjádřila, co by mělo během konferenčních hovorů zaznít:

  • Témata, o kterých by měl management diskutovat: negativní vliv silného dolaru na růst tržeb, negativní vliv zvýšené inflace a vysokých zásob podniků na výši marží a daňové změny účinné od roku 2023.
  • Předchozí varování managementu některých společností ukázaly výrazně negativní vliv pro ziskovost podniků: Důvěra generálních ředitelů pro nadcházejících šest měsíců klesla na úroveň, která byla naposledy zaznamenána v roce 1980. Začátkem září společnost FedEx předběžně oznámila výrazné snížení zisku na akcii a snížila výhled na rok 2023. Nedávno společnost Micron naznačila, že tržby a zisk na akcii budou pod očekáváním konsenzu s odkazem na nejistou poptávku a rostoucí zásoby. Kromě toho společnosti tvořící více než 10 % tržní kapitalizace indexu S&P 500 v tomto čtvrtletí předběžně oznámilo svůj zisk, což odpovídá předchozím obdobím vysoké nejistoty, kdy společnosti řídí očekávání investorů.

Co se týče optimističtějších zpráv, generální ředitel společnosti Constellation Brands Bill Newlands v pořadu na Yahoo Finance Live řekl, že poptávka po značkách piva Corona a Modelo zůstává silná. Možná tedy není konec světa. Z dlouhodobého hlediska se bude zdát současná volatilita pouhým zaškobrtnutím na nezadržitelné cestě akciových trhů vzhůru – podívejte se na dlouhodobý graf indexu S&P 500. V přímém přenosu však může řadu nezkušených investorů značně znejistit.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.