Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Trump rozpoutal globální bitvu, kterou Američané zaplatí z vlastní kapsy

Donald Trump uvalil cla na téměř všechen dovoz z 185 zemí světa – a spustil tak největší obchodní střet moderní éry. Ekonomové varují, že to Američany přijde draho.

Trump rozpoutal globální bitvu, kterou Američané zaplatí z vlastní kapsy

Donald Trump včera podnikl největší politický hazard s americkou ekonomikou ze všech novodobých prezidentů.

Svým ohromujícím výbuchem nových cel na téměř veškerý dovoz ze 185 zemí Trump způsobil mimořádný šok, který byl v rozporu s radami téměř všech ekonomických expertů i poučením z nejchmurnějších historických zkušeností.

 

Investiční newsletter

Co se aktuálně děje na finančních trzích? Do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat? Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic důležitého neuteče. 

 

Přihlášením vyjadřujete souhlas s našimi zásadami zpracování osobních údajů.

 

Děkujeme za Váš zájem.

Váš email byl přidán do naší databáze ✅


(Odhlásit se můžete kdykoli kliknutím na odkaz, který naleznet v patičce všech našich emailů.)


Vycházel z celoživotní víry v mystickou sílu znevýhodnění dováženého zboží, která má podpořit domácí výrobu. Nezáleží na tom, že obchodní války obvykle končí špatně a že cla jsou spíše rysem 19. než 21. století.

Info

Největším politickým překvapením je, že se Trump – ve jménu oživení ekonomických vyhlídek postindustriálních regionů zpustošených ztrátou pracovních míst – chystá způsobit Američanům skutečnou bolest.

Před pěti měsíci byl zvolen z velké části proto, že voliči byli frustrováni vysokými cenami potravin a bydlení po drtivé inflaci způsobené pandemií a poté, co výdaje Bidenovy administrativy pomohly přehřát ekonomiku.

Trump se přesto pustil do politiky, která zdraží téměř vše, co si lidé kupují – od rychlého občerstvení přes elektroniku, auta až po nové domy. Chudší lidé to přitom odnesou více než Trumpovi bohatí přátelé.

Ostatní státy určitě vrátí USA úder

Nikdo nedokáže přesně předpovědět, jak tento gambit dopadne.

Za předpokladu, že cla budou zavedena v plném rozsahu a na poslední chvíli nedojde k žádným výjimkám – což je možnost, kterou nelze vzhledem k Trumpovým minulým zvratům ignorovat – bude se jednat o plnohodnotnou globální obchodní válku.

Lídři ostatních zemí podléhají politickým faktorům stejně jako Trump. A budou pod silným tlakem, aby USA oplatili univerzální 10% clo, které se týká téměř všech zemí (plus mnohem vyšší sazby u zemí, které jsou podle něj největšími provinilci).

Americký prezident ovšem nevysvětlil, proč má pro nejmocnější ekonomiku světa smysl zahájit obchodní válku s malými zeměmi, jako je Kambodža, a to 49% clem. Nebo proč je dobrý nápad ještě více ztížit život rozvojovým zemím v Africe.

A opravdu se chystá vést ekonomické boje s tučňáky? Na seznamu cel Bílého domu se objevily i malé Heardovy a McDonaldovy ostrovy v Antarktidě, na které se vztahuje 10% clo – přestože jsou jen o málo víc než útočištěm mořských ptáků.

Zkouška Trumpovy značky vyzývavého podnikatele

O troufalosti Trumpova velkého středečního vyhlášení “Dne osvobození” není pochyb.

Celé týdny vyhrožoval cly a pak naznačil, že je stáhne. Jeho příznivci opakovaně tvrdili, že jeho chvástání představuje mistrovské šachové tahy neporazitelného obchodníka.

Trumpův pocit, že vytvořil bod obratu, je pravděpodobně správný: Někteří ekonomové však předpovídají, že návrat k takovým obchodním bariérám, které způsobily Velkou hospodářskou krizi ve 30. letech minulého století, vyvolá recesi.

“Podle mého názoru je to jeden z nejdůležitějších dnů v americké historii. Je to naše vyhlášení ekonomické nezávislosti,” řekl americký prezident.

Pro tentokrát by se Trumpovi jeho hyperbola mohla vymstít. Trump má však armádu věrných voličů, kteří sdílejí jeho nenávist k expertům a ekonomům establishmentu. Jeho argument, že svět Ameriku neustále okrádá, mu pomohl vyhrát dvoje volby.

Jak řekl ve středu: “Po celá desetiletí byla naše země drancována, pleněna a znásilňována blízkými i vzdálenými národy, a to jak přáteli, tak nepřáteli.”

Dodal: “Američtí oceláři, dělníci v automobilovém průmyslu, farmáři a kvalifikovaní řemeslníci opravdu těžce trpěli. S úzkostí sledovali, jak nám zahraniční vůdci ukradli pracovní místa, zahraniční podvodníci vyplenili naše továrny a zahraniční mrchožrouti rozcupovali náš americký sen.”

Dvě Trumpova funkční období jsou důkazem, že výhody globalizace nejsou všeobecně sdílené.

Mnohé z amerických států, v nichž Trump v letech 2016 a 2024 zvítězil, jsou poznamenány úpadkem průmyslu.

Tamní voliči si pamatují sliby, které jim dali předchozí prezidenti, a myslí si, že jim bylo lháno.

Pokud se Trump vzepře ekonomické ortodoxii a vrátí prosperitu do deprimovaných regionů, jeho přesvědčení jít proti proudu se potvrdí a jeho odkaz bude odrážet jeho odvahu.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 75 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Obecně skvělá poplatková struktura
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Zdanění českých dividend 35% sazbou
U 61 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.