Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

3 rizika, která byste nyní měli zvažovat, než investujete do akcií Nvidia

Na nákup akcií Nvidie je už možná pozdě. Růst společnosti je neudržitelný. Kdo ji nekoupil před 2 lety, má možná pocit promarněné šance právem.

3 rizika, která byste nyní měli zvažovat, než investujete do akcií Nvidia
Zdroj: depositphotos.com

Nvidia upoutala pozornost investorů, zejména po rozdělení akcií v poměru 10 ku 1. Díky tomuto kroku se akcie staly dostupnějšími pro menší investory, kteří chtějí těžit z boomu umělé inteligence.

Jen v letošním roce vzrostly akcie společnosti Nvidia o úctyhodných 150 %.

Aktuální vývoj ceny akcií Nvidia

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nvidia Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Rozdělení akcií však sice může vyvolat vzrušení, ale nemění tržní kapitalizaci společnosti ani její ocenění ve vztahu k potenciálu růstu a ziskům.

Silná pozice společnosti na rozvíjejícím se trhu s umělou inteligencí ji staví do pozice dlouhodobého vítěze. Nicméně noví investoři by si měli uvědomit, že možná přicházejí na večírek pozdě.

Zde jsou tři klíčové důvody, proč zvážit, jestli akcie Nvidie dál kupovat, nebo je spíš jen držet.

1. Potenciálně neudržitelné marže

Výkaz zisku a ztráty odhaluje nápadný vysoký hrubý zisk za první čtvrtletí ve výši 20,4 miliardy USD, který je podpořen hrubou marží 78,4 %.

Info

Pro srovnání, průměrná hrubá marže v technologickém sektoru se pohybuje kolem 50 %, což ukazuje na výjimečnou výkonnost Nvidie.

Tato marže je na hardwarovou společnost mimořádně vysoká. Na rozdíl od softwaru, který zahrnuje především počítačový kód, je výroba čipů složitý proces, který vyžaduje suroviny, jako je křemík, měď a kobalt, spolu se sofistikovanými litografickými stroji.

Nvidia zadává velkou část této výroby třetím stranám, například společnosti Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), která vyrábí pokročilé čipy ve svých tchajwanských závodech.

Vysoká hrubá marže Nvidie naznačuje, že své výrobky prodává s výraznou přirážkou oproti poplatkům, které platí svým výrobním partnerům. Tato situace však nemusí být dlouhodobě udržitelná.

Analytici společnosti Morgan Stanley naznačili, že TSMC uvažuje o zvýšení výrobních poplatků pro Nvidii. To by mohlo snížit její hrubou marži a následně i ziskovost.

Aktuální vývoj cen akcií TSMC

Načítání
Načítání
Kupte si akcie TSM Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

2. Obavy o ziskovost spotřebitelské AI

Umělá inteligence vyvolává na Wall Street značný rozruch, ale odvětví softwaru s umělou inteligencí zaměřeného na spotřebitele není nijak zvlášť ziskové.

Info

Většina start-upů v oblasti AI stále hledá obchodní modely, které by byly dlouhodobě udržitelné a přinášely stabilní příjmy.

Z výzkumu společnosti Sequoia Capital vyplývá, že toto odvětví již investovalo přibližně 50 miliard USD do nejmodernějších AI čipů od Nvidie.

Naproti tomu začínající společnosti zabývající se generativní umělou inteligencí vygenerovaly příjmy ve výši pouhých 3 miliard USD, z čehož vyplývá, že tyto společnosti pravděpodobně při svém provozu pálí značné množství hotovosti.

Jako dodavatel hardwaru Nvidia vydělává peníze, i když její klienti nejsou ziskoví. Tento scénář však nemůže trvat donekonečna.

Pokud se spotřebitelská část odvětví umělé inteligence nestane ziskovější, mohou mít zákazníci Nvidie potíže s udržením současné poptávky po čipech, což může vést ke zpomalení příjmů společnosti.

3. Nedostatečná diverzifikace

Potenciální zpomalení prodeje čipů umělé inteligence by bylo méně znepokojivé, kdyby Nvidia měla další silné obchodní segmenty, na které by se mohla spolehnout.

Nvidia sice začala jako společnost vyrábějící grafické karty pro hráče, ale postupně se stala jedním z nejdůležitějších hráčů v oblasti AI a datových center a tento segment tvoří drtivou většinu jejích příjmů.

Po více než dvou letech rychlého růstu podnikání společnosti v oblasti datových center zcela zastínilo její ostatní segmenty.

I když se také snaží expandovat do nových oblastí, jako je zdravotní péče a automobilový průmysl, kde její čipy mohou najít uplatnění, aktuálně tomu tak zdaleka není.

Poznámka

V prvním čtvrtletí tvořil segment datových center 87 % příjmů společnosti ve výši 26 miliard USD, a to díky prodeji pokročilých grafických procesorů (GPU) pro aplikace umělé inteligence.

Zatímco její kdysi klíčový segment herních a osobních počítačů se na tržbách podílel pouhými 2,6 miliardami USD (10 %).

Postupem času by se mohly příjmy společnosti více diverzifikovat, protože se zvýší poptávka po čipech v oblastech, jako jsou samořídící automobily a automatizace skladů.

V krátkodobém horizontu však Nvidia zůstává značně zranitelná vůči případnému snížení poptávky po čipech pro umělou inteligenci v datových centrech.

Uvažujete o investování do akcií Nvidia? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.