Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Na nákup akcií Nvidie je už možná pozdě. Růst společnosti je neudržitelný. Kdo ji nekoupil před 2 lety, má možná pocit promarněné šance právem.
Nvidia upoutala pozornost investorů, zejména po rozdělení akcií v poměru 10 ku 1. Díky tomuto kroku se akcie staly dostupnějšími pro menší investory, kteří chtějí těžit z boomu umělé inteligence.
Jen v letošním roce vzrostly akcie společnosti Nvidia o úctyhodných 150 %.
Rozdělení akcií však sice může vyvolat vzrušení, ale nemění tržní kapitalizaci společnosti ani její ocenění ve vztahu k potenciálu růstu a ziskům.
Silná pozice společnosti na rozvíjejícím se trhu s umělou inteligencí ji staví do pozice dlouhodobého vítěze. Nicméně noví investoři by si měli uvědomit, že možná přicházejí na večírek pozdě.
Zde jsou tři klíčové důvody, proč zvážit, jestli akcie Nvidie dál kupovat, nebo je spíš jen držet.
Výkaz zisku a ztráty odhaluje nápadný vysoký hrubý zisk za první čtvrtletí ve výši 20,4 miliardy USD, který je podpořen hrubou marží 78,4 %.
Pro srovnání, průměrná hrubá marže v technologickém sektoru se pohybuje kolem 50 %, což ukazuje na výjimečnou výkonnost Nvidie.
Tato marže je na hardwarovou společnost mimořádně vysoká. Na rozdíl od softwaru, který zahrnuje především počítačový kód, je výroba čipů složitý proces, který vyžaduje suroviny, jako je křemík, měď a kobalt, spolu se sofistikovanými litografickými stroji.
Nvidia zadává velkou část této výroby třetím stranám, například společnosti Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), která vyrábí pokročilé čipy ve svých tchajwanských závodech.
Vysoká hrubá marže Nvidie naznačuje, že své výrobky prodává s výraznou přirážkou oproti poplatkům, které platí svým výrobním partnerům. Tato situace však nemusí být dlouhodobě udržitelná.
Analytici společnosti Morgan Stanley naznačili, že TSMC uvažuje o zvýšení výrobních poplatků pro Nvidii. To by mohlo snížit její hrubou marži a následně i ziskovost.
Umělá inteligence vyvolává na Wall Street značný rozruch, ale odvětví softwaru s umělou inteligencí zaměřeného na spotřebitele není nijak zvlášť ziskové.
Většina start-upů v oblasti AI stále hledá obchodní modely, které by byly dlouhodobě udržitelné a přinášely stabilní příjmy.
Z výzkumu společnosti Sequoia Capital vyplývá, že toto odvětví již investovalo přibližně 50 miliard USD do nejmodernějších AI čipů od Nvidie.
Naproti tomu začínající společnosti zabývající se generativní umělou inteligencí vygenerovaly příjmy ve výši pouhých 3 miliard USD, z čehož vyplývá, že tyto společnosti pravděpodobně při svém provozu pálí značné množství hotovosti.
Jako dodavatel hardwaru Nvidia vydělává peníze, i když její klienti nejsou ziskoví. Tento scénář však nemůže trvat donekonečna.
Pokud se spotřebitelská část odvětví umělé inteligence nestane ziskovější, mohou mít zákazníci Nvidie potíže s udržením současné poptávky po čipech, což může vést ke zpomalení příjmů společnosti.
Potenciální zpomalení prodeje čipů umělé inteligence by bylo méně znepokojivé, kdyby Nvidia měla další silné obchodní segmenty, na které by se mohla spolehnout.
Nvidia sice začala jako společnost vyrábějící grafické karty pro hráče, ale postupně se stala jedním z nejdůležitějších hráčů v oblasti AI a datových center a tento segment tvoří drtivou většinu jejích příjmů.
Po více než dvou letech rychlého růstu podnikání společnosti v oblasti datových center zcela zastínilo její ostatní segmenty.
I když se také snaží expandovat do nových oblastí, jako je zdravotní péče a automobilový průmysl, kde její čipy mohou najít uplatnění, aktuálně tomu tak zdaleka není.
V prvním čtvrtletí tvořil segment datových center 87 % příjmů společnosti ve výši 26 miliard USD, a to díky prodeji pokročilých grafických procesorů (GPU) pro aplikace umělé inteligence.
Zatímco její kdysi klíčový segment herních a osobních počítačů se na tržbách podílel pouhými 2,6 miliardami USD (10 %).
Postupem času by se mohly příjmy společnosti více diverzifikovat, protože se zvýší poptávka po čipech v oblastech, jako jsou samořídící automobily a automatizace skladů.
V krátkodobém horizontu však Nvidia zůstává značně zranitelná vůči případnému snížení poptávky po čipech pro umělou inteligenci v datových centrech.
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.