Kryptoměnám se věnuji již několik let, ať už jako aktivní obchodník nebo pasivní příjemce informací. Rád informuji o aktuálních novinkách z tohoto oboru, na kterém mi baví propojení světa peněz a technologií.
Rostoucí cena nejpopulárnější měny Bitcoin trochu zastiňuje Ethereum. To se přitom blíží k hranici 4 000 USD.
Aktuální cena Etherea (ETH) činí $3 372. Dne 6. března dosáhlo nového maxima v tomto roce, kdy se dotklo až 3 900 USD. Druhá největší kryptoměna podle tržní kapitalizace tak vzrostla za posledních šest měsíců o více než 130 %.
Stejně jako Bitcoin (BTC) zaznamenalo Ethereum velký nárůst hlavně v únoru. Ještě na začátku minulého měsíce se jeho cena pohybovala lehce nad hranicí 2 200 USD. Historické maximum ETH se nachází kolem 4 900 USD, kterého kryptoměna dosáhla v listopadu 2021. K této hranici se zatím ETH neblíží.
Kromě vzestupného trendu celého kryptoměnového trhu existují i další faktory, které mají vliv na růst ceny ETH. Které jsou ty nejvýznamější?
Jedním ze zmíněných faktorů je snížení nabídky ETH na burzách. Údaje od společnosti Glassnode, která se zabývá on-chain daty ukazují, že ETH na burzách dosáhlo 20měsíčního minima, když jeho zůstatek činil 13,1 milionu tokenů. Jen za posledních 90 dnů jejich počet klesl o 7,7 %.
Celková bilance mezi přílivy na všechny známé burzy a odlivy z nich vykazuje od října 2023 strmý pokles. Od toho data začaly stoupat výběry z obchodních platforem a jsou doprovázeny právě růstem ceny ETH.
Snižování počtu ETH na burzách znamená, že investoři stahují tokeny do vlastních peněženek. To naznačuje, že očekávají růst ceny v budoucnu a nemají tedy v nejbližší době úmysl kryptoměnu prodávat.
To potvrzují i další data Glassnode. Ty ukazují, že roste počet peněženek s ETH v hodnotě nad 100 tisíc USD. Na začátku letošního roku jich bylo 94 tisíc, 4. března již jejich počet dosáhl 141 tisíc.
Ke klesajícímu počtu ETH přispívá také rostoucí množství stakingu u ETH. Podle údajů Dune Analytics je v současnosti stakováno něco přes 31,5 milionu ETH, což znamená při současné hodnotě objem asi 120 miliard USD. To znamená, že je ve stakingu umístěno přes 26 % všech ETH.
Open interest sleduje celkový počet nevypořádaných futures nebo opčních kontraktů na trhu. V tomto případě tedy sleduje množství financí, které jsou vloženy do derivátů ETH.
Open Interest u ETH se pohybuje těsně kolem 12 miliard USD. Vrchol, kterého jsme byli svědky 9. listopadu 2021 dosáhl 13 miliard USD. Data z Coinglass ukazují, že open interest překonal 8 miliard 12. února letošního roku. Poté za dva týdny vyskočil o dalších 50 %, což ukazuje zvýšenou poptávku po ETH pozicích s pákovým efektem.
Aktuálně trhy odrážejí také optimismus investorů ohledně schválení spotového Ethereum ETF a nadcházející aktualizace Dencun. Obě tyto události jsou pro kryptoměnu velmi pozitivní.
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.
Kryptoměnám se věnuji již několik let, ať už jako aktivní obchodník nebo pasivní příjemce informací. Rád informuji o aktuálních novinkách z tohoto oboru, na kterém mi baví propojení světa peněz a technologií.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.