Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Známe datum dlouho očekávané aktualizace Etherea

Dlouho očekávaný upgrade Etherea, známý pod názvem Dencun, se konečně dočkal konkrétního data nasazení.

Publikováno
Známe datum dlouho očekávané aktualizace Etherea
Zdroj: unsplash.com

Vývojáři stanovili pro aktualizaci Dencun datum 13. března letošního roku. Respektive byl stanoven přesný okamžik spuštění upgradu, tedy moment, kdy dojde k hard forku sítě Etherea (ETH). Stane se tak ve chvíli, kdy blockchain dosáhne slotu 86251176. Očekává se, že k tomu dojde 13. března ve 14:55 našeho času.

Co je Dencun?

Hlavním tahákem upgradu je nový mechanismus proto-danksharding. Respektive Dencun má být prvním krokem k zavedení této nové metody ukládání dat v blockchainu.

Proto-danksharding má snížit náklady na transakce, díky zavedení tzv. datových blobů, což je nová kategorie pro ukládání dat. Jedná se o dočasné úložiště, která jsou umístěna mimo řetězec. To bude znamenat efektivnější ukládání dat a tím pádem i nižší transakční náklady a to hlavně na sítích druhé vrsty (L2).

Jak probíhalo testování?

Oznámení data upgradu přichází po celkem 3 testovacích nasazeních. V testovací síti Goerli proběhla zkouška 17. ledna. Zde upgrade narazil na určité překážky. Mezi ně patřilo například “rozštěpením blockchainu” z důvodu problému klientů se vzájemně synchronizovat. To způsobilo dočasný fork testnetu.

Do testovací sítě Sepolia zamířil Dencun 30. ledna a 7. února proběhl zatím poslední test v síti Holesky, který byl úspěšný bez jakýchkoliv zádrhelů. Hned následující den během hovoru všech hlavních vývojářů Etherea bylo rozhodnuto o nasazení do ostrého provozu.

Datum aktualizace ještě musí být ratifikováno vývojáři a potvrzeno prostřednictvím open-source platformy GitHub. Původně měl být Dencun nasazen už na konci roku 2023, ale kvůli technickým problémům byl posunut až do roku 2024. Jedná se o největší upgrade od aktualizace Shapella, která proběhla v dubnu loňského roku a umožnila výběr ETH vložených na staking.

Co bude dál?

Upgrade Dencun na mainnetu Ethereum je označován jako klíčový okamžik. Vůbec poprvé má na mainnetu řešit problémy se škálovatelností a připravit tak cestu pro další inovace v rámci blockcahinového systému.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
4
1

Autor

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.