Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Přestože Bitcoin poslední 2 měsíce prakticky jen roste, v posledních dnech je zřejmé, že s překonáním hranice 70 000 USD má problémy. Podívejme se, co by za tím mohlo stát.
Od 6. září, kdy se cena největší kryptoměny propadla až k 53 000 USD, je na kryptoměnovém trhu veselo. Bitcoin (BTC) od té doby na graf zakreslil 13 zelených třídenních svíček a pouze 2 červené a vzrostl až na 69 500 USD. Dále se mu však nechtělo a nyní se pohybuje kolem 67 000 USD.
S růstem se v první řadě časově shodují klesající úrokové sazby jak v USA (18. září snížení Fedem o 0,5 %, další se čeká 7. listopadu), tak i v Evropě (12. září snížení ECB o 0,25 % a 17. října stejně tak). Ty motivují investory k přesunu prostředků z dluhopisů a termínovaných vkladů do akcií, ev. právě BTC či bitcoinových fondů (ETFs).
Bitcoinu jakožto uchovateli hodnoty s pevně zastropovaným množstvím 21 milionů mincí napomohlo i oznámení obrovského stimulačního balíčku ve výši 140 miliard USD na podporu ekonomiky od čínské centrální banky. Navíc se očekává, že ke stimulům se postupně uchýlí i další země.
A pozitivně samozřejmě působí i prezidentské volby v USA (5. listopadu), v nichž oba kandidáti vyjádřili kryptoaktivům podporu a Donald Trump v rámci své kampaně pomocí bitcoinů dokonce zaplatil v jedné z restaurací.
V pátek večer, v momentě, kdy Bitcoin bojoval o další růst, však trhy zasáhla nepodložená zpráva od Wall Street Journal, že Tether, emitent stablecoinu USDT zaujímající na trhu stablecoinů nadpoloviční podíl, je vyšetřován americkým ministerstvem financí. BTC se během chvíle propadl o cca 2 000 USD.
*US TREASURY HAS CONSIDERED SANCTIONING TETHER: WSJ
Source: DB
— db (@tier10k) October 25, 2024
Analytici si také všímají, že v posledních dnech sílí prodejní tlak těžařů. Hashrate index, měřítko potenciálu výnosu z těžby, klesl v posledních dnech na 46 USD za petahash za sekundu (PH/s) denně, což je pokles zhruba o 50 % od dubnového halvingu. Těžařům se tedy nelze divit, že potřebují kapitál, aby pokryli náklady.
Na adresách těžařů je odhadem cca 1,9 milionu BTC, tedy asi 125 miliard USD.
Posledním, třetím možným důvodem, proč se Bitcoinu nedaří překonat hranici magickou 70 000 USD, je nedostatek nových retailových investorů.
Zájem o výraz “bitcoin” na Google Trends je v podstatě nejnižší za poslední rok a také návštěvnost nejpopulárnějších internetových stránek věnujících se známé kryptoměně v posledních měsících klesá.
Které z faktorů nakonec převáží a kam se cena největší kryptoměny vydá? On-chain data ukazují, že více než 80 % všech mincí se za více než 6 měsíců nepohnulo a zůstatek BTC na burzách klesl na nejnižší úroveň za více než 4 roky. Zdá se, že kromě těžařů se prodávat nikomu nechce. Přijdou však kupci?
Přihlaste se k odběru našeho kryptoměnového newsletteru a už vám nic neuteče. Newsletter vám budeme posílat pokaždé, když budeme mít k situaci na krypto trhu co říct.
Díky nám budete mít přehled, co se stalo a co můžete do budoucna očekávat.
Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.
Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.