Pandemie koronaviru zasáhla většinu odvětví podobně jako i velká finanční krize mezi lety 2008 a 2009. Právě v takových situacích ovládá investory nejistota a obavy. Jednou z nejbezpečnějších investic, ke které se mohou uchýlit jsou bezpochyby dividendové akcie, které disponují dostatečnou stabilitou a většinou i zajímavými dividendovými výnosy.
Vybrat správný titul není vždy jednoduché najít a už vůbec ne během nepříznivých ekonomických podmínek. Jednomu z odvětví se však daří bez velkých ztrát přežít i situace, jako byla hospodářská krize nebo i současná pandemie. Tím vyvoleným je průmysl, kde můžeme najít hned několik velkých společností, které i za nelehkých podmínek udržují stabilní výši dividend a někdy je i nadále zvyšují.
V dnešním výběru jsme se tedy zaměřili právě na průmyslové společnosti, které sice nutně nespadají pod prestižní skupiny dividendových akcií, jakou jsou dividendoví aristokraté či králové, ale i tak dokážou nabídnout solidní pasivní příjem. Všechny z nich mají něco společného, a to dlouhou historii, pevné místo na trhu, silnou konkurenceschopnost a v neposlední řadě i dobré finanční zdraví.
Níže se můžete inspirovat 13 průmyslovými akciemi, které vám mohou zajistit stabilní pasivní příjem nejen během pandemie, ale i jiných ekonomických výkyvů.
Americká společnost Fastenal (FAST) působila od svého založení v roce 1967 poměrně skromně a zabývala se pouze výrobou šroubů, matek a dalších spojovacích materiálů potřebných ve stavebnictví a dalších odvětvích. K odvážnému kroku se FAST odvážil teprve v roce 2010, kdy pomalu začal své portfolio rozšiřovat o statisíce nových produktů zahrnující běžné potřeby v železářství i příslušenství k 3D tiskárnám.
V současnosti FAST provozuje více než 2 200 poboček v USA, Mexiku, ale i Evropě, kde nabízí mimo svých produktů i služby zahrnující zásobování či opravu nářadí a různých zařízení. Velkým plusem je i meziroční růst výnosů, který v roce 2019 představoval 7,42 % s 5,6 miliardami dolarů a v minulém roce dalších 5,88 % s 5,3 miliardami dolarů. Právě kvůli své stabilitě láká společnost především dlouhodobé investory, kteří mohou využít i solidního dividendového výnosu okolo 2,4 %.
Společnost Air Products (APD) se sídlem v Pensylvánii se za 81 let své existence vypracovala v jednoho z největších producentů vodíku na světě. Zabývá se i výrobou dalších průmyslových plynů či chemikálií. Mezi jeho zákazníky se řadí společnosti a podniky z různých odvětví jako je zdravotnictví, technologie, průmysl či potravinářství.
V roce 2010 se společnosti podařilo dostat i na prestižní seznam 100 Best Corporate Citizens List, který je považován za jeden z nejdůležitějších žebříčku v USA. Pandemie koronaviru překvapivě neměla velký vliv na výnosy společnosti, které v roce 2019 dosáhly 8,9 miliard dolarů a v minulém roce 8,8 miliard dolarů.
S ohledem na stále se rozvíjející potřebu alternativních zdrojů energií má APD stále velký potenciál, což ve spojitosti s 2,4 % dividendovým výnosem představuje opravdu perspektivní investici.
Celým názvem General Dynamics Corporation (GD) je americká společnost zaměřující se na sektor letectví a obrany. Svoji historii píše již od roku 1954, kdy byla založena sloučením výrobce ponorek Electric Boat a výrobce letadel Canadair. GD v současnosti představuje šestou největší bezpečnostní a obrannou společnost, do jejíhož portfolia patří například obchodní trysková letadla, bojová vozidla či ponorky s jaderným pohonem.
V minulém roce se společnosti podařilo obsadit i 83. příčku žebříčku Fortune 500, který do svého hodnocení zahrnuje největší korporace na území USA podle jejich celkových příjmů. Do společnosti investovala i rodina Crownových, která v ní momentálně drží 10% podíl. V minulém roce dosáhly výnosy společnosti úctyhodných 38 miliard dolarů. V tomto roce by se mělo jednat o růst o dalších 2,2 %. Případní investoři se mohou těšit i na dividendový výnos okolo 2,8 %.
Republic Services (RSG) se od svého založení v roce 1988 stala lídrem na poli likvidace a recyklace odpadů v USA. V současnosti poskytuje své služby 14 milionům zákazníků ve 40 státech včetně Portorika, kde mimo jiné vede více než 90 recyklačních center.
Společnost se v roce 2013 setkala s velkou kontroverzí, když byla nařčena ze znečištění skládky West Lake Landfill v Bridgetonu, kde měl být skladován i radioaktivní odpad.
RSG se tento problém podařilo v několika následujících letech úspěšně vyřešit a zaměřit se více na ochranu životního prostředí. I díky tomu se umístila na seznamu World’s Most Admired Companies každoročně sestavovaného magazínem Fortune. Dividendový výnos RGS se pohybuje okolo 1,9 %.
Americká nadnárodní doručovatelská společnost United Parcel Service (UPS) se řadí mezi jedny z největších ve svém oboru. Ve vlastnictví má navíc hned několik divizí a subdivizí, mezi které patří i letecká nákladní společnost UPS Airlines či společnost zabývající se přepravou zboží pomocí dronů UPS Flight Forward.
UPS byla navíc i jednou ze společností, která těžila z pandemie koronaviru. Spolu s konkurenční společností FedEx (FDX) se těší již rok z prudkého nárůstu online objednávek. V návaznosti na to výnosy společnosti v minulém roce meziročně vzrostly o 14,22 % na 84,6 miliard dolarů. Dobrou zprávou je i předpoklad, že trh s e-commerce bude v následujících letech stoupat, z čehož opět bude těžit právě UPS a jemu podobní.
UPS v současnosti působí i jako jeden z distributorů vakcíny proti koronaviru, a to konkrétně od značek Pfizer, BioNTech a Moderny. Kvalitu společnosti podporuje i fakt, že do ní investoval samotný Warren Buffett. Případní investoři se navíc mohou těšit i na 2,6% dividendový výnos.
Americká společnost Illinois Tool Works(ITW) založená v roce 1912 staví své podnikání na široké diverzifikaci portfolia, které zahrnuje jak základní spojovací materiály, domácí spotřebiče a zařízení, ale i komponenty a součástky do automobilů. V současnosti působí ve více než 53 zemích a zaměstnává přes 40 tisíc zaměstnanců.
ITW se svůj růst snaží podpořit i četnými akvizicemi, mezi které se řadí i nedávné spojení se společností MTS Test & Simulation. Pandemie koronaviru se podepsala i na výnosech společnosti, které meziročně klesly o 10,88 % na 12,6 miliardy dolarů. V tomto roce je možné očekávat mnohem pozitivnější výsledky, a proto se svým způsobem jedná o možnost nakoupit tyto akcie ve slevě.
ITW navíc patří mezi takzvané dividendové aristokraty, přičemž dividendy vyplácí (a zvyšuje) svým investorům nepřetržitě po dobu 48 let. V současnosti se dividendový výnos pohybuje okolo 2,2 %.
Cummins (CMI) jako nadnárodní společnost působí na trhu již sto let, během kterých se pomalu přesunula na místo předního výrobce motorů filtrací a produktů spojených s výrobou energií. Ty nabízí ve více než 190 zemích světa a stále se snaží podporovat svůj vývoj a inovace k vyhovění aktuální poptávky na trhu.
CMI vidí největší potenciál v alternativních zdrojích energií, kterým je i vodík. V návaznosti na to nedávno přistoupila k akvizici se společností Hydrogenics, která je lídrem na poli výroby palivových článků a vodíkových technologií.
Je tedy jen otázkou času, kdy společnost začne vyrábět i vodíkové motory a produkty s nimi spojené. Výnosy společnosti v minulém roce meziročně klesly skoro o 16 % na 19,8 miliard dolarů. I přesto se investoři mohou těšit z čtvrtletně vyplácených dividend s 2,3 % dividendovým výnosem.
Rockwell Automotion (ROK) má za sebou již více než stoletou historii, během které se pod jménem Allen-Bradley Company zapojila i do výroby v první i druhé světové válce. ROK v současnosti nabízí společnostem řešení v oblasti průmyslové automatizace, ale i informačních technologií. Své výrobky distribuuje do více než 100 zemí po celém světě a zaměstnává přes 23 000 zaměstnanců.
V roce 2017 se o koupi ROK pokusila i nadnárodní korporace Emerson Electric, k čemuž však nikdy nedošlo. Společnost získala místo i na prestižním seznamu Fortune 500, který každoročně porovnává největší americké korporace podle celkových příjmů. Na vývoj společnosti měla nepochybně vliv i pandemie s 7,81% poklesem výnosů na 6,3 miliardy dolarů. I přesto ROK stále nabízí stabilní dividendy s 1,7% dividendovým výnosem.
Lockheed Martin (LMT) byl založen teprve v roce 1995, ale i za takto krátkou dobu si vybudoval pevné místo na trhu, a to konktrétně v obranně. V současnosti se zabývá především výrobou letadel a zbraňových systémů. Podstatná je i jeho spolupráce na vesmírných misích jako tomu bylo i při nedávném letu sondy Perseverance na Mars.
Mezi jeho největší zákazníky se řadí vláda USA, jejíž nákupy v roce 2019 představovaly přibližně 70 % všech objednávek. V návaznosti na stále se rychleji vyvíjející zbraňové systémy v Číně a Rusku je více než jasné, že společnost získá mnohem více zakázek ve snaze USA vyrovnat se ostatním zemím.
Společnost v minulém roce zaznamenala rekordní výnosy o hodnotě 65,4 miliardy dolarů, což představuje 9,34% meziroční růst. V tomto roce jsou předpovědi mnohem skeptičtější a je možné očekávat mnohem nižší růst výnosů. LMT nabízí svým investorům momentálně 3,1 % dividendový výnos, přičemž je stále ve hře i případné meziroční zvyšování dividend.
Společnost Honeywell International (HON) založená v roce 1906 působí především v oblastech leteckého a kosmického průmyslu, stavebních technologií, výkonových materiálů a technologií (PMT) a bezpečnostních a produktivních řešení (SPS).
Společnost si navíc prošla kvůli pandemii koronaviru poměrně trnitou cestou, a to především z důvodu nízké poptávky v oblasti leteckého a kosmického průmyslu. V návaznosti na to výnosy společnosti klesly o 11,09 % na 32,6 miliard dolarů. HON se již dlouhou dobu daří držet svoji míru zadlužení na nízké úrovni a k tomu stále generovat vysoké free cash flow, což by mohlo vést k rychlejšímu uzdravení společnosti v tomto roce.
Společnost má potenciál k růstu i na trhu IIoT , na jehož rozvoji začíná pomalu pracovat. Akcie HON, které se pohybují okolo svého historického maxima, byly v minulém roce přidány i do jednoho z nejsledovanějších burzovních indexů Dow Jones. Případní investoři mohou navíc využít i dividendového výnosu okolo 1,8 %.
Caterpillar (CAT) působí na trhu pod svým současným jménem od roku 1986 jako výrobce stavební techniky, ale i jako vlastník energetické a přepravní divize. Právě proto přistoupila společnost k akvizici s divizí ropy a zemního plynu patřící pod společnost Weir Group za zhruba 375 miliard dolarů. Jako některé společnosti na tomto seznamu se i CAT umístil na seznamu Fortune 100 a je i součástí burzovního indexu Dow Jones.
I když minulý rok společnosti moc nepřál je možné očekávat, že se jí brzy podaří zotavit. Právě v zotavování a uzdravování CAT vyniká, načež má tendenci své investory především pozitivně překvapovat. Akcie CAT se řadí mezi takzvané cyklické akcie a jsou tedy přímo závislé na vývoji ekonomiky.
Výnosy společnosti v roce 2019 dosáhly na 53,8 miliard dolarů, přičemž v minulém roce se jednalo pouze o 41,7 miliard dolarů, což představuje 22,4% meziroční pokles. Dobrou zprávou je i nedávné oznámení společnosti o zvýšení dividend i v případě zhoršení ekonomických podmínek. Prozatím mohou investoři těžit z 2,1 % dividendového výnosu.
Union Pacific (UNP) je neodmyslitelnou součástí ekonomiky a infrastruktury USA již od roku 1862, kdy bylo součástí plánu s názvem Overland Route. Svoji železniční síť provozuje pomocí více než 8 tisíc lokomotiv ve 23 státech. Konkrétně je druhou největší železnicí v USA a spolu s konkurenční společností BNSF ovládá celé západní pobřeží.
Společnost chce navíc zvýšit svoji efektivnost a následně generovat i mnohem vyšší zisky i přes nízký růst tržeb. Jak se dalo čekat výnosy společnosti v minulém roce poklesly o 10 % na 19,5 miliardy dolarů. Akcie UNP jsou vhodné jak pro úplné začátečníky, ale i ostřílené investory, kteří hledají stabilní pasivní příjem s dividendovým výnosem okolo 2 %.
Společnost 3M (MMM), založená před více než 118 lety, se zaměřuje především na čtyři odvětví, a to bezpečnost a průmysl, dopravu a elektroniku, zdravotní péči a spotřební zboží. Ve výsledku společnost vyrábí tisícovky produktů, které využívají podniky i domácnosti prakticky každý den. Takto nastavené portfolio společnosti pomáhá k dosažení stabilního cashflow i během špatných ekonomických podmínek.
3M se řadí mezi nejúspěšnější společnosti v oblasti průmyslu, především kvůli efektivnímu využití volného kapitálu, z nějž přibližně 30 % investuje do výzkumu a vývoje svých projektů, což mu napomáhá být stále o krok napřed před konkurencí. Společnost nedávno oznámila i spolupráci s poměrně kontroverzní společností Palantir, jejíž platformu s názvem Foundry chce využít během své technologické transformace.
Výnosy společnosti v minulém roce zaznamenaly meziročně 0,15% růst na 32,2 miliard dolarů. Společnost si navíc drží svůj status dividendového krále a zvyšuje své dividendy po dobu delší než 50 let. V současnosti nabízí 3,3% dividendový výnos.
Poznámka
Ticker: MMM
Burza: NYSE
Tržní hodnota společnosti: 101,4 miliardy dolarů
Dividendový výnos: 3,3 %
Který z těchto solidních průmyslových dividendových titulů vás zaujal nejvíce? Máte i nějaké vlastní tipy na skvělé investice do dividendových akcií? Podělte se s nám o svůj názor v komentářích.
Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.
Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Technické
Vždy aktivní
Technické cookies jsou nezbytně nutné pro legitimní účel umožnění použití služby, kterou si náš čtenář nebo uživatel výslovně vyžádal navštívením stránek a není možné je vypnout.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Cookies využívané výhradně pro statistické a analytické účely, abychom naše stránky mohli neustále zlepšovat dle toho, jak se naši čtenáři a uživatelé chovají a jaké mají preference.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Cookies používané k vytvoření uživatelských profilů za účelem zobrazování reklamy nebo sledování chování na webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Caterpillar Inc. byl zalozen 1925, na burze je od 1929.