Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Změnte svůj život: 7 kroků, které vás v novém roce dovedou k finanční stabilitě

S novým rokem si řada lidí stanovuje předsevzetí. Povětšinou se jedná o změny životního stylu, rozhodně byste však neměli zapomínat na své finance. Jaké pro vás máme tipy?

Publikováno
Změnte svůj život: 7 kroků, které vás v novém roce dovedou k finanční stabilitě
Zdroj: depositphotos.com

S přelomem roku si mnoho lidí začne plánovat, co v nadcházejícím roce udělají a změní. Místo tradičních předsevzetí o abstinenci a nekouření je možná vhodnější zaměřit se na své osobní finance. Tam je totiž téměř vždy prostor pro zlepšení a navíc výsledky se doslova vyplatí.

Podívejme se tedy na několik rad, které vám pomohou ke zlepšení stavu vašich osobních financí, dosažení finanční cílů a dodržení těchto předsevzetí.

1. Stanovte si konkrétní cíl

Pokud máte celý rok disciplinovaně dodržovat své předsevzetí, je třeba mít v hlavě jasný obraz toho, čeho tím dosáhnete. Motivovat vás lépe budou konkrétní měřitelné cíle. Například: “Chci zcela splatit svůj dluh za nákup televize” nebo “Ušetřím si do léta na dovolenou s partnerkou 50 000 Kč.”

2. Rozložte cíl do menších částí

Velké dlouhodobější cíle na vás můžou působit nedosažitelně a nakonec vás místo motivace můžou i odradit.

Cíl, ušetřit do léta na dovolenou, rozložte do měsíců nebo i týdnů a stanovte částku, kterou si odložíte třeba na spořící účet každý měsíc. Uvidíte postupný pokrok a bude pro vás méně náročné udržet disciplínu.

3. Nebojte se sestavení rozpočtu

To zní jako upleťte si na sebe bič. A vnímání rozpočtu tímto způsobem je to, co musíte změnit hned. Rozpočet vás nesvazuje. Pomáhá vám k dosažení vašich cílů. Nejde o to, že vás rozpočet v pátek nepustí do baru. On vám jen pomůže uvědomit si, že útratou v baru odkrajujete z dovolené s partnerkou, nebo prodlužujete dobu do splacení dluhu.

Sestavte si rozpočet, který počítá s pokrytím běžných výdajů, obsahuje nějakou rezervu a hlavně je v něm započteno naplnění vašeho cíle. K sestavení a následnému sledování plnění rozpočtu vám může pomoci například mobilní aplikace.

4. Sledujte své výsledky

Postupné kroky, které jste si naplánovali v bodu 2, se budou taky postupně naplňovat. Sledování, jestli se vám podařilo naplnit dílčí cíle vás bude těšit a motivovat, nebo vás upozorní, že v dalším období musíte být důslednější.

Pokud vám v rozpočtu zbývá dostatek prostředků k odložení stranou, zvažte kam peníze uložit. Spořící účet je dobrý spořící produkt, ale ne jediný.

Pokud jste si stanovili dlouhodobější cíl, je vhodné zvášit i produkty, ve kterých jsou peníze vázány delší dobu, ale přináší vyšší výnos. Může jít o terminované vklady nebo stavební spoření.

Pokud již terminovaný vklad máte, odkládáte pravidelně na stavebko a pořád vám zbývají nějaké peníze, máte k dispozici celou řadu investičních produktů. Ty sice nesou vyšší riziko, než produkty spořící, mají ale zpravidla i vyšší potenciální výnosy.

Z toho důvodu je někteří lidé volí místo spoření. Záleží na vztahu k riziku, vytyčených cílech a zkušenostech, ale začít se dá třeba s konzervativnějšími podílovými fondy.

V každém případě sledujte pravidelně, jak se vám daří peníze odkládat a jaký výnos vám už vynesly. Není lepší motivace, než vidět, že se plány naplňují a přináší ovoce.

5. Konsolidujte dluhy

Možná jsou vaše finance zatíženy několika různými dluhy a splácíte různé částky. Možná některé splátky ani nezvládnete včas uhradit a naskakují vám penále. A možná máte kromě hypotéky taky jeden nebo dva “špatné dluhy”.

Z takové situace je těžké se vymanit, natož potom ušetřit něco navíc. Pomoci by vám mohla konsolidace dluhu – spojení několika dluhových produktů do jednoho, ideálně s nízkým úrokem.

6. Zvyšte své příjmy

To se samozřejmě mnohem snáz řekne, než udělá. Pokud vám ale v rozpočtu i přes omezení zbytných výdajů na splnění cíle nezbývá dost peněz, je třeba zvýšit příjem rozpočtu. Je to váš cíl, jděte za ním.

Zkuste požádat zaměstnavatele, aby vám přidal. Mzdy v ekonomice rostou, tak proč by neměla ta vaše? Najděte nové projekty, pokud podnikáte, a věnujte jim čas, který jste doteď vyhrazovali pro relax. Nebo začněte s nějakou vedlejší činností. Zbavit se dluhu a zvýšit finanční rezervy za to stojí.

7. Nevzdávejte se

Nebudeme vám lhát, bude to těžké jako všechny začátky. Až ale uvidíte výsledky, budou za to stát.

Konec roku se rychle blíží, tak si sedněte, představte si svůj cíl a naplánujte cestu, po které k němu dojdete. Ale udělejte to hned! Protože dnešek je nejlepší den, kdy začít spořit nebo investovat, hned po včerejšku.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Líbil se vám tento článek?
10
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎