Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zlato vyčkává na pravou chvíli – je možné, že se hodnota žlutého kovu zněkolikanásobí?

Zlato vyčkává na pravou chvíli – je možné, že se hodnota žlutého kovu zněkolikanásobí?
Zdroj: depositphotos.com

Dnešní příspěvek na zlato pojmeme obdobným způsobem jako u nedávné analýzy na stříbro, kde jsme si rozebrali důležité faktory ovlivňující budoucí cenový vývoj. Od zlata se toho totiž stále dost očekává a objevují se odhady, že by se cena zlata měla během následujících let zněkolikanásobit. Některé predikce jsou extrémně optimistické, neboť počítají se zhodnocením i o 500 %.

Je opravdu šance, že k něčemu takovému může dojít, nebo se jedná pouze o zbožné přání? To se právě v dnešní analýze pokusíme zjistit, protože i v první polovině roku 2020 byl sentiment kolem žlutého kovu velmi býčí. Což bylo dáno bláhovostí, která panuje kolem nástroje kvantitativního uvolňování (QE). Proč to bylo bláhové si brzy ukážeme na datech.

Fundamentální rovina

Poptávka investice do zlato
Investice do zlata. Zdroj: gold.org

Prvně se tedy zaměříme na fundamentální analýzu a začneme s poptávkou po investicích do žlutého kovu. Z grafu je patrné, že poptávka stoupala až do druhého kvartálu minulého roku, ale během třetí a čtvrtého kvartálu došlo ke značnému poklesu, což se přirozeně muselo podepsat i na ceně.

Bohužel novější data nejsou, ale dle vývoje z posledních pár měsíců můžeme vydedukovat, že poptávka přinejlepším stagnovala. Dost pravděpodobně i poklesla. Rostoucí poptávka je samozřejmě nezbytná, aby cena posilovala.

V každém případě je zřejmé to, o čem jsem mluvil v úvodu. Jakmile Federální rezervní banka obnovila QE a snížila úrokové sazby téměř na nulu, čímž mohutně vzrostlo inflační očekávání, je pak logickým vyústěním, že investoři se chtějí zajistit.

Podle vizualizovaných dat si to ovšem po první polovině roku 2020 rozmysleli. Proč tak učinili?

Vliv inflace a deflačních tlak na cenu fyzického zlata

Inflace v USA
Inflace v USA. Zdroj: traingeconomics.com

Jak vidíte z dalšího grafu, inflace za duben markantně klesla a v květnu dosahovala téměř nuly. Tudíž deflační tlaky jednoznačně převažovaly, což se dále například projevuje v rostoucím dolarovém indexu, nízké obrátkovosti dolaru, gapu mezi PPI a CPI. Pak mne ještě napadá i kontrakce dluhu (více se splácí).

Abych se ale vrátil ke grafu, inflace sice začala v červnu mírně stoupat, ale pořád to bylo slabé. Jednoduše řečeno, očekávaná inflace stále nepřicházela. Zlato jako prostředek pro zajištění před znehodnocením přestalo mít logiku.

Poznámka

Proto tedy poptávka po žlutém kovu začala rapidně klesat, což způsobilo částečné nalomení dlouhodobého býčího trendu. Nicméně se stále předpokládá, že i s novými fiskálními stimuly nakonec inflace vzroste nad 2 %, možná dosáhneme dokonce 3 %.

Dokonce se k tomu Federální rezervní banka “zavázala”. Zkrátka inflaci potřebují. Pokud inflace vzroste i k těm 3 %, jednalo by se o velmi silný býčí signál pro zlato.

Obrátkovost M2
Obrátkovost v rámci agregátu M2. Zdroj: fred.org

Nejčastěji člověk vidí grafy s markantně rostoucí peněžní zásobou, což ve všech automaticky vyvolává myšlenku, že přece musí přijít mohutná inflace. Inflace je ovšem stále docela nízká a jeden z hlavních důvodů je právě nízká obrátkovost dolaru v rámci agregátu M2.

Pokud se totiž měna lidově řečeno “netočí”, je úplně jedno, že peněžní zásoba bobtná. Bez toho se velké inflace na trzích zboží a služeb nedočkáme.

Dolarový index
Týdenní graf dolarového indexu (DXY). Zdroj: tradingview.com

Jak bylo řečeno, i posilující dolarový index je vizuálem pro sílící deflační tlak. Řečené ovšem neznamená, že nemůže zlato růst pospolu s indexem. Podmínky pro expanzi jsou prostě horší, ale samo o sobě to nezabraňuje posilování na ceně drahého kovu.

Z grafu je vidno, že od počátku tohoto roku dolarový index slušně postupuje se svým kurzem nahoru. Vlastně jsme s největší pravděpodobností v lednu vytvořili dno, takže je nemalá šance na dlouhodobou expanzi kurzu DXY. Pak jsou šance na silný býčí trend u zlata nižší.

Technická analýza zlata

analýza zlato
Týdenní graf zlata. Zdroj: tradingview.com

Nyní před sebou máme týdenní graf zlata. Pokles trvá už několik měsíců, ale nenechte se zmást tímto cca 19% poklesem oproti dosavadnímu maximu. Vzhledem k abnormálnímu růstu, který dosažení tohoto vrcholu předcházel je to jen rozumná korekce – vždyť zlato od srpna 2018 do srpna 2020 zhodnotilo o cca 70 %. Zlato nadále můžeme považovat za stabilní uchovatel hodnoty.

Každopádně tu máme první vlaštovku, která může avizovat snahu o zvrat poklesu.

Na S/R levelu 1 678 USD/unce došlo ke dvěma otestováním a tudíž se tu hraje o tzv. dvojité dno. Pro potvrzení je ovšem nutné prorazit 55týdenní exponenciální klouzavý průměr (EMA55) a S/R level 1 786 USD/unce.

A to není vše, býci musí prorazit i strukturu zakresleného klesajícího kanálu. Suma sumárům, podmínkou jsou tři uvedené technické milníky, aby byla šance na pokračování v bull trendu.

Závěrem

Existuje reálná možnost, že se v následujících letech hodnota žlutého kovu zněkolikanásobí? Pokud začne markantně růst skutečná inflace a zůstane stabilní kolem 3 %, určitě není mimo myšlenka, že cena zlata během 2-3 let vzroste o cca 100 %.

Nicméně záleží i na dalších uvedených faktorech, které jsme v dnešní analýze zmínili. Pokud ony deflační tlaky budou sílit, je dost možné, že trh zlata nebude mít vůbec naději na obnovení dlouhodobého býčího trendu. Z makroekonomického hlediska i podle technické analýzy má zlato podmínky prostě nejisté, což se však časem může ještě dynamicky změnit.

Poznámka

TIP: Pokud vás zajímají investice do zlata, určitě si přečtěte také náš komplexní návod na investování do fyzického zlata.

Líbil se vám tento článek?
10
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.