Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Zjistěte, které akcie Warren Buffett miluje ještě mnohem víc než Apple!

Buffettova investiční strategie přinesla Berkshire Hathaway ohromující výnosy. Do jakých akcií investoval více než dvojnásobek peněz co do akcií Apple?

Zjistěte, které akcie Warren Buffett miluje ještě mnohem víc než Apple!

Warren Buffett, legendární generální ředitel společnosti Berkshire Hathaway, svými strategickými kroky stále vyvolává vlny ve světě investic.

V průběhu posledních šesti desetiletí Buffett řídil společnost Berkshire Hathaway a dosáhl ohromujícího celkového výnosu více než 5 350 000 %, což představuje roční výnos téměř 20 %.

Tato působivá výkonnost upevnila jeho pověst “Věštce z Omahy”. Každoročně se do Omahy ve státě Nebraska sjíždí kolem 40 000 lidí, aby si vyslechli jeho názory na ekonomiku USA, investiční filozofii a oblíbené akcie.

Jedním z klíčových rysů, který přispěl k Buffettovu úspěchu, je jeho důraz na koncentraci portfolia.

Spolu se zesnulým Charliem Mungerem Buffett důsledně alokoval významnou část kapitálu společnosti do svých nejlepších investičních nápadů.

V současné době je 75 % investičního portfolia společnosti Berkshire ve výši 416 miliard dolarů investováno do pouhých pěti vysoce výkonných akcií. Buffettova největší a možná nejpřekvapivější investice se však ve zprávách o investičním portfoliu společnosti Berkshire neobjevuje.

Dlouhodobý vývoj ceny akcií Berkshire Hathaway

Načítání
Načítání
Koupit akcie BRK! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Apple je bezpochyby jeho klíčová investice

Apple vyniká jako hlavní podíl Berkshire Hathaway, který tvoří více než 43 % investovaných aktiv. Přestože Buffett během čtvrtého a prvního čtvrtletí dohromady prodal téměř 126,2 milionu akcií společnosti Apple, zdůraznil, že tyto prodeje souvisely s daněmi.

Ujistil, že neznamenají ztrátu důvěry v technologického giganta.

Zbývajících 789,4 milionu akcií Apple společnosti Berkshire má odhadovanou pořizovací cenu přes 31 miliard dolarů. Buffettovy investice do společnosti Apple se odvíjejí od jeho znalostí spotřebitelského chování, síly značky a kvality manažerského týmu společnosti.

Apple dominuje domácímu trhu s chytrými telefony a od uvedení iPhonů s podporou 5G v roce 2020 získal více než 50% podíl na trhu. Kromě toho v posledních třech letech získávají v USA podíl na trhu také počítače Mac.

Vývoj ceny akcií Apple za poslední rok

Načítání
Načítání
Koupit akcie Apple! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Pod vedením generálního ředitele Tima Cooka prochází Apple výrazným posunem směrem k předplaceným službám. Cílem je zvýšit provozní marže a udržet zákazníky v rámci svého ekosystému.

Kromě toho program zpětného odkupu akcií společnosti, v jehož rámci byly od roku 2013 odkoupeny akcie v hodnotě 674 miliard dolarů, nepřímo zvyšuje podíl Berkshire ve společnosti, aniž by to vyžadovalo další investice ze strany Buffettova týmu.

Buffettova strategie zpětného odkupu akcií

I když je Apple významným podílem, Buffett nejraději nakupuje akcie své vlastní společnosti Berkshire Hathaway.

Tato preference není bezprostředně patrná ze čtvrtletních hlášení společnosti na formuláři 13F Komisi pro cenné papíry. Investoři musí nahlédnout do čtvrtletních provozních výsledků Berkshire Hathaway, aby tento detail odhalili.

Od poloviny července 2018 představenstvo společnosti usnadnilo Buffettovi a Mungerovi odkup akcií.

Představenstvo zrušilo předchozí omezení, které umožňovalo zpětný odkup pouze v případě, že akcie společnosti klesly na 120 % účetní hodnoty nebo pod tuto hodnotu.

Nová kritéria umožňují zpětné odkupy, pokud Berkshire udržuje alespoň 30 miliard dolarů v hotovosti, peněžních ekvivalentech a amerických státních dluhopisech a pokud Buffett věří, že jsou akcie ze své podstaty levné.

Tato změna umožnila Buffettovi dohlížet na zpětné odkupy v hodnotě více než 77 miliard dolarů v průběhu 23 po sobě jdoucích čtvrtletí.

Tato částka tak více než dvojnásobně převyšuje kapitál investovaný do akcií Apple. Agresivní politika zpětných odkupů má několik výhod, mimo jiné postupně zvyšuje vlastnické podíly akcionářů Berkshire Hathaway a snižuje počet akcií v oběhu.

U společností s rostoucím čistým ziskem mohou zpětné odkupy zvýšit zisk na akcii (EPS), což zvyšuje jejich atraktivitu pro fundamentálně zaměřené investory.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

 

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.