Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Životní úroveň Čechům klesla. Jsme na tom stejně jako Slovinsko a Kypr

Publikováno
Životní úroveň Čechům klesla. Jsme na tom stejně jako Slovinsko a Kypr
Zdroj: Depositphotos.com

Životní úroveň v Česku se loni oproti evropskému průměru mírně snížila. Hrubý domácí produkt (HDP) na obyvatele vyjádřený ve standardech kupní síly poklesl o jeden procentní bod na 91 procent průměru Evropské unie.

Česko, které v poslední dekádě dotahovalo své západní sousedy nyní na této cestě mírně zpomalilo. Aktuálně naše životní úroveň odpovídá obyvatelům Kypru a Slovinska (shodně 92 procent) a mírně zaostává za Itálií (96 procent). Je na tom ale nejlépe ze zemí Visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko). Vyplývá to z údajů, které v pondělí uveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ) ve Statistické ročence 2023.

Jak jsou na tom členské země?

Nejnižší HDP na obyvatele ve standardech kupní síly v Evropské unii je dlouhodobě v Bulharsku. Balkánská země loni dosáhla na 59 procent unijního průměru. Naopak nejvyšší životní úroveň má Lucembursko, kde životní úroveň loni dosáhla 261 procent průměru EU.

Ze zemí, které vstoupily do EU po roce 2004, stojí Česko na čtvrtém místě. Oproti loňsku nás dohnaly Slovinsko a Kypr. Nejvyšší životní úroveň z těchto zemí má Malta, ta jediná přesáhla unijní průměr 102 procent.

V Polsku činí HDP na obyvatele ve standardech kupní síly 80 procent průměru EU, v Maďarsku 77 procent a na Slovensku 68 procent. Ke starším členským zemím, kde je životní úroveň nižší než v Česku, můžeme zařadit jižní křídlo EU – Španělsko (85 procent), Portugalsko (77 procent) a v Řecko (68 procent).

Česká ekonomika mírně rostla

Česká ekonomika v loňském roce rostla o 2,4 procenta, avšak hospodářský růst nedosáhl úrovně EU jako celku, kde činil 3,5 procenta.

Nejvíce posílila ekonomika v Irsku, kde HDP vzrostlo o 12 procent. Nejslabší hospodářský výkon mělo Estonsko, jehož ekonomika klesla o 1,3 procenta.

Česko vévodí s nejnižší mírou nezaměstnanosti, naopak má pátou nejvyšší inflaci

Česko si stále drží pozici země s nejnižší mírou nezaměstnanosti, ta se snížila ještě o 0,6 procentního bodu na 2,2 procenta. Hodnota evropského průměru je přitom 6,2 procenta. Malta dosáhla loni druhé nejnižší nezaměstnanosti, a to 2,9 procenta. Naopak s nejvyšší nezaměstnaností se potýkalo Španělsko s 12,9 procenty.

Inflace se podepsala na hospodářství všech zemí EU. Česko ji mělo s průměrnou hodnotou 15,1 procenta pátou nejvyšší v Unii. Nejrychleji rostly ceny v Estonsku s celoroční inflací 19,4 procenta, naopak nejnižší inflaci zažila Francie s necelými 6 procenty. Evropský průměr činil 9,2 procenta.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎