Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Podle nových dat ČSÚ činila listopadová inflace v ČR 7,3 %, což je sice nárůst oproti letošnímu minimu za září (6,9 %), ale znamená to značný pokles oproti loňským hodnotám, jak ukazuje obrázek níže.
Otevírá se tak příležitost pro tvorbu úspor, neboť se finanční tlak na domácnosti mírně uvolňuje. Tento článek přináší čtyři tipy, jak efektivněji spořit a investovat a využít příležitostí, které přicházejí s novým rokem.
Prvním a klíčovým krokem k úspěšnému spoření je odložit si částku, kterou jste schopni měsíčně spořit hned na začátku, tedy ihned po výplatě. Místo čekání, co zůstane na běžném účtu na konci měsíce, je vhodnější nastavit trvalý příkaz s datem splatnosti hned po výplatním termínu.
Tím eliminujete riziko, že na úspory zapomenete nebo podlehnete pokušení utratit peníze jinak.
V České republice mohou zaměstnavatelé svým zaměstnancům přispívat na penzijní spoření. Příspěvek zaměstnavatele je osvobozen od sociálního a zdravotního pojištění, a to až do výše 50 000 Kč ročně na jednoho zaměstnance a je proto výhodný pro obě strany. Pokud tedy váš zaměstnavatel příspěvek nabízí, neváhejte.
U spoření na penzi se ještě chvíli zastavíme. Od nového roku totiž stát zvyšuje minimální úložku do penzijního spoření pro dosažení státního příspěvku a naopak snižuje samotný příspěvek. Chce tak motivovat lidi, aby si na důchod spořili více. V Čechách zatím stále oblíbené doplňkové penzijní spoření tím ale může spíše ztratit na atraktivitě a jeho výhodnost bez příspěvku zaměstnavatele je přinejmenším diskutabilní.
Kromě vkladů do “penzijka”, bude ale také od příštího roku možné odečítat od základu daně nově i některé další způsoby spoření na stáří. Především ve formě investic do podílových fondů, jednotlivých akcií a dluhopisů.
Tato novinka však zahrnuje i konzervativnější možnosti, například spořicí účty nebo termínované vklady. Ministerstvo nově označuje tuto podporovanou skupinu jako dlouhodobý investiční produkt (DIP), mohly by ho nabízet banky, obchodníci s cennými papíry i investiční společnosti, přičemž dohled nad ním vykonávají Česká národní banka a finanční arbitr.
Vyhněte se zadlužení s vysokými úroky, jako jsou nesplacené kreditní karty nebo nevýhodné půjčky. Kreditní karta sama o sobě není špatným nástrojem financování a kdo k jejímu splácení přistupuje disciplinovaně, může se úročení vypůjčené částky zcela vyhnout.
Při nesplacení kreditu v bezúročném období ale naskakuje poměrně vysoký úrok. Tím se kreditka stává špatným dluhem, který může negativně ovlivnit vaši schopnost tvořit úspory, a proto je důležité vyhýbat se mu.
Tím není myšleno omezit výdaje pouze na ty nezbytně nutné. Zaplatit bydlení, koupit si jídlo a zbytek uspořit. Ale řada lidí si například předplatila hned několik streamovacích služeb a nyní už využívají převážně, nebo dokonce výhradně jen jednu, zatímco ostatní předplatná běží.
Nebo takové novoroční předsevzetí, že začnu pravidelně cvičit. To je jistě dobrá věc. Ale kdybych dostal zpátky všechny peníze za permanentky do posilovny, mohl bych za ně teď jet na dovolenou, která by trvala mnohem déle, než všechny moje návštěvy fitka dohromady. Letos si tedy peníze na členství odložím, cvičit budu doma, a permanentku pořídím až v dubnu, pokud do té doby předsevzetí dodržím.
Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.
Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.