Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Základní chyby při výběru ETF – Neděláte je náhodou i vy?

Publikováno
Základní chyby při výběru ETF – Neděláte je náhodou i vy?
Zdroj: depositphotos.com

Veřejně obchodované fondy ETF jsou velkým lákadlem pro mnoho investorů. Důvodů, proč jsou tak zajímavé, je několik, jedná se především o možnost investování, bez znalosti tržních mechanismů, široká diverzifikace v rámci jednoho ETF a také dostupná cena a provize (poplatky). Nicméně nic není bez rizika a to se týká i tohoto oblíbeného investičního nástroje. V tomto článku si nastíníme základní chyby, které může investor při výběru svého ETF udělat. Pusťme se tedy do toho.

TIP: 3 ETF, s nimiž získáte přístup k alternativním investicím – Co je na nich tak lákavého a v čem tkví rizika?
TIP: 3 ETF, s nimiž získáte přístup k alternativním investicím – Co je na nich tak lákavého a v čem tkví rizika?

Nedostatečná diverzifikace

Jednou z hlavních chyb investora při volbě ETF je špatný pohled na diverzifikaci. Mnoho ETF totiž není diverzifikováno tak, jak by se očekávalo od investičního portfolia. Důvod je zde naprosto jasný. Některá ETF investují pouze do určitého tržního segmentu. Tato segmentová ETF nemohou nabízet zcela diverzifikované portfolio, protože rozložení rizika u nich spočívá v nákupu více akcií, ovšem ve stejné podnikatelském sektoru.

Diverzifikace slouží k minimalizaci rizik ne k maximalizaci zisku.

Segmentová ETF jsou vhodná například jako doplněk k celkovému investičnímu portfoliu. Mezi tato doplňková ETF můžeme zařadit například dividendová ETF, ETF investující v exotických zemích, nebo ETF zaměřená na specifické obory, jako je například věda a technologie.

Aktivní vs. pasivní správa portfolia

Jak si nyní ukážeme, investor by měl do svého rozhodovacího procesu ohledně ETF zahrnout i fakt, zda je fond řízen aktivně nebo pasivně. Pasivní řízení spočívá v nákupu aktiva a “čekání” až se toto aktivum za nějakou dobu zhodnotí. Poté dojde k odprodání aktiva. Naopak aktivně řízené portfolio dokáže reagovat na změny sentimentu, probíhají v jeho rámci nové akvizice a zároveň i redukce ztrátových instrumentů.

Zdroj: investopedia.com
Rozdíl ve výnosech aktivně a pasivně zpravovaných ETF fondů
Rozdíl ve výnosech aktivně a pasivně zpravovaných ETF fondů

Časování investice

V neposlední řadě by investor měl rozmýšlet nad tím, zda je právě nyní vhodné do ETF investovat. Pokud se danému ETF daří, nemusí se jednat o dobrou investici, protože staré investiční pravidlo hovoří: “nakupuj levně, prodávej draze“. Proto nákup ETF na jeho cenovém vrcholu nemusí být dobrým nápadem. Mnohem konzervativnější strategií je, počkat si na lepší cenu, třeba po tržní korekci, a až poté začít o investici uvažovat.

TIP: Jsou akcie v indexu S&P 500 po letošních propadech levné?
TIP: Jsou akcie v indexu S&P 500 po letošních propadech levné?

Na druhou stranu je také potřeba říci, že některé ETF fondy obsahují stovky nebo i tisíce obchodních instrumentů, takže je velmi složité odhadnout kdy nebo zda, se jejich cena nachází na svém vrcholu. Dobrou zprávou je, že díky mnoha instrumentům v portfoliu je velmi nízká pravděpodobnost, že ETF skončí na nule.

Závěr

Investování do ETF je velmi oblíbenou investiční metodou, která se ovšem také neobejde bez rizik. Hlavní rizika spočívají ve výběru ETF. Investor by se měl vždy snažit snížit riziko ztráty správnou diverzifikací, ale tu některá ETF nabízet nemusí. Rovněž je potřeba volit mezi aktivně a pasivně řízenými fondy, což je důležitý faktor pro budoucí zhodnocení. Nakonec by se měl investor při výběru ETF zamyslet nad tím zda právě nyní je ten správný čas investovat, případně zda není výhodnější si počkat na lepší cenu.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Jsem soukromý obchodník a investor. Na finančních trzích se pohybuji od roku 2014. Obchoduji intradenní a swingové strategie pro měnové páry, občas komodity. Zajímám se o psychologii obchodování a sám několik let aktivně praktikuji metody NLP a Qi-Gong.
V mých článcích se nejčastěji věnuji technickému pohledu na měnový a akciový trh. V těchto analýzách se snažím čtenářům předat mé znalosti nabyté jak studiem, tak především praxí.
Mým koníčkem je numismatika, která tvoří i část mého investičního portfolia.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
U 74 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 72,87 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎