Finex.cz logo
Menu
Finex » Indexy » Jsou akcie v indexu S&P 500 po letošních propadech levné?

Jsou akcie v indexu S&P 500 po letošních propadech levné?

Jsou akcie v indexu S&P 500 po letošních propadech levné?
Zdroj: depositphotos.com

Po letošních mohutných propadech na mnoha růstových titulech se mnoho investorů jistě ptá, zda jsou současné valuace již tzv. férové, tedy jestli ještě pořád nejsou akcie předražené.

Těch metodik, jak to měřit, je přirozeně vícero. Záleží i na tom, zda sledujete hlavně fundament, nebo se spíše zaměřujete na technickou analýzu. My se zaměříme spíše na známé fundamentální ukazatele a techniku trhu pojmeme hned na úvod, ale jen okrajově.

Technika trhu – Jak poznat, jestli jsou akcie drahé?

Osobně miluji technickou analýzu, která vám na první pohled mnohé o trhu prozradí. Jak je to ale se vším, chce to roky učení se a cviku. Jinak to v těch cenových grafech zkrátka neuvidíte. Je to stejné jako u starověkých hieroglyfů. Laik vidí jen klikyháky. Kdežto pro odborníka je to třeba velký příběh o nějakém antickém vojevůdci.

Když by se mně hypoteticky někdo zeptal, jestli jsou akcie v S&P 500 levné, ukázal bych mu hned lineární cenový graf. A dosti dlouhodobý horizont. Následně bych se zeptal, je struktura trhu pořád vertikální? Objektivně musí odpovědět, že vertikální strukturu vidí. V současnosti je ale částečně nalomená.

Týdenní graf S&P 500
Týdenní graf S&P 500
Zdroj: tradingview.com

Jako druhý graf bych mu ukázal cenový graf Dow Jones z období spekulativní mánie (konec 20. let). A zeptal bych se: "Vidíš zde vertikálu?" S největší pravděpodobností by odpověděl ano, ale doplnil to tím, že ta vertikální struktura je zcela smazaná následným poklesem. Dokonce kurz indexu klesl na úrovně z roku 1907. Tedy o více jak 22 let zpět – Trh byl nejspíš i hodně podhodnocený.

Týdenní graf Dow Jones
Týdenní graf Dow Jones
Zdroj: tradingview.com

Tím nijak nenaznačuji, že indexy musí zase smazat zisky stejným způsobem. Ono je třeba si i uvědomit, že tehdy nepřispěchal na pomoc Federální rezervní systém a bublinu nezačal přifukovat. Osobně si myslím, že v případě poklesu kurzu indexu S&P 500 třeba 60 % pod historické maximum, by Fed okamžitě spustil velmi uvolněnou měnovou politiku. A tu bublinu tím pádem začal dofukovat.

Jsou akcie v indexu S&P 500 fundamentálně levné?

Nyní se dostáváme k fundamentální části a začneme rovnou tzv. Buffettovým indikátorem. Buffett indikátor vizualizuje poměr tržní valuace vůči HDP (USA). O tomto indikátoru jsem hlavně na přelomu roku 2020/2021 párkrát psal v analýzách. Protože to bylo zrovna v období, kdy se hodnoty nacházely na čerstvých rekordech. Hodnoty se tehdy nacházely 2 směrodatné odchylky (200 %) od historické trendové linie.

Buffett indikátor
Buffett indikátor
Zdroj: currentmarketvaluation.com

Nicméně díky kurzovým propadům, které trvají od zimy minulého roku, se hodnoty indikátoru aktuálně nacházejí na 159 %. Což je vzdálenost 0,8 směrodatné odchylky od historické trendové linie. A právě do 1 směrodatné odchylky je trh "fairly valued". Mimochodem, idylka je nakupovat zrovna v době, kdy je hodnota 1-2 směrodatné odchylky pod historickou trendovou linií.

Dalším typickým fundamentálním ukazatelem je poměr P/E. A ten se zřetelně mohutně propadl. Současná hodnota P/E u S&P 500 je 18,49 bodů. Což již nejsou nějak vysoké úrovně. Všimněte si ovšem, že při předchozích krizí klesal poměr ještě hlouběji.

Hodnoty P/E u S&P 500
Hodnoty P/E u S&P 500
Zdroj: multpl.com

Existuje ještě modifikované P/E, Schillerův P/E poměr. Modifikovaný ukazatel očišťuje zisk (složka ukazatele) od inflace za posledních deset let. A ten rozdíl je poté obrovský. Schillerův poměr sice též klesá, ale pořád se na první pohled drží na vysokých úrovní. Zaregistrujte, že v 80. letech se hodnoty nacházely na 7 bodech. V roce 2009 na 15 bodech. Teď jsou na 27,34 bodech.

Hodnoty Schiller P/E u S&P 500
Hodnoty Schiller P/E u S&P 500
Zdroj: multpl.com

Když se skutečně podíváme na EPS, je pořád vypumpované do horentních výšin. Proto má taky Schiller P/E mnohem větší logiku, než původní P/E. Přesněji řečeno je mnohem směrodatnější. Jelikož měnová inflace byla natolik rozběhnutá, že mnoho fundamentálních ukazatelů se stalo nerelevantními. Nebo spíše zavádějícími.

EPS u S&P 500
EPS u S&P 500
Zdroj: multpl.com

Závěrem

Mohli bychom přirozeně v naši analýze ještě pokračovat, protože těch možných přístupů a indikátorů je vážně nespočet. My se zaměřili hlavně na to, co je jednoduché na pochopení a nejvíce sledované. Neboť v té jednoduchosti tkví síla. A primárně si každý čtenář může udělat svůj vlastní obrázek, aniž bych mu cokoliv podsouval.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 79 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo