Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

3 ETF, s nimiž získáte přístup k alternativním investicím – Co je na nich tak lákavého a v čem tkví rizika?

Publikováno
3 ETF, s nimiž získáte přístup k alternativním investicím – Co je na nich tak lákavého a v čem tkví rizika?
Zdroj: depositphotos.com

Alternativní investice dlouho platily za okrajové odvětví, o nějž se zajímala jen menší část investorů. Nutno však podotknout, že ti z nich, kteří se na aktiva mimo mainstream přímo specializují, zde mohou dosahovat pravidelných zisků vysoko nad tržním průměrem. Tito lidé si pak svá alternativní “tajemství” střeží jako oko v hlavě.

V poslední době však popularita alternativních investic stoupá. Stále více investorů si začíná všímat zajímavých výnosů, jež toto odvětví nabízí, ale hlavně je vnímá jako zajímavý prostředek diverzifikace. Navíc tu máme služby jako je Portu Gallery, které nám alternativní investice doslova servírují až po nos.

Pokud jste fanoušky diverzifikovaného přístupu a moc vám nevoní vysoká míra rizika spojená s investováním do jednotlivých alternativních aktiv, máme pro vás zajímavou zprávu. Na trhu je k mání řada alternativních ETF – košů těchto investic, čímž je riziko významně sníženo (diverzifikace).

Na ETF se sudy whisky jsme zatím bohužel nenarazili, nicméně alternativní investice jsou docela široký pojem, jenž zahrnuje spoustu zajímavých aktiv. I těch, která by se dala vnímat jako tradičnější. Ale vyplatí se do nich investovat? Pojďme se na některá z nich podívat!

1. Invesco Physical Gold ETC (Ticker: SGLD)

Zdroj: tradingview.com
graf invesco physical gold
Graf Invesco Physical Gold

Dle názorů mnohých odborníků se k alternativním investicím řadí i zlato, proto by byla škoda jej nezmínit. Možná i vy jste se někdy zamýšleli nad tím, zda by nestálo za to investovat do zlata, známého uchovatele hodnoty a bezpečného přístavu. Investiční cihly jsou poměrně drahé, ale naštěstí k nim existují vhodné alternativy.

Koupí SGLD získáte podíl ve fondu, jehož hodnota se odvíjí od ceny fyzického zlata, které tento fond drží. Fond působí na trhu již od roku 2009, je opravdu velký a účtuje si poplatek pouhých 0,12 % ročně, což je ve světě zlatých fondů velmi příjemné. Za poslední 3 roky nabídl zhodnocení ve výši 31,09 %, tedy něco málo přes 10 % ročně.

Alternativy k SGLD: EGLN, GLDA

2. SPDR Dow Jones Global Real Estate UCITS ETF (Ticker: SPYJ)

Zdroj: tradingview.com
graf SPYJ
SPDR Dow Jones Global Real Estate UCITS ETF

Do hledáčku retailových investorů se v poslední době dostávají i nemovitosti. A jelikož si ne každý může dovolit investovat několik milionů do fyzické nemovitosti, roste obliba REIT a mimo jiné i ETF, které ve svých portfoliích drží právě REITy. K těmto ETF patří i SPYJ.

Fond investuje do REITů z celého světa, ale převážně z USA. Z hlediska velikosti se jedná o středně velký fond, poplatek je 0,4 % ročně. Výnos ale není nijak závratný – pokud byste do fondu investovali někdy na konci roku 2012, dnes byste měli zhruba dvojnásobek. Přesto se však jedná o zajímavý prostředek diverzifikace a cestu k nemovitostem i pro drobné investory.

Alternativy k SPYJ: TRET, XPRES

3. Invesco Bloomberg Commodity UCITS ETF (Ticker: CMOD)

Zdroj: tradingview.com
graf CMOD
Invesco Bloomberg Commodity UCITS ETF

Na trhu s komoditami je poslední dobou poměrně veselo. K alternativním investicím patří i ony a i zde se nabízí možnost koupě ETF, avšak má to svá specifika. CMOD za poslední tři roky dosáhl zhodnocení 71 %, ale třeba mezi roky 2017 a 2020 byl v dlouhém sestupném trendu, kdy ztratil cca 28 % své hodnoty.

Takže pozor – přestože je určitá míra opatrnosti a znalostí nutná u všech alternativních investic, u komodit to platí dvojnásob. Více se o investování do komodit dozvíte ve videu brokera XTB.

Alternativy k CMOD: EXXY, WCOA

Slovo závěrem

Na závěr bychom rádi ještě jednou zopakovali, že jsou investice do alternativních aktiv specifickou disciplínou vyžadující specifické znalosti. Výnos zde může být zajímavý, ale také nic moc a často ani zdánlivé trefy do černého (jako např. komodity) z dlouhodobého hlediska nemusí stát za nic.

Hledáte-li u alternativních ETF závratné výnosy, pak jste bohužel na špatné adrese. To však platí i o ETF jako o celku. Hlavním tahounem je zde diverzifikace, nicméně třeba u komoditních ETF je zřejmé, že představují i zajímavý způsob na zobchodování aktuálního dění. Pozor! Uvedli jsme pouze ETF kótované na evropských burzách, tedy obchodovatelné pro retail z EU.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Ahoj! Jmenuji se Bogdan Heinz a finanční trhy mě nepřestávají fascinovat již od roku 2017. Mezi mé hlavní oblasti zájmu zde patří Forex a dlouhodobé investování do akcií. Aktuálně také pozvolna expanduji do světa opcí.

Na světě investic mě uchvátil zejména příslib finanční nezávislosti spolu s rozmanitostí a také velkou dávkou nepředvídatelnosti, kdy si úspěch musíte opravdu zasloužit. Troufám si tvrdit, že pokud dokážete správně pochopit tržní zákonitosti, úplnou finanční svobodu budete mít na dosah ruky.

Redaktorská činnost pro Finex mi umožňuje realizovat hned dva koníčky – kromě již zmíněného zájmu o trhy také mou odvěkou lásku ke psaní.

V rámci tvorby mám možnost růst, získávat nové znalosti a tyto znalosti pak předávat dál, což je nejdůležitější. Svou příslovečnou trochou do mlýna bych takto chtěl přispět k vybudování nejčtenějšího a nejkvalitnějšího finančního magazínu v našich končinách.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 78 % účtů retailových investorů peníze.
U 67,85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎