Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Z burzy Poloniex byla ukradena aktiva za více než 2,6 miliardy Kč

Publikováno
Z burzy Poloniex byla ukradena aktiva za více než 2,6 miliardy Kč
Zdroj: coincu.com

Kryptoměnová burza Poloniex se koncem týdne stala terčem hackerského útoku. Hackeři odcizila aktiva za 114 milionů USD (cca 2,6 miliardy Kč). Útoku a přesunu prostředků z peněženky burzy na peněženku útočníka si jako první všimla bezpečnostní společnost PeckShield, Poloniex následně situaci potvrdil.

Od roku 2019 stojí za burzou Poloniex stejně jako za burzou Huobi nebo smartchainem Tron (TRX) čínský podnikatel a kryptoměnový nadšenec Justin Sun. Ten na svém X (dříve Twitteru) uživatele ubezpečil, že burza má stabilní a zdravou finanční pozici a nahradí veškeré ztráty, které jejím zákazníkům vznikly.

Zároveň nabídl hackerovi odměnu 5 %, pokud ukradené prostředky vrátí a bude při vyřešení nepříjemnosti spolupracovat. V opačném případě, po 7denní lhůtě na rozmyšlenou, podnikne burza právní kroky.

Zajímavá situace nastala na grafu kryptoměny Tron. Ta, spojena s Poloniexem osobou Justina Suna, začala i přes negativní povahu zprávy k udivení všech prudce růst. Důvodem byla aktivita hackera, který začal ukradené tokeny směňovat právě za TRX v obavách, že mu jeho lup bude emitenty tokenů zmrazen. TRX jakožto nativní kryptoměnu sítě totiž, na rozdíl od ostatních tokenů, zmrazit nelze.

Zdroj: Binance
Na grafu TRX je vidět prudký výkyv způsobený nákupy hackera

POZNÁMKA

Zmražení prostředků se provádí zapsáním sankcionované adresy na tzv. černou listinu. Blacklist je jednoduchá operace, kdy se do kódu tokenu, jenž mohou vývojáři měnit (např. u stablecoinů USDT a USDC mají tato práva jejich emitenti Tether a Circle) přidá konkrétní adresa, která pak s tokenem nemůže nijak interagovat. Tedy jej nemůže odeslat ani směnit.

K autoritativním zásahům a blacklistování adres dochází pravidelně, např. při zákazu mixéru Tornado Cash nebo krachu burzy FTX.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.