Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Nvidia přepsala pravidla trhu s umělou inteligencí, ale je její potenciál stále tak atraktivní? Objevte výhody a nevýhody investování do této společnosti oproti ostatním akciím indexu Dow.
Nvidia nahradila na začátku listopadu Intel v indexu Dow Jones Industrial Average, čímž se historický index ještě více rozšířil o technologické a polovodičové akcie.
Vzhledem k tomu, že Nvidia od začátku loňského roku vzrostla o 865 %, mohou někteří investoři uvažovat o tom, zda rally nezašla příliš daleko a zda není lepší investovat do jiných akcií.
Zde je několik důvodů, proč by Nvidia mohla být stále růstovou akcií, kterou se vyplatí koupit i nyní, ale také proč může být pro některé investory ještě lepší investovat do indexu Dow.
Nvidia se stala nejhodnotnější společností na světě díky tomu, že se z herní a grafické vizualizační společnosti transformovala na vývoj špičkových produktů, které pohánějí pokročilé aplikace umělé inteligence (AI).
Nejjednodušším důvodem pro nákup akcií Nvidia je, že věříte, že zůstane lídrem v oblasti umělé inteligence a že její zákazníci budou schopni umělou inteligenci zpeněžit, aby zvýšili zisky a v budoucnu kupovali ještě více produktů Nvidia.
Navzdory obavám, že megatrend AI zpomaluje, Nvidia nadále dosahuje bezvadného růstu tržeb a zisků.
Cena akcií společnosti za poslední rok vzrostla o 195 %, ale její zisky vzrostly o 112,6 %, takže její ocenění je stále do jisté míry přiměřené.
Analytici však očekávají ochlazení růstu a ve fiskálním roce 2026 počítají se ziskem na akcii (EPS) ve výši 4,37 USD oproti 2,95 USD ve fiskálním roce 2025 (Nvidia právě oznámila výsledky za třetí čtvrtletí fiskálního roku 2025). I tak to představuje 48% růst zisku za jediný rok.
Nejjednodušší způsob, jak by Nvidia mohla časem překonat Dow Jones, je, aby její základní ukazatele rostly do současného ocenění.
To by znamenalo pokračovat v růstu jejích zisků tempem, které může podpořit již zaznamenané nadměrné zisky akcií, aniž by došlo k dalšímu zvyšování ocenění. Zde je příklad, jak by to mohlo dopadnout:
Řekněme, že cykličnost polovodičového průmyslu a určitá eroze marží ze strany konkurence povede Nvidii k tomu, že v příštích pěti letech poroste zisk v průměru o 25 %.
Pokud cena jejích akcií během této doby vzroste v průměru o 20 %, pravděpodobně překoná index Dow a S&P 500 – který dlouhodobě dosahuje průměrného ročního růstu kolem 10 % a za posledních deset let ještě lepšího růstu 13,5 %.
Pokud by si stejná tempa růstu udržel po dobu deseti let, jeho P/E by po deseti letech činil 37,3.
Na akciovém trhu není nic silnějšího než trvalý růst zisků. Nvidia nemusí neustále zdvojnásobovat své zisky každý rok, aby byla skvělou investicí, ale právě teď si také nemůže dovolit, aby její růst o mnoho poklesl, jinak by akcie mohly začít vypadat nadhodnoceně.
I když byste si mohli koupit jednotlivé (nebo dílčí) akcie všech ostatních 29 složek indexu Dow Jones, mnohem jednodušší by bylo investovat do Dow Jones ETF, jako je SPDR Dow Jones Industrial Average ETF Trust.
Toto ETF si účtuje 0,16 % nákladový poměr a jeho čistá aktiva dosahují úctyhodných 37,7 miliardy USD. Vzhledem k tomu, že Dow je cenově vážený index, je Nvidia relativně malým podílem – tvoří pouze 2,1 % indexu.
Investovat 1 000 USD do fondu SPDR Dow Jones Industrial Average ETF Trust tedy v podstatě znamená vložit 979 USD do ostatních 29 složek a 21 USD do společnosti Nvidia.
Dow je solidní volbou pro lidi, kteří hledají větší hodnotu a příjem než u indexu S&P 500. SPDR Dow Jones Industrial Average ETF Trust má poměr P/E 26,2 a výnos 1,7 %.
To je lepší hodnota a nabízí větší pasivní příjem než poměr P/E 29,8 a výnos 1,3 % u fondu Vanguard S&P 500 ETF nebo poměr P/E 41,2 a výnos 0,6 % u fondu Invesco QQQ Trust – který sleduje výkonnost indexu Nasdaq 100.
Během několika let se Nvidia stala z pozoruhodné technologické akcie nejhodnotnější společností na světě – narušila rovnováhu indexů S&P 500, Nasdaq 100 a nyní i Dow Jones Industrial Average.
To je skvělá zpráva pro investory, kteří jsou vůči společnosti býčí, ale ne pro lidi, kteří se domnívají, že je nadhodnocená.
Vzhledem k tomu, že Nvidia tvoří tak malou část indexu Dow, je nákup Dow Jones ETF stále skvělým způsobem, jak získat expozici vůči špičkovým společnostem, aniž by bylo nutné alokovat příliš mnoho peněz do Nvidie.
Nvidia je pravděpodobně nejunikátnější společností, jakou jsme za poslední desetiletí viděli, protože se tak rychle rozběhla vzhůru, a přesto jsou zisky hnacím motorem příběhu.
V minulých letech jsme byli svědky toho, že zajímavé společnosti nabité potenciálem generovaly nadměrné zisky akcií. Investice do těchto společností se opíraly o očekávání rychlé expanze tržeb a budoucích zisků.
Nvidia naproti tomu dosahuje skutečně pozoruhodného růstu zisků přímo před našima očima, a to ve velkém stylu.
V posledním čtvrtletí dosáhla Nvidia rekordního čistého zisku 19,3 miliardy dolarů. Pro představu, Microsoft v posledním čtvrtletí vykázal čistý zisk 24,7 miliardy dolarů.
Nvidia je jednou z nejziskovějších společností na světě a navíc roste rychleji než všichni její technologičtí konkurenti s velkou tržní kapitalizací. Dokud se to nezmění, bude pravděpodobně své investory nadále odměňovat.
To však neznamená, že si musíte koupit její akcie, pokud nevyhovují vaší toleranci k riziku.
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.
Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.