Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Výkyvy cen ropy přináší značné problémy globální ekonomice. Jaká je její ideální cena?

Neočekávané změny ceny ropy mají významné důsledky pro globální ekonomiku. Jaká by měla být ideální cena ropy?

Publikováno
Výkyvy cen ropy přináší značné problémy globální ekonomice. Jaká je její ideální cena?
Zdroj: Depositphotos.com

Na začátku roku 2023 činila cena ropy Brent přibližně 86 USD za barel, ale do konce roku klesla pod 78 USD za barel. V tomto týdnu pak klesla až k 76 USD za barel. Tento pokles představuje velké vítězství největších spotřebitelů ropy na světě a je v příkrém kontrastu s událostmi po ropné krizi v roce 1973.

Během této krize ceny ropy v důsledku embarga vedeného OPEC prudce vzrostly o 267 %, což vedlo ke zpomalení světové ekonomiky – zejména v zemích dovážejících ropu.

Aktuální vývoj ceny ropy Brent

Dědictví minulosti

Ropná krize v roce 1973 znamenala zásadní změnu v rozložení sil na světovém trhu s ropou, kdy se Západ stal hlavním spotřebitelem a Blízký východ hlavním producentem.

Tato proměna významně ovlivnila zahraniční politiku USA v oblasti energetiky a podnítila strategické záměry amerického geopolitického stratéga Henryho Kissingera. A to včetně naplnění naléhavé potřeby energetické soběstačnosti a nutnosti zabránit jednotné frontě blízkovýchodních producentů ropy proti USA.

Rozmezí cen ropy jako určující hodnota

Spojené státy zaujaly výhodnější pozici na trhu s ropou s rozvojem odvětví těžby ropy z břidlic od roku 2010. Odolnost frackování během války o ceny ropy v letech 2014-2016 prokázala jeho schopnost přizpůsobit se. Nízké ceny ropy a rozvoj těžby z břidlic přispěly velkou měrou k vytvoření preferovaného cenového rozpětí ceny ropy pro USA.

Toto politicky a ekonomicky motivované rozpětí se pohybuje od 40-45 USD za barel jako spodní hranice po 75-80 USD za barel jako strop. Překonání tohoto stropu může pro ekonomiku USA být velmi nebezpečné, proto se Spojené státy všemi prostředky snaží udržet cenu ropy pod stanoveným stropem.

USA preferované rozpětí cen ropy je v souladu se zájmy Číny, která je významným spotřebitelem ropy a jejíž ekonomická stabilita je citlivá na výkyvy jejích cen.

Vzhledem k tomu, že podstatná část příjmů Číny z vývozu pochází z USA, mohl by trvalý růst cen ropy Brent nad 90-95 USD za barel způsobit Číně i jejím západním obchodním partnerům značné hospodářské škody.

Výhled do budoucnosti

V posledních několika letech jsme byli svědky řady mimořádných událostí, zejména invaze Ruska na Ukrajinu dne 24. února 2022 a útoků Hamásu na Izrael dne 7. října 2023.

V letošním roce může dojít k dalším stejně explozivním událostem, jako vystupňování napětí mezi Čínou a Tchaj-wanem nebo mezi Severní a Jižní Koreou. Všechny tyto konflikty by se tak či onak týkaly USA, Číny a Ruska a všechny tři scénáře s sebou nesou hrozbu náhlého nárůstu cen ropy.

Očekávají se i pozitivní scénáře? Za pozitivní by většina spotřebitelů považovala trh bez výkyvů, s optimální cenovou úrovní udržovanou v rovnováze, a také v rozmezí, které vyhovuje americké a čínské ekonomice.

Většina nadějí je upírána na nové technologie v oblasti energetiky a omezení spotřeby ropy. Pokud se tento směr podaří globálně udržet, míra závislosti na ropě klesne a s ní i pravděpodobnost, že by konflikty a nepokoje mohly přímo ovlivňovat růst ekonomik.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎