Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Vliv OPEC na ceny ropy slábne. Může však promluvit do příštích amerických prezidentských voleb

Vliv OPEC na světové ceny ropy slábne. Stále je ale značný a může ovlivnit i volbu nejmocnějšího muže světa. Jak je to možné?

Vliv OPEC na ceny ropy slábne. Může však promluvit do příštích amerických prezidentských voleb
Zdroj: arabnews.com

S blížícím se novým rokem dochází na světovém ropném trhu k výrazným změnám. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci, známých pod společným názvem OPEC+ souhlasili s výrazným snížením těžby ropy, a to o 1 milion barelů denně počínaje lednem 2024.

Hlavním cílem OPEC bylo vždy maximalizovat zisky z vývozu ropy. Tento cíl je však často v rozporu s potřebami zemí dovážejících ropu, které obvykle upřednostňují stabilní a nižší ceny energií.

Země OPEC jsou silně závislé na příjmech z ropy, a proto je pro OPEC klíčové dosáhnout co nejvyšších cen, aniž by to vyvolalo celosvětovou recesi nebo podněcovalo alternativní výrobní a úsporná opatření.

Schopnost OPEC ovlivňovat ceny ropy

Řízení úrovně nabídky je křehkou rovnováhou. Organizace se snaží udržet nebo dokonce rozšířit svůj podíl na celosvětové produkci ropy a objemu vývozu, protože ztráta podílu na trhu by mohla snížit její vliv na trh. Zároveň se snaží omezením těžby tlačit cenu nahoru.

Tento úkol se však stává stále obtížnějším v důsledku boomu těžby ropy v USA. Tam za minulý týden vzrostly zásoby ropy o 2,9 milionu barelů a dosáhly celkové výše 443,7 milionu barelů. Američtí producenti minulý měsíc vytěžili téměř 13,5 milionu barelů denně.

Navzdory těmto výzvám má OPEC stále značný vliv, neboť v roce 2022 byl zodpovědný za těžbu přibližně 50 % světové ropy a kontroloval více než 70 % prokázaných zásob na planetě.

Vliv OPEC+ na cenu ropy má i politický přesah. Například Saúdská Arábie a nebo Rusko by raději viděli znovuzvolení Donalda Trumpa, a proto se mohou pokusit před volbami vyhnat ceny nahoru. Pro současného prezidenta Bidena bude těžší vyhrát znovuzvolení, pokud ceny benzínu před volbami rychle porostou.

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.