Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Velké shrnutí: Výhody a nevýhody Ripple a kryptoměny XRP

Publikováno
Velké shrnutí: Výhody a nevýhody Ripple a kryptoměny XRP

Kryptoměna XRP poutá pozornost mnoha lidí díky svému rozsáhlému transakčnímu systému s velmi dobře vybudovanou infrastrukturou, jejíž fungování je již prověřené časem.

XRP se stabilně drží na 3. místě mezi všemi kryptoměnami dle tržní kapitalizace. Dá se tak považovat za téměř to nejlepší, co kryptoměnový trh nabízí, nebo snad ne? Ale jaká je budoucnost kryptoměny XRP, známé též podle společnosti Ripple?

Na tyto otázky naleznete odpověď v tomto článku, který shrnuje klady a zápory této kryptoměny. Na Ripple se podíváme z různých hledisek, pokusíme se vysvětlit, proč je třeba lepší než mnoho jiných obchodovaných měn na trhu a naopak, která omezení od investice do Ripple mohou odrazovat.

Graf XRP
Změna za 24h
+0,07 %
Aktuální cena
$0,54

Výhody Ripple:

Ripple se může pochlubit kvalitně postavenou infrastrukturou

Infrastruktura Ripple nazývaná RippleNet je v současnosti tvořena třemi programy xCurrent, xRapid a xVia, přičemž nejdůležitější je první jmenovaný, který představuje software přímo nahrazující mezinárodní SWIFT platby. 

XRapid je potom program, který zajišťuje, že jsou platby prostřednictví infrastruktury Ripple rychlejší a levnější než v případě konkurence. Síť je schopna úplně dokončit transakci už do tří minut.

Díky rychlé exekuci plateb tak uživatelé ušetří 40-70 % transakčních nákladů i oproti stávajícímu bankovnímu řešení. Dobře postavený protokol navíc vytváří široce škálovatelný produkt, který se může přizpůsobit trendům na trhu.

Tým stojící za Ripplem se v blízké budoucnosti chystá dosáhnout cíle, kterým by měla být schopnost vypořádat 1500 transakcí za sekundu, což je podstatně vyšší číslo, než jaké je schopná nabídnout jakákoliv z konkurenčních kryptoměn.

Odborníci se tak shodují, že pokud udrží Ripple své současné směřování, měl by se stát jednou z prvních kryptoměn, která se dočká všeobecného přijetí širší veřejností.

Partnerství s významnými investory

Jakákoliv značka všeobecně vyvolává mnohem více důvěry trhu, pokud je za ní vidět silný investor. Falešné sliby a růžovou budoucnost vám může nabídnout kdokoliv, jenom aby získal pozornost. Když ale drobní investoři vidí, že velké firmy mají zájem o investici právě do podobně nové technologie, rozhodnou se na ni vsadit peníze rovněž.

Ripple má nepochybně důvěru a díky tomu také mnoho peněz investorů, kteří věří v jeho budoucnost. Například japonská investiční skupina SBI oznámila, že v blízké budoucnosti implementují velmi výrazně infrastrukturu Ripple do svého systému.

Kromě toho navázal Ripple již partnerství s několika centrálními bankami po celém světě, které ho již také začlenily do svého systému. Nejen tato partnerství jsou důkazem důvěry, jež si Ripple užívá. Mnoho dalších investorů a bank nasedá do rozjetého vlaku a připojují se k jeho síti každý den. Pokud tedy uvažujete nad budoucnosti Ripple, vězte, že pravděpodobně zklamaní nebudete.

XRP Ripple partnerství
Infografika znázorňující partnerství Ripple s dalšími společnostmi (Zdroj: Reddit u/eckoro)

Stabilita a faktor ceny

Cena za jeden Ripple je jednou z hlavních odlišností od většiny jeho konkurentů, neboť se v době psaní tohoto článku jeho kurz pohybuje na necelém půl dolaru. Nízká cena tokenů znamená, že může do Ripple investovat téměř kdokoliv s jakýmkoliv rozpočtem. (Aktuální kurz ripple naleznete zde)

Člověk nemusí sestavovat komplikované investiční plány. Pokud jste si jistí jeho budoucností, můžete utratit významně nižší částky za nákup desítek kusů kryptoměny. Jako nováčkovi vám pak stačí investovat drobné a disponovat tak pouze několika málo mincemi, díky kterým si svět kryptoměn můžete alespoň osahat.

Dalším plusem, který přidává Ripplu na atraktivitě je jeho relativně stabilní chování oproti zbytku trhu. Ripple v porovnání s konkurenčními kryptoměnami vykazuje nejmenší volatilitu. Zatímco ostatní kryptoměny ztratili ze své tržní kapitalizace desítky procent, XRP vykázal stabilitu i v těch nejhorších dnech. Dá se tedy konstatovat, že můžete věřit v tuto kryptoměnu i ve špatných časem.

Nevýhody Ripple:

Absence využití v reálném světě koncových uživatelů

Největší překážkou růstu jakékoliv kryptoměny je fakt, že nové technologie nejsou laickou veřejnosti obecně přijímány s otevřenou náručí. XRP čelí podobným problémům, přestože má podporu velkých bank a jiných finančních institucí.

Pro uplatnění v reálném světě musí jeho tým najít možnosti, jak prokázat, že Ripple dokáže být skutečnou konkurencí i ve srovnání s jinými druhy transakčních metod. Jedná se o jeden z předpokladů, jak by mohla být odstraněna nadále trvající skepse veřejnosti.

Skutečným vítězstvím pro XRP i jiné kryptoměny by pak bylo, kdyby právě nějaká banka začala přijímat XRP platby jako standardní platební metodu. Tyto dny jsou však stále poměrně daleko, neboť by to vyžadovalo ještě robustnější infrastrukturu, ještě lepší technologii a s tím spojenou větší akceptaci veřejnosti. Pohybujeme se tak v podstatě v začarovaném kruhu.

Kontroverzní minulost a problém „centralizace“ 

Ripple se v počátcích potýkal s vážnými obviněními, které musel odvracet v řadě soudních sporů. Žalobci tvrdili, že kryptoměna je kontrolována vývojovým týmem z Ripple Lab, kteří se snaží manipulovat s trhem.

Společnost pochopitelně všechna obvinění odmítla a také vyhrála celou řadu soudních sporů. Ale v dnešní době sociálních sítí a fake news, které se šíří živelně internetem jako požár už tato obvinění napáchala dost škod. Stačí se podívat i na nějaké české Facebookové skupiny, kde bývá XRP veřejně pranýřován.

Hojně opakované tvrzení vedení společnosti, že se nejedná narozdíl od ostatních velkých kryptoměn o decentralizovaný systém, ale naopak, pak také k růstu atraktivity kryptoměny mezi investory nepřispívá.

Slovo závěrem

Vaše (ne)znalost blockchainu a kryptoměn vás možná odrazuje od investice do Ripple nebo i dalších kryptoměn, nicméně jedná věc je jistá. Jak se říká: „Ranní ptáče dál doskáče.“

Pokud máte zájem o kryptoměny, chcete investovat do tohoto stále nového oboru a věříte, že budou mít pozitivní dopad na naši budoucnost, třeba tak, že se tato technologie dočká širšího přijetí, pak by právě Ripple mohl být tou správnou volbou.

Necháváme však na vás, abyste se rozhodli. Ripple před sebou má ještě dlouhou cestu a co ho na ní bude doopravdy čekat? To je v současné chvíli pouze luštění z křišťálové koule.

Líbil se vám tento článek?
14
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (3 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Jan

Rozvažuji o investování do Ripple,tak potřebuji dost informací.

David

Tenhle clanek, psal nejaky zaujaty ripplista, a nezminil dve zasadni veci !

1. z adresy nelze odeslat 20XRP – jakysi povinny zustatek-VYNUCENE HODLOVANI.

2. Ripple vlastni asi 60 procent vsech tokenu XRP,
a kazdy mesic 1 miliardu tokenu prodava.

Redakce Finex

Zdravím Davide,
ano, máte pravdu. Každá adresa je třeba “zaktivovat” zamražením 20 tokenů. Předchází se tak do jisté míry spamu. A co se týče druhého bodu, který jste zmínil, tak to není tak úplně pravda. Každý měsíc se 1 000 000 uzamčených tokenů XRP uvolní, to je pravda, většinou je ale XRP znovu zamkne a ty co ne, ty si kupují instituce OTC, nemá to tedy negativní vliv na cenu Ripple. Dokonce, podle vyjádření Ripple, je daná instituce ani nějaký čas prodat na reálném trhu nemůže, aby neovlivnili cenu.