Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Voda nad zlato! Proč by měla cena vody v následujících letech výrazně růst?

Na napájení datových center, která rostou jako houby po dešti, není dostatek vody ani elektřiny. Povede nedostatek k růstu ceny těchto dvou komodit?

Publikováno
Voda nad zlato! Proč by měla cena vody v následujících letech výrazně růst?
Zdroj: depositphotos.com

Společnost Blackstone, největší světový správce alternativních aktiv, se těší na svého nejnovějšího nájemce – vaše data. V rámci dobře načasovaného nákupu utratil Blackstone 10 miliard dolarů, aby v roce 2021 získal provozovatele datových center QTS Realty.

Od té doby prudce vzrostla poptávka po umělé inteligenci, strojovém učení a digitální infrastruktuře – což vedlo společnosti jako Microsoft a Meta k tomu, že svá data umisťují právě do zařízení QTS Realty.

QTS Realty v současné době buduje nová datová centra v hodnotě více než 15 miliard dolarů, čímž využívá jednu z dosud nejlukrativnějších investičních příležitostí – Spojené státy nejsou zcela připravené na datovou revoluci, která právě probíhá.

Aktuální vývoj ceny akcií Blackstone

Načítání
Načítání
Kupte si akcie BX Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Datová centra již spotřebovávají přibližně 2,5 % elektrické energie v USA a s rostoucím využíváním umělé inteligence poroste i poptávka po dalších datových centrech. Zdroje jsou však omezené a místní komunity a energetické společnosti brání digitální expanzi.

  • Energetické společnosti v Severní Virginii a Kalifornii mají problémy s dodávkami energie pro nová datová centra kvůli problémům s přenosem a omezenou kapacitou elektrické energie.
  • Ve státech, jako je Virginie a Oregon, se místní komunity brání projektům datových center, protože se obávají, že tyto megastruktury zvýší náklady obyvatel na veřejné služby.

Datová centra čelí velkému nedostatku zdrojů

Průměrné datové centrum může spotřebovat 4 až 20 tisíc kubíků vody a potřebuje více než 100 megawattů elektřiny denně.

Vzhledem ke stovkám datových center ve výstavbě analytici předpovídají do roku 2030 dvojnásobný nárůst spotřeby vody a trojnásobný nárůst spotřeby elektřiny. Provozovatelé datových center, kteří se nemohou spoléhat na společnosti poskytující veřejné služby, zvažují alternativy.

Proto například upřednostňují lokality s nízkými náklady na elektřinu a dostatečnými zásobami vody – ty se často nacházejí uprostřed ničeho (např. venkov v Indianě nebo Oregonu).

Snaží se také dávat přednost čistým zdrojům energie, které doplní nebo zcela nahradí externí spotřebu energie – například výstavbou mikrojaderných reaktorů.

Neexistuje téměř nic, co byste nemohli vyřešit s miliardami přebytečné hotovosti v rozvaze.

Microsoft a Sam Altman z OpenAI investují do nových energetických technologií, jako je jaderná fúze, která má potenciál vyrábět neomezeně elektřiny za nízké náklady.

Praktické využití jaderné fúze je však hudba vzdálené budoucnosti (jako její palivo se mimochodem používá těžká voda). Snížení spotřeby vody na provoz datových center pak je momentálně utopií – roste-li poptávka po nějaké statku, roste při stávající nabídce i jeho cena.

Proč by tak vlivem rostoucího počtu datových center, nemohla růst cena vody, potažmo cena akcií vodárenských společností.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Nadšenec do finančních trhů a aktivní investor s desetiletou historií, který se aktuálně soustředí na pasivní investování. Svůj hluboký zájem o finance a investice zhmotňuje do budování Finexu s jasným cílem – stát se nejlepší platformou svého druhu v Česku a na Slovensku.

Matěj věří, že Finex je místem, kde každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti najde užitečné rady, návody i inspiraci.

“Cesta investora je náročná. Musíme se vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎