Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Velké britské banky v souboji: Která akcie nabízí větší potenciál?

Barclays letos oslnila růstem 74 %, zatímco Lloyds řeší obří skandál s automobilovými úvěry. Jak se tyto rozdílné strategie a události promítají do hodnoty jejich akcií?

Velké britské banky v souboji: Která akcie nabízí větší potenciál?
Zdroj: depositphotos.com

V roce 2024 zažila banka Barclays impozantní růst akcií o 74 %, což je hodně silné oživení po předchozích dvou letech, kdy se akcie prakticky pohybovala v bočním trendu.

Naproti tomu banka Lloyds rostla poněkud skromněji a letos zaznamenala maximální růst o 32 %. Později však oslabila a k datu 19. 12. 2024 je její letošní růst 13 %.

 

To se zdá být možná poměrně málo v porovnání s Barclays, ovšem v relaci k britskému akciovému indexu FTSE 100, který ve stejném období rostl o 5 %, to je velmi atraktivní růst.

Čím to ale je, že tyto dvě velké britské banky mají tak odlišný vývoj?

Barclays: Růst a výzvy v roce 2024

Načítání
Načítání
Koupit akcie Barclays! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Výsledky banky za rok 2023 byly pro investory zklamáním, protože Barclays oznámila pokles zisku ze 7 miliard liber na 4,3 miliardy liber.

Akcie banky se ale rychle zotavily díky oznámení plánu na vyplacení 10 miliard liber na dividendy a zpětný odkup akcií během tří let. Tento krok výrazně posílil důvěru investorů a ukázal na její stabilitu a závazek vůči akcionářům.

Vysoké úrokové sazby rovněž pomohly zvýšit její čisté úrokové marže z 2,86 % na 3,98 %, což zvýšilo její atraktivitu pro investory orientované na růst.

Diverzifikace a strategická výhoda

Barclays těží ze svého působení v investičním bankovnictví, což je sektor, ve kterém má výraznou konkurenční výhodu, oproti bankám zaměřeným na retailové bankovnictví, jako je například Lloyds.

Tento segment nabízí vyšší výnosy a větší potenciál pro růst, čímž Barclays poskytuje stabilitu i v obdobích ekonomických výkyvů.

V tomto segmentu banka konkuruje globálním hráčům jako jsou JPMorgan a Goldman Sachs.

Budoucí vyhlídky

Barclays by mohla těžit i z potenciálních změn ve vládních regulacích, zejména pokud by došlo k rozvolnění pravidel v oblasti odměn bankéřů a dalších regulačních změn.

Tento trend “kasinového kapitalismu” by mohl přinést výhody pro investory zaměřené na růst, nicméně zatím je to otázka spekulací.

A také je pravda, že v dlouhodobém horizontu mohou mít tyto regulace i opačný efekt na stabilitu bankovního sektoru.

Každopádně očekávat lze to, že Barclays se bude nadále zaměřovat na inovace v oblasti investičního bankovnictví a rozšiřování svého portfolia, což by mělo přispět k jejímu růstu i v příštích letech.

Lloyds: Stabilita a příležitosti po výzvách

Načítání
Načítání
Koupit akcie Lloyds Bank! Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Lloyds Banking Group, známá svou konzervativní strategií zaměřenou na tradiční retailové bankovnictví, čelí v roce 2024 skandálu s prodejem financování motorových vozidel prostřednictvím její divize Black Horse.

Tento problém pro banku znamená, že pravděpodobně omezí výplaty akcionářům. Jsou i odhady, že program odkupu akcií ve výši 2 miliard liber bude muset banka snížit o polovinu.

Podstata skandálu

Podstatou skandálu jsou “tajné” provize, které byly vyplácené prodejcům automobilů, které soud označil za nezákonné. Toto rozhodnutí může vést k rozsáhlým kompenzacím pro spotřebitele, kteří byli postiženi těmito praktikami.

Finanční regulátor, Financial Conduct Authority (FCA), zahájil vyšetřování tzv. diskrečních provizních ujednání (DCA) u úvěrů na automobily poskytnutých mezi lety 2007 a 2021.

Tato praxe umožňovala prodejcům a zprostředkovatelům stanovovat úrokové sazby a získávat vyšší provize, což vedlo k vyšším nákladům pro spotřebitele.

FCA zakázala DCA v roce 2021 a nyní zvažuje kompenzační schéma, které by mohlo dosáhnout až 13 miliard liber.

Lloyds Banking Group, jeden z největších poskytovatelů úvěrů na automobily ve Velké Británii, již pozastavil vyplácení provizí ve své divizi Black Horse a vyčlenil 450 milionů liber na potenciální kompenzace.

Očekává se, že další banky a finanční instituce budou následovat, což může mít významný dopad na celý finanční sektor.

FCA plánuje vydat další pokyny a rozhodnutí v této věci do konce května 2025.

Zapletení se do tohoto skandálu je pro konzervativní banku Lloyds obrovské reputační riziko a je otázka, jak rychle bude schopna svoji reputaci a stabilitu napravit.

Ocenění akcie

Skandál se samozřejmě projevil na ocenění akcií banky. To ale může být i výhoda, protože dopady skandálu tu nebudou věčně.

V případě této banky je nepravděpodobné, že by tato věc měla banku v dlouhodobém horizontu ohrozit. Věc se vyřeší a banka pojede dál.

Poměr P/E 7,29, ve srovnání s 9,73 u Barclays, naznačuje, že akcie Lloyds jsou momentálně podhodnocené, což může představovat příležitost pro investory hledající stabilitu a nižší cenu.

Investoři by každopádně měli zbystřit a sledovat kroky, které banka provede k nápravě pošramocené reputace.

Do britských akcií můžete investovat u některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních práv a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Vladimír vystudoval ekonomiku a management na VUT – Podnikatelské fakultě v Brně. Je držitelem mezinárodního účetního certifikátu ACCA, což mu dává solidní předpoklady pro analýzy účetních výkazů firem. Zkušenosti s oceňováním firem a auditem velkých mezinárodních společností kotovaných na burze získal u PricewaterhouseCoopers. Později působil v bankovnictví na pozicích ředitele controllingu a interního auditu.

V roce 2017 zahájil svoji novou kariéru soukromého analytika a copywritera se zaměřením na finanční trhy, investice, trading a různá podvodná schémata. Kromě psaní článků a e-booků o financích se Vladimír věnuje výuce angličtiny. Je aktivní na platformě X, kde jej můžete sledovat pod profilem KMFTraders.

Motto: “Na každém kroku záleží. Keep moving forward.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.