Před pár dny se na popud Pirátů dostalo do sněmovny téma kryptoměn, které představují podle některých vážná rizika. Tím největším je zřejmě vysoká míry volatility, i přesto se ale zúčastnění shodli, že není potřeba kryptoměny nějak regulovat. Naopak apelují na osvětu v tomto oboru, protože spousta – hlavně menších obchodníků – má nedostatečné informace, které můžou vést k neuváženým investicím a případným ztrátám.
Jednání se účastnili poslanci i odborná veřejnost
Aby do debaty přispělo více názorů, zúčastnili se jí zástupci ČNB, České bankovní asociace, poslanci, a za odbornou veřejnost i Karel Fillner, prezident BACCA (Crypto Banking Association).
Podle vyjádření poslance Tomáše Martínka se hosté shodli, že není potřeba žádná regulace ze strany České republiky, ale že je potřeba osvěta, tedy poskytovat obchodníkům i potencionálním obchodníkům dostatečné informace. K největším problémům patří podle Karla Fillnera podvodná témata typu ponzi), která se snaží z lidí vylákat peníze na základě nepravdivých informací. Donutí je tak investovat do centralizovaných tokenů, které ovšem nemají s plnohodnotnými decentralizovanými kryptoměnami nic společného.
Ačkoliv se všichni shodli, že není třeba virtuální měny regulovat – zatímco ve Francii zakázali anonymitu svým uživatelům – vydává ČNB alespoň překlady opatření ESMA (Evropský úřad pro cenné papíry a trhy).
Pohled na kryptoměny je skeptický
Když zažívaly kryptoměny před několika lety obrovský boom, vnímala to spousta lidí jako příležitost investovat. Z reakcí v některých diskuzí bylo patrné, že už jim současné možnosti nevyhovují a chtějí zkusit něco nového. Řada investorů uspěla, nejlépe na tom byli ti, kteří si kryptoměnu sami vytěžili už v začátcích, nebo ji koupili levně.
Asi nejznámější je Bitcoin, jehož hodnota byla v polovině roku 2016 kolem 600 USD, zatímco o rok později už stála téměř 2,5 tisíce amerických dolarů. Koncem roku 2017 začala jeho hodnota rapidně růst, až dosáhla 16. 12. 2017 svého historického maxima, a sice hodnoty 19 497 dolarů za jediný bitcoin. Záhy ovšem začal prudce klesat, a dnes se obchoduje za přibližně 3 900 dolarů.
Takový vývoj jenom potvrdil tvrzení ESMA, EBA a EIOPA, kteří tvrdí, že vzhledem k vysoké volatilitě nelze vnímat kryptoměny jako spolehlivou investici, zejména v dlouhodobém měřítku. Riziko představují také hackeři, kteří by rádi „vyluxovali“ peněženky majitelů kryptoměn – i proto vznikla hardwarová peněženka typu Trezor, v níž můžete virtuální měnu bezpečně uchovat off-line.
Recenze bezpečných kryptoměnových peněženek
Trezor
★ 95 %
- Jedna z nejvíce bezpečných peněženek
- Vytvořena českou firmou
- Pro začátečníky může působit složitě
- Je dražší než ostatní peněženky, zejména Model T
Vstupte do světa kryptoměn!
Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!
Trezor
★ 95 %
- Jedna z nejvíce bezpečných peněženek
- Vytvořena českou firmou
- Pro začátečníky může působit složitě
- Je dražší než ostatní peněženky, zejména Model T
Naprosto souhlasím. Většinou, když se s někým bavím o kryptu, tak zjistím, že tomu vůbec nerozumí a ještě k tomu má zkreslený pohled na věci. Osvěta by se hodila, to je pravda.