Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » V USA ubývá zemědělská půda. Které akcie z toho těží nejvíce?

V USA ubývá zemědělská půda. Které akcie z toho těží nejvíce?

V USA ubývá zemědělská půda. Které akcie z toho těží nejvíce?
Zdroj: depositphotos.com

Díky mnoha lidským činnostem mají investoři poměrně pestrou paletu tržních segmentů, kam mohou své peníze ukládat. Jedním z nejklasičtějších investičních trhů je zemědělská půda, která v moderní době velmi úzce souvisí s používáním těžké zemědělské techniky. Právě na tento tržní segment se v tomto článku blíže podíváme a představíme 3 společnosti, jejichž akcie procházejí technickou korekcí, ale které se dlouhodobě obchodují v rostoucích trendech.

Investice do americké zemědělské půdy se v poslední dekádě stává velmi lukrativní. USA totiž zaznamenaly velmi negativní trend, při kterém od roku 2000 dochází k záboru zemědělské půdy ve prospěch průmyslových zón. Podle amerického ministerstva zemědělství (USDA) došlo za posledních 22 let k úbytku zemědělské půdy z 943 milionů akrů na současných 893,4 miliónu akrů.

Nejstrmější pokles zemědělské půdy zaznamenaly státy:

  • Havaj -23,6 %
  • Wyoming -17,6 %
  • Kalifornie -13,7 %
  • Nevada -13,2 %

Pro mnohé bude možná překvapením, že k záboru zemědělské půdy dochází díky investičním snahám Billa Gatese, který se v roce 2021 stal největším vlastníkem zemědělské půdy v USA. Tento americký podnikatel podle webu The Land vlastní okolo 108 853 hektarů zemědělské půdy. Nyní se již pojďme podívat na akcie, které na úbytek zemědělské půdy samozřejmě reagují dlouhodobým růstem.

1) Caterpillar

Akcie Caterpillar koncem loňského roku silně posílily poté, co byla trhem otestována supportní zóna na ceně 160 USD. Jednalo se o proražené cenové maximum z roku 2018. Po tomto odrazu trh vytvořil nové ATH s tím, že v současné době probíhá prodejní korekce. Podle technické analýzy může cena akcií Caterpillar klesnout až na cenu 200 USD, kde se nachází support posílený o úroveň 61,8 % Fibonacciho retracementu.

Po hospodářské stránce se společnosti daří a v roce 2023 má navázat na růst tržeb, který byl meziročně 16,59 %. Pro letošní rok se tržby odhadují na částku 63,09 miliard dolarů a pro rok 2024 dokonce 65,34 miliard USD. Společnost vyplácí kvartální dividendu 1,2 USD za akcii.

Měsíční akciový graf společnosti Caterpillar
Měsíční akciový graf společnosti Caterpillar
Zdroj: tradingview.com

2) Deere & Company

Akcie Deere & Company se od roku 2021 obchodují ve volatilním postranním trendu s férovou hodnotou (POC) okolo 360 USD. Akciím na tyto částky pomohl agresivní cenový růst v roce 2020. Trh na přelomu roku vytvořil své maximum a od té doby klesá. Nejbližší support se nachází na ceně 360 USD, kde vznikla konfluence největšího volume a 61,8 % Fibonacciho retracementu.

I tato společnost vykazuje pozitivní hospodářské výsledky, při kterých dosáhla meziročního nárůst tržeb o 25,22 %. Růst se predikuje i pro roky následující, přičemž letos mají tržby dosáhnout hodnoty 54,22 miliard USD a v roce 2024 částky 55,7 miliard dolarů. Deere & Company vyplácí kvartální dividendu 1,25 USD za akcii.

Měsíční akciový graf společnosti Deere & Company
Měsíční akciový graf společnosti Deere & Company
Zdroj: tradingview.com

3) PACCAR

Akcie PACCAR se od roku 2018 obchodují v rostoucím trendovém kanále přičemž férová cena POC, se nachází mnohem níže, než je současná cena. Ta zakotvila na horní hraně trendového kanálu, kde minulý měsíc uzavřela svíčkovou formací pin bar, která je vnímána jako reverzní. Pokud dojde k poklesu ceny k POC, bude se jednat o pád na hodnotu 57 USD za akcii. Na této cenové úrovni také existuje konfluence s 78,6 % Fibonacciho retracementu.

PACCAR rovněž disponuje meziročním růstem tržeb o 22,52 %, ovšem výhled v jejím případě není až tak pozitivní, jako u konkurenčních společností. V roce 2024 má totiž dojít k poklesu tržeb na hodnotu 28 miliard USD poté, co v letošním roce má společnost vytvořit svá maxima s téměř 30 miliardami USD. PACCAR vyplácí nejnižší dividendu ze zde uvedených společností a to kvartálně 0,25 USD za akcii.

Měsíční akciový graf společnosti PACCAR
Měsíční akciový graf společnosti PACCAR
Zdroj: tradingview.com

Závěr

Potrava je komodita, bez které se lidé zkrátka neobejdou. I přesto posledních 22 let v USA pozorují trend, při kterém dochází k úbytku zemědělské půdy. Snižující se množství zemědělské půdy tak nahrává investorům, protože úbytek půdy zvyšuje její cenu. Akcie představené v tomto článku dokáží z úbytku zemědělské půdy těžit, a proto se dlouhodobě pohybují v rostoucích trendech. Společnosti rovněž vyplácejí dividendy, což je příjemný bonus při dlouhodobém držení jejich akcií.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo