Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » V druhé polovině roku se zaměřte na tyto 2 akcie. Nabízejí zajímavý potenciál dlouhodobého růstu

V druhé polovině roku se zaměřte na tyto 2 akcie. Nabízejí zajímavý potenciál dlouhodobého růstu

V druhé polovině roku se zaměřte na tyto 2 akcie. Nabízejí zajímavý potenciál dlouhodobého růstu
Zdroj: Depositphotos.com

Jestli se vám na akciovém trhu něco vyplatí, pak je to určitě trpělivost. Přestože si americký akciový trh prošel krachem v podobě Černého pondělí v roce 1987, splasknutím dotcom bubliny, Velkou recesí i propadem způsobeným pandemií koronaviru, dosáhl referenční index S&P 500 od počátku roku 1980 průměrného ročního výnosu téměř 12 % ročně.

Trpělivost se může vyplatit i vám, pokud své peníze dlouhodobě investujete do akcií podniků, které mění pravidla hry. Následující dvojice akcií má potenciál učinit vás mnohem bohatšími, a to nejenom v druhé polovině roku, ale i v následujících letech. Ať už preferujete růstové nebo hodnotové akcie, můžete si přijít na své.

1. Salesforce

salesforce akcie
Akcie Salesforce

Pokud vás oslovují růstové akcie, jednou z nejlepších investic, kterou můžete v druhé polovině roku 2021 realizovat, je poskytovatel cloudového softwaru pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) Salesforce.

CRM software používají firmy k optimalizaci interakcí se zákazníky a růstu prodejů. Pomáhá s evidencí informací v reálném čase, dohledem nad problémy se službami a produkty nebo správou online marketingových kampaní. Rovněž může nabídnout prediktivní analýzu toho, jací stávající klienti by si mohli koupit nový produkt nebo službu. V nedávné době byly CRM systémy využívány především v odvětvích zaměřených na služby, ale stále více je využívají i zdravotnické, finanční a průmyslové společnosti.

Pokud jde o podíl na CRM trhu, je Salesforce neohroženou jedničkou. Podle Statisty ovládalo Salesforce ke konci roku 2020 téměř 20% podíl na celosvětových tržbách z CRM. To je téměř čtyřnásobek jeho nejbližšího konkurenta a zároveň se jedná o větší podíl, než mají jeho čtyři nejbližší rivalové dohromady. Mezi nimi přitom najdete největší evropskou technologickou společnost SAP, softwarového giganta Microsoft nebo technologické stálice Adobe a Oracle.

Tržní podíl jednotlivých CRM společností.
Tržní podíl jednotlivých CRM společností. Zdroj: Statista.com

Kromě organického růstu se pak Salesforce chlubí také bohatou historií úspěšných akvizic. Mezi jeho nejúspěšnější patří koupě společnosti Tableau Software v roce 2019 a MuleSoft v roce 2018. Druhá společnost je zodpovědná za hnací sílu CRM služby Salesforce – Integration Cloud, zatímco první jmenovaná je uložištěm dat, které pomáhá firmám lépe porozumět svým zákazníkům.

Nejnovější akvizice, která si vyžádala investici ve výši 27,7 miliardy dolarů, se týká cloudové platformy pro podnikovou komunikaci Slack Technologies. Tato dohoda umožní Salesforce prodávat svou sadu podpůrných řešení CRM celé řadě malých a středních podniků, které využívají právě Slack. Velmi pravděpodobně se bude jednat o silný katalyzátor pro akcie společnosti Salesforce.

Graf růst tržeb Salesforce ukazuje, jak je společnost schopná navyšovat své tržby dlouhodobě více než 20% tempem.
Graf růst tržeb Salesforce ukazuje, jak je společnost schopná navyšovat své tržby dlouhodobě více než 20% tempem. Zdroj: Macrotrends.net

Díky kombinaci dominantního postavení na trhu, organického růstu a akvizic roste společnost Salesforce o 20 % (i více) ročně. Podle generálního ředitele Marca Benioffa je společnost na nejlepší cestě dosáhnout do fiskálního roku 2026 cíle 50 miliard dolarů ročních tržeb (z 21,3 miliardy dolarů ve fiskálním roce 2021). Pokud bychom vycházeli z dosavadních růstových čísel, nejedná se o fantasmagorický cíl. Salesforce tak nabízí růst a dominanci, které mohou oslovit dlouhodobého akciového investora.

Vývoj ceny akcií Salesforce za posledních 12 měsíců
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

2. SSR Mining

SSR Mining
Akcie SSR Mining

Na své si však mohou přijít i čistě hodnotoví investoři, kteří hledají atraktivní akciové investice ve slevě. Druhou špičkovou akcií, která vás může v druhé polovině roku 2021 a letech následujících učinit mnohem bohatší, je těžař drahých kovů SSR Mining.

Zhruba před 10 lety zlato a stříbro prudce rostly a těžaři drahých kovů hojně utráceli za nové projekty, rozšiřování stávajících dolů a akvizice. Poté, co cena zlata dosáhla svého vrcholu, zůstaly rozvahy mnoha z nich ve špatném stavu – většina těžařů počítala s dalším růstem ceny drahých kovů a výrazně se zadlužili. To však není případ společnosti SSR Mining.

Hodnota zadlužení SSR Mining vůči vlastnímu kapitálu společnosti momentálně činí 8 %.
Hodnota zadlužení SSR Mining vůči vlastnímu kapitálu společnosti momentálně činí 8 %. Zdroj: Macrotrends.net

V loňském roce společnost dokončila fúzi s tureckou společností Alacer Gold. Tím se fakticky spojily zlaté doly Marigold a Seabee společnosti SSR Mining a její stříbrné provozy Puna v Argentině se zlatým dolem Copler společnosti Alacer. Celkem by tyto čtyři doly měly v příštích pěti letech (potenciálně i déle) přinést společnosti ekvivalent (zlato + stříbro) 700 000 až 800 000 uncí zlata ročně. Před uzavřením dohody činila produkce společnosti přibližně polovinu tohoto objemu.

V době, kdy se ostatní těžaři zlata museli potýkat se splácením dluhů mohlo SSR Mining hromadit hotovost, přičemž společnost momentálně disponuje 892 miliony dolarů volné hotovosti. Kromě toho očekává, že se jí v letošním roce podaří vygenerovat 450 milionů dolarů volných peněžních toků. To ji umožní začít vyplácet dividendu a také zavést program zpětného odkupu akcií – obě informace by měli potenciálního investora potěšit.

Růst objemu volné hotovosti společnosti SSR Mining od konce roku 2005.
Růst objemu volné hotovosti společnosti SSR Mining od konce roku 2005. Zdroj: Mactrotrends.net

Kromě vyšší produkce, dividendy a programu zpětného odkupu akcií by akcie společnosti SSR Mining měly těžit z vyšších cen drahých kovů. Americký Fed nadále vyčkává se zvyšováním historicky nízkých úrokových sazeb, zatímco dlouhodobě vyšší úroveň inflace nelze vyloučit. Oba scénáře naznačují, že se investoři budou i nadále houfně obracet ke zlatu jako potenciálnímu uchovateli hodnoty.

Jak jsou na tom akcie z hlediska ohodnocení? Tržní kapitalizace společnosti v současné době odpovídá méně než 10násobku odhadu budoucích ročních zisků. Ještě zajímavější je, že jsou akcie společnosti oceněny na 5násobek odhadovaného letošního cash flow, což znamená výraznou slevu oproti průměru mezi těžaři zlata, který se pohybuje okolo 10násobku cash flow.

Vývoj ceny akcií SSR Mining za posledních 12 měsíců
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo