Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Uvažujete o nákupu akcií Apple? 3 hlavní metriky, které byste rozhodně měli sledovat

Uvažujete o nákupu akcií Apple? 3 hlavní metriky, které byste rozhodně měli sledovat

Uvažujete o nákupu akcií Apple? 3 hlavní metriky, které byste rozhodně měli sledovat
Zdroj: impactplus.com

Vzhledem k tomu, že se akcie Apple už delší dobu obchodují kolem ceny 125 dolarů, možná nastává vhodná doba k úvaze o jejich koupi. Jste-li jedním z investorů, který o společnosti z Cupertina nyní přemýšlí, měli byste se při analýze zaměřit na následující tři klíčové metriky. Ty by vám mohly pomoci odpovědět na otázku, zda nastala vhodná doba pro nákup akcií Apple.

Hodnota akcií Apple za posledních 12 měsíců
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

1. Zaměřte se na ocenění akcií

Forward P/E a klasické P/E ratio jsou dvě velmi populární a užitečné metriky, které se vyplatí u jednotlivých akcií sledovat. Včetně jejich dlouhodobého vývoje.

Tyto ukazatele srovnávají cenu akcií s aktuální ziskovostí společnosti (P/E ratio), či očekávanou ziskovostí společnosti v blízké budoucnosti (forward P/E). Čím nižší hodnoty tento ukazatel nabývá, tím levnější akcie jsou a nabízejí atraktivnější investiční příležitost.

Předpokládaný zisk na akcii Apple v letošním roce činí 5,34 dolaru, což znamená, že forward P/E se rovná při současné ceně akcií hodnotě 23,49. Jedná se o nejnižší násobek ocenění za poslední rok, porovnáme-li tuto hodnotu s P/E ratiem na konci předchozích čtyřech kvartálů.

Vývoj P/E ratia akcií Apple.
Vývoj P/E ratia akcií Apple. Zdroj dat: macrotrends.net, finviz.com

Z hlediska P/E ratia se pak Apple obchoduje rovněž za výrazně nižší cenu než benchmarkový index S&P 500, který v současné době charakterizuje P/E ratio na úrovni 44,15 (dlouhodobý průměr je přitom necelých 16). Na základě ukazatele P/E se tak nyní akcie Apple zdají poměrně levné.

2. Sledujte aktualizace růstu EPS

Velmi blízkou a související metrikou s P/E ratiem, která by mohla signalizovat vhodný čas pro nákup, jsou také předpokládané trendy růstu EPS – zisk na akcii. V průběhu letošního roku se predikce EPS akcií Apple postupně zvyšovala. Zatímco před třemi měsíci se odhadoval meziroční růst EPS o 36 %, dnešní předpoklad už hovoří o růstu 59 %.

Pokud by se pak někdo chtěl podívat dále do budoucna, například na pětiletý investiční horizont (což může být na druhou stranu také luštění z křišťálové koule), zde se vyvíjí předpokládané tempo růstu EPS rovněž pozitivním způsobem. Zatímco v současné době se předpokládá na příštích 5 let meziroční tempo růstu EPS Apple o 13,4 %, na začátku roku činila predikce pouze 11 %.

Budou-li se nadále očekávání budoucího EPS společnosti zlepšovat, může to být další ukazatel toho, že by mohly akcie Apple i nadále výrazně růst, jelikož se fundamenty výrobce iPhonů neustále zlepšují.

Vývoj EPS Apple od roku 2006.
Vývoj EPS Apple od roku 2006. Zdroj: macrotrends.net

3. Dávejte pozor, zda budou akcie Apple i nadále trendovat

Třetí a poslední metrika, která stojí za to, abyste ji sledovali, jsou klouzavé průměry akcií. Jedná se o ukazatele, které rádi sledují techničtí analytici, aby pomoci nich určili důležité cenové hladiny, jako jsou rezistence nebo supporty.

Investoři, kteří využívají technickou analýzu se obvykle shodnou na následující interpretaci klouzavých průměrů:

  • Pokud akcie na cestě vzhůru prorazí klouzavé průměry, obvykle se to považuje za signál býčího trendu, stejně tak platí i opak.
  • Předpokládá se, že pokud cena akcie klesá ale ne pod úroveň klouzavého průměru, pak lze hodnotu klouzavého průměru považovat za support.
  • Naopak, pokud akcie během krátkého vzestupného trendu narazí na klouzavý průměr, ale nejde výše, pak je klouzavý průměr považovaný za rezistenci.
Vývoj akcií Apple v porovnání s 50 a 200denním klouzavým průměrem ceny.
Vývoj akcií Apple v porovnání s 50 a 200denním klouzavým průměrem ceny. Zdroj: capital.com

Z výše uvedeného grafu lze vyvodit několik zajímavých pozorování. 50denní klouzavý průměr sloužil jako fungující signál pro nákup a prodej mezi květnem 2019 a únorem 2020. Během tohoto období se akcie Apple pohybovaly jasně v souladu s trendovými signály.

Investoři by tak udělali dobře, kdyby věnovali pozornost výše zobrazenému 50dennímu klouzavému průměru (zelená) a postupovali následovně:

  1. Drželi akcie do února 2020.
  2. Prodali je, jakmile cena akcií klesla v únoru pod 50denní klouzavý průměr.
  3. Znovu je koupili, jakmile akcie prorazili 50denní klouzavý průměr na svém vzestupu v dubnu 2020.
  4. Drželi je do září 2020.

Z grafu je také zjevné, že od Q3 2020 se obchodují akcie Apple stranou s výjimkou krátkého býčího období mezi listopadem a lednem na přelomu roků 2020 a 2021. Akcie se nyní obchodují v oblasti, která je velmi blízko 50dennímu i 200dennímu (oranžová) klouzavému průměru. Podaří se akciím prorazit obě hodnoty směrem dolů, nebo se odrazí a nastartují další býčí růst?

Určitě si povšimněte oranžového 200denního klouzavého průměru. Kdykoliv se cena akcií Apple za poslední dva roky přiblížila k této hranici, odrazila se výše.

Zdá se tak, že 200denní klouzavý průměr je stěžejním opěrným bodem pro akcie Apple – najdou akcie v této hodnotě opět svůj support?

Slovo závěrem

Akcie Apple jsou bezpochyby jedny z nejoblíbenějších cenných papírů na trhu, neměli byste do nich však investovat bezhlavě. Výslednou kombinací fundamentální a technické analýzy si budete moci své investiční rozhodnutí racionálně odůvodnit, budete moci dospět k závěru, zda děláte dobré nebo špatné rozhodnutí, a navíc i získáte bližší představu o tom, kdy by měl přijít čas na případný prodej akcií.

Život v nevědomosti je kolikrát příjemnější, na akciovém trhu to však neplatí. Tam byste měli realizovat pouze vědomá a informovaná investiční rozhodnutí.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToroReklama
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo