Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Bitcoin roste již třetí týden v řadě. Od zvolení Donalda Trumpa prezidentem se zhodnotil o více než 40 %. Bitcoinová dominance je stále výše a výše. Čeká nás prudká korekce?
Ve čtvrtek dosáhla cena největší kryptoměny rekordních 98 300 USD. Do kýžených 100 000 USD ji tak v daný moment chyběla pouhá 2 %. Poprvé v historii také překonala plně zředěná tržní kapitalizace (tedy taková valuace, pakliže by všechny BTC byly vytěženy a v oběhu) Bitcoinu (BTC) 2 biliony USD.
S prudkým růstem vzrůstá nadšení, ale i obavy některých investorů, zdali trh není přehřátý a nečeká jej prudší korekce. Fear and Greed index je na 87 bodech. Jak dlouho vydrží pozitivní zprávy, kterých zatím rozhodně neubývá, hnát cenu vzhůru?
A neochladí se graf Bitcoinu, aby mohly růst altcoiny jako třeba Ethereum (ETH), kterému k maximu z roku 2021 stále chybí téměř 50 %?
Analytická společnost CryptoQuant upozornila na několik ukazatelů, které varují, že růst nejpopulárnější kryptoměny nemusí být věčný:
Ukazatel poměru MVRV (Market Value to Realized Value) měří tržní kapitalizaci Bitcoinu (cenu krát počet vytěžených mincí) oproti jeho realizované hodnotě (součet posledních cen, za které byly všechny mince přesunuty na blockchainu).
Místo použití aktuální tržní ceny vyjadřuje realizovaná hodnota cenu, za kterou byla daná mince naposledy přesunuta na blockchainu.
Pokud byl daný bitcoin například koupen za 20 000 USD a od té doby nebyl přesunut, jeho realizovaná hodnota nyní není nějakých 97 000 USD, ale zůstává na 20 000 USD, což lépe odráží skutečné náklady investorů.
Po vydělení obou údajů nyní získáme hodnotu 2,7. To je stále poměrně daleko od hodnoty 3,7, u které CryptoQuant varuje, že historicky značila dosažení maxima.
Tento zajímavý indikátor zase sleduje, zda mají dlouhodobí držitelé bitcoinů chuť prodávat. Ukazuje pohyby mincí, které byly dlouhou nečinné a kontroluje, zda je jejich vlastníci prodávají.
Každý držený bitcoin sbírá 1 bod za každý den, kdy se nehýbe. Pokud například někdo drží 10 BTC po dobu 100 dní, ke skóre se přičte 1 000 bodů. V momentě, kdy dojde k přesunu, se tyto body přičtou k celkovému skóre.
Vyšší CDD proto znamená, že se nepřesouvají pouze krátkodobě držené mince, ale i ty dlouhodobě držené s vysokým skóre. To odhaluje prodeje dlouhodobých držitelů.
CryptoQuant říká, že pokud indikátor vyskočí nad hodnotu 15-20 milionů, jedná se historicky o medvědí signál. Aktuální skóre indikátoru je 15,1 milionu.
Poslední z opomíjených indikátorů měří objem, intenzitu a rychlost toků bitcoinů mezi jednotlivými burzami jako např. Binance či Coinbase.
Zatímco vysoký meziburzovní tok může znamenat zvýšenou obchodní aktivitu nebo přípravu na větší pohyby na trhu (lidé obvykle přesouvají aktiva se záměrem je obchodovat), nižší provází období stability nebo akumulace.
Nyní je hodnota IFP 730 000 a trenduje vzhůru.
Historicky se pohybovala mezi 1 milionem na vrcholu bull marketu v roce 2021 a 200 tisíci na dně bear marketu na konci roku 2022.
Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.
Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.
Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.
Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.
Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.