Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tři podhodnocené akcie, které si momentálně říkají o koupi

Publikováno
Tři podhodnocené akcie, které si momentálně říkají o koupi
Zdroj: depositphotos.com

Představují následující tři zajímavé společnosti při současném ocenění příležitost k nákupu? Je dobrý nápad využít nižších cen následujících titulů?

Rostoucí akciový trh v roce 2023 nezvedl všechny lodě stejným způsobem. Některé akcie se i nyní jeví poměrně podhodnoceně. To nabízí investorům příležitost nakoupit akcie skvělých společností za nízké ceny a v příštích měsících a letech vydělat na jejich růstu.

Zatímco některé akcie klesají z dobrého důvodu, mnohé z nich stáhly dolů cyklické ekonomické faktory, odvětvové trendy a špatná nálada investorů, které jsou mimo kontrolu podniku.

To je ale paradoxně nejlepší doba vrhnout se na akcie, které se obchodují za nízké násobky zisku. Cílem investora koneckonců stále je nakupovat nízko a prodávat vysoko.

1. AbbVie

Akcie farmaceutického giganta AbbVie nyní působí podhodnoceně, neboť za poslední rok klesly asi o 8 % a nejsou daleko od svého 52týdenního minima.

Cenu akcií farmaceutické společnosti srazily na nízkou úroveň oprávněné obavy. Největších z nich je, že její nejprodávanější lék na artritidu, Humira, ztrácí patentovou ochranu. Společnost je také vystavena konkurenci levnějších generických alternativ. Humira je přitom jedním z nejprodávanějších léků na světě již více než deset let.

AbbVie však vypršení patentu nenechává ležet ladem. Společnost je v poslední době na vzestupu, protože získává nové společnosti a s nimi spojené léky. Naposledy oznámila, že kupuje výrobce neuro léků Cerevel Therapeutics za 8,7 miliardy USD. Díky této dohodě získá AbbVie přístup k lékům na psychiatrické a neurologické poruchy společnosti Cerevel.

AbbVie rovněž oznámila, že kupuje výrobce léků proti rakovině ImmunoGen za téměř 10 miliard USD. Pravděpodobně nebude trvat dlouho a AbbVie se vrátí na vrchol žebříčků v prodejích léků.

Vývoj ceny akcií AbbVie za posledních 12 měsíců

Načítání
Načítání
Kupte si akcie AbbVie Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

2. Dell Technologies

Akcie tohoto výrobce osobních počítačů klesly o 6 % od chvíle, kdy oznámil smíšené finanční výsledky za třetí čtvrtletí letošního roku. Navzdory letošnímu růstu se tak tyto technologické akcie stále obchodují za méně než 20násobek zisku (P/E ratio).

Společnost vykázala zisk na akcii (EPS) ve výši 1,88 USD, což bylo výrazně nad konsensem Wall Street ve výši 1,46 USD na akcii. Tržby společnosti však dosáhly 22,30 miliardy USD, což je o 10 % méně než před rokem a méně než 23 miliard USD, které předpovídali analytici.

Největším problémem bylo, že Dell uvedl, že jeho příjmy budou i nadále ohroženy pokračující slabou poptávkou po firemních osobních počítačích. Vedení společnosti však na druhé straně tvrdí, že v průběhu roku 2024 očekává celosvětové oživení prodeje firemních PC.

Kromě toho se očekává, že Dell v příštím roce podpoří umělá inteligence. Společnost uvedla, že její objem nevyřízených zakázek na servery optimalizované pro umělou inteligenci se v posledním čtvrtletí postupně zdvojnásobil. Akcie Dell navíc vyplácí jednu z nejlepších dividend ze všech technologických cenných papírů s výnosem přes 2 %.

Zapomínat pak nesmíme ani na fakt, že Dell ve třetím čtvrtletí zpětně odkoupil své vlastní akcie v hodnotě 744 milionů USD.

Vývoj ceny akcií Dell za posledních 12 měsíců

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Dell Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

3. Chevron

Ceny ropy pokračují v propadu, přičemž ropa WTI se v současnosti obchoduje o přibližně 20 USD níže než na začátku roku. Pokles cen ropy s sebou stáhl i akcie americké ropné společnosti Chevron.

Akcie Chevron za poslední rok poklesly o přibližně 15 % a pohybují se poblíž 52týdenního minima. Obchodují se tak za pouhý 11násobek zisků a 1,65násobek účetní hodnoty (P/B ratio), díky čemuž se jeví velmi levně. Navíc vyplácí čtvrtletní dividendu s výnosem přes 4 %.

Na společnost navíc nyní doléhá – a pomáhá je stahovat níže než ostatní ropné cenné papíry – navrhovaná akvizice společnosti Hess Corporation v hodnotě 53 miliard USD. Chevron nabízí za každou akcii společnosti Hess 171 USD, přičemž se akcie této společnosti aktuálně obchodují pod 140 USD.

Analytici vyjádřili pochybnosti o tom, zda je transakce nutná či nikoli, a zdá se, že investoři zaujímají vyčkávací postoj. Bez ohledu na to se však akcie Chevron optikou tradičních oceňovacích měřítek nyní jeví levně.

Vývoj ceny akcií Chevron za posledních 12 měsíců

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Chevron Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Slovo závěrem

Každá z těchto velkých společností se potýká s jedinečnými problémy ve svých odvětvích a proto jsou podhodnocené. Jejich vyhlídky však jsou zajímavé.

Farmaceutická společnost AbbVie, která čelí vypršení patentu na svůj hit Humira, aktivně diverzifikuje podnikání prostřednictvím strategických akvizic. Tento přístup nejenže rozšiřuje její portfolio, ale také ji staví do pozice, důležitého hráče na trhu.

Dell přes dočasný pokles poptávky po osobních počítačích využívá své silné stránky v oblasti serverů optimalizovaných pro umělou inteligenci, což naznačuje slibnou budoucnost podpořenou technologickým pokrokem a solidním dividendovým výnosem.

Situace Chevronu je složitější. Jeho akcie značně podléhají kolísajícím cenám ropy a významná navrhovaná akvizice společnosti Hess vyvolává mezi investory a analytiky určité obavy. Akcie však odměňují investory velmi zajímavým dividendovým výnosem.

U každé z těchto společností tak můžete najít důvod, proč uvažovat při současných cenách o nákupu akcií. Konečné rozhodnutí je však vždy na vás a mělo by být realizované na základě komplexní fundamentální analýzy daného podniku.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
11
3

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎