Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Trh s mědí je připraven na korekci – Dočkáme se jí v příštím roce?

Publikováno
Trh s mědí je připraven na korekci – Dočkáme se jí v příštím roce?
Zdroj: depositphotos.com

Světový trh s mědí v posledních dvou letech zaznamenal téměř 150% nárůst hodnoty tohoto ušlechtilého kovu. Nárůst ceny se projevil napříč mnoha průmyslovými odvětvími, přičemž největší nárůst koncových cen byl zaznamenán v oborech stavebnictví a elektroprůmyslu, ve kterých měď tvoří jeden z nejdůležitějších materiálů.

Jak si stojí technická analýza a dočkáme se v příštím roce zlevnění mědi, potažmo produktů z ní? Čtěte v tomto článku.

Ještě než budeme moci rozklíčovat budoucí cenový vývoj mědi na světových trzích, podíváme se na rozložení sil mezi obchodníky. Na rozdíl od zlata, kde je trh ovládán především spekulanty a velké investiční i bankovní instituce stojí stranou, je situace na trhu s mědí mnohem více vyvážená.

Poměr spekulantů a hedgerů je lehce nakloněn ve prospěch hedgerů, což je velmi dobrým signálem, že trh bude reagovat spíše na dlouhodobé investiční plány institucí, než na emocionální výkyvy soukromých investorů.

Zdroj: spreadcharts.com
COT report - rozložení obchodních pozic mezi spekulanty a hedgery
COT report – rozložení obchodních pozic mezi spekulanty a hedgery

Do celkové mozaiky na trhu s mědí je potřeba rovněž započítat i rozložení obchodních pozic, což je asi ten nejdůležitější ukazatel, co se týče budoucího směřování tohoto investičního aktiva. Jak je z obrázku níže patrné, na trhu s mědí (futures HG) vládnou “shorteři” tedy obchodníci, držící prodejní obchodní pozice a spekulující na pokles ceny mědi. Více o shortování.

Vzhledem k tomu, že je trh momentálně v rukou hedgerů, je pravděpodobné, že jsou to právě oni, kdo soustřeďuje svůj investiční kapitál do short obchodních pozic.

Zdroj: spreadcharts.com
COT report - otevřené obchodní pozice na trhu s mědí
COT report – otevřené obchodní pozice na trhu s mědí

Rovněž v případě technické analýzy lze nalézt mnoho indikátorů predikujících určité snahy trhu s mědí vytvořit buď nový prodejní trend, nebo alespoň korekci k některé ze supportních zón.

Hlavní analytik brokera XTB, Jiří Tyleček, na náš dotaz ohledně situace na trhu cenných kovů uvedl následující: “Cenám průmyslových kovů se v tomto roce dařilo. Cena mědi roste v tomto roce o pětinu a například růst ceny hliníku atakuje 1/3. Na jarní maxima obou kovů se však již navázat nepodařilo. Hlavním důvodem je zpomalení ekonomického růstu v Číně a problémy tamního realitního sektoru. Prodeje největších developerů klesly v listopadu meziročně o 36 % a průmyslová výroba rostla v říjnu pouze o 3,5 %. Právě čínské stavebnictví a průmysl jsou nejdůležitějšími zdroji globální poptávky po průmyslových kovech.”

A dodává, že: “Z tohoto pohledu se cenám mědi stále relativně daří. Kovu pomáhá uvolněná politika centrálních bank. Přebytečná likvidita podporuje nové projekty ve stavebnictví i v průmyslu. Na rozdíl od minulého roku, kdy byla těžba negativně ovlivněna koronavirem, se letos nevyskytly výrazné problémy na straně nabídky. S plánovaným utahováním měnové politiky jsou ceny průmyslových kovů v ohrožení. Na druhou stranu se však některé společnosti rozhodly kovem zásobit a zajistit se tak proti inflaci. Tento trend může pokračovat. Průmyslovým kovům se tak budou obtížně vytvářet nová maxima, nicméně na druhou stranu opravdovou hrozbou by pro jejich ceny byla jen silná recese. A ta není dle mého názoru hlavním scénářem dalšího vývoje.”

Technická analýza

Po dlouhém cenovém růstu trh s mědí vytváří postranní pohyb na svých maximálních cenách a vyčkává na fundament, který mu předurčí směr pro rok 2022.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční cenový graf mědi (futures HG)
Měsíční cenový graf mědi (futures HG)

Důležitým indikátorem, signalizujícím pokles ceny mědi, je indikátor RSI (Relative Strenght Index). Tento technický indikátor informuje obchodníky a investory o síle aktuálního trendu. Dostane-li se hodnota indikátoru pod svých 25%, jedná se o tzv. přeprodaný signál a je analytiky očekáván růst, dostane-li se RSI nad 75%, jedná se o tzv. překoupený signál a je naopak očekáván cenový pokles instrumentu. A právě tato situace nastala na cenovém grafu mědi, kdy se trh, byť jen chvilku, nacházel v překoupené oblasti.

První supportní zóna se nachází na cenové úrovni 3,4 USD a tvoří konfluenci s 50% Fibonacciho retracementu. V případě poklesu ceny mědi na tuto úroveň je zde očekávána nákupní aktivita investorů. Nedojde-li k vytvoření nákupního trendu na této zóně, je možným scénářem pokles ceny až ke 2,5 USD, což by se jistě projevilo na cenách produktů právě v elektro průmyslu a stavebnictví.

Závěr

Trh s mědí je v současné době pod drobnohledem mnoha investičních, výrobních a distribučních společností, protože cenový vývoj tohoto aktiva může mít zásadní vliv na cenu mnoha produktů napříč průmyslovými odvětvími.

I přes mnoho signálů, predikujících cenový pokles mědi na světových trzích, je potřeba udržet chladnou hlavu a vyčkat na fundamentální zprávu, která definitivně potvrdí tyto predikce a započne tak realizaci výprodeje na tomto finančním trhu.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎