Finex.cz logo
Menu
Finex » Komodity » Trh s mědí je připraven na korekci – Dočkáme se jí v příštím roce?

Trh s mědí je připraven na korekci – Dočkáme se jí v příštím roce?

Trh s mědí je připraven na korekci - Dočkáme se jí v příštím roce?
Zdroj: depositphotos.com

Světový trh s mědí v posledních dvou letech zaznamenal téměř 150% nárůst hodnoty tohoto ušlechtilého kovu. Nárůst ceny se projevil napříč mnoha průmyslovými odvětvími, přičemž největší nárůst koncových cen byl zaznamenán v oborech stavebnictví a elektroprůmyslu, ve kterých měď tvoří jeden z nejdůležitějších materiálů.

Jak si stojí technická analýza a dočkáme se v příštím roce zlevnění mědi, potažmo produktů z ní? Čtěte v tomto článku.

Cenový graf mědi
CZK
USD
EUR
Normální osa
Logaritmická osa

Ještě než budeme moci rozklíčovat budoucí cenový vývoj mědi na světových trzích, podíváme se na rozložení sil mezi obchodníky. Na rozdíl od zlata, kde je trh ovládán především spekulanty a velké investiční i bankovní instituce stojí stranou, je situace na trhu s mědí mnohem více vyvážená.

Poměr spekulantů a hedgerů je lehce nakloněn ve prospěch hedgerů, což je velmi dobrým signálem, že trh bude reagovat spíše na dlouhodobé investiční plány institucí, než na emocionální výkyvy soukromých investorů.

COT report - rozložení obchodních pozic mezi spekulanty a hedgery
COT report – rozložení obchodních pozic mezi spekulanty a hedgery
Zdroj: spreadcharts.com

Do celkové mozaiky na trhu s mědí je potřeba rovněž započítat i rozložení obchodních pozic, což je asi ten nejdůležitější ukazatel, co se týče budoucího směřování tohoto investičního aktiva. Jak je z obrázku níže patrné, na trhu s mědí (futures HG) vládnou "shorteři" tedy obchodníci, držící prodejní obchodní pozice a spekulující na pokles ceny mědi. Více o shortování.

Vzhledem k tomu, že je trh momentálně v rukou hedgerů, je pravděpodobné, že jsou to právě oni, kdo soustřeďuje svůj investiční kapitál do short obchodních pozic.

COT report - otevřené obchodní pozice na trhu s mědí
COT report – otevřené obchodní pozice na trhu s mědí
Zdroj: spreadcharts.com

Rovněž v případě technické analýzy lze nalézt mnoho indikátorů predikujících určité snahy trhu s mědí vytvořit buď nový prodejní trend, nebo alespoň korekci k některé ze supportních zón.

Hlavní analytik brokera XTB, Jiří Tyleček, na náš dotaz ohledně situace na trhu cenných kovů uvedl následující: "Cenám průmyslových kovů se v tomto roce dařilo. Cena mědi roste v tomto roce o pětinu a například růst ceny hliníku atakuje 1/3. Na jarní maxima obou kovů se však již navázat nepodařilo. Hlavním důvodem je zpomalení ekonomického růstu v Číně a problémy tamního realitního sektoru. Prodeje největších developerů klesly v listopadu meziročně o 36 % a průmyslová výroba rostla v říjnu pouze o 3,5 %. Právě čínské stavebnictví a průmysl jsou nejdůležitějšími zdroji globální poptávky po průmyslových kovech."

A dodává, že: "Z tohoto pohledu se cenám mědi stále relativně daří. Kovu pomáhá uvolněná politika centrálních bank. Přebytečná likvidita podporuje nové projekty ve stavebnictví i v průmyslu. Na rozdíl od minulého roku, kdy byla těžba negativně ovlivněna koronavirem, se letos nevyskytly výrazné problémy na straně nabídky. S plánovaným utahováním měnové politiky jsou ceny průmyslových kovů v ohrožení. Na druhou stranu se však některé společnosti rozhodly kovem zásobit a zajistit se tak proti inflaci. Tento trend může pokračovat. Průmyslovým kovům se tak budou obtížně vytvářet nová maxima, nicméně na druhou stranu opravdovou hrozbou by pro jejich ceny byla jen silná recese. A ta není dle mého názoru hlavním scénářem dalšího vývoje."

Technická analýza

Po dlouhém cenovém růstu trh s mědí vytváří postranní pohyb na svých maximálních cenách a vyčkává na fundament, který mu předurčí směr pro rok 2022.

Měsíční cenový graf mědi (futures HG)
Měsíční cenový graf mědi (futures HG)
Zdroj: tradingview.com

Důležitým indikátorem, signalizujícím pokles ceny mědi, je indikátor RSI (Relative Strenght Index). Tento technický indikátor informuje obchodníky a investory o síle aktuálního trendu. Dostane-li se hodnota indikátoru pod svých 25%, jedná se o tzv. přeprodaný signál a je analytiky očekáván růst, dostane-li se RSI nad 75%, jedná se o tzv. překoupený signál a je naopak očekáván cenový pokles instrumentu. A právě tato situace nastala na cenovém grafu mědi, kdy se trh, byť jen chvilku, nacházel v překoupené oblasti.

První supportní zóna se nachází na cenové úrovni 3,4 USD a tvoří konfluenci s 50% Fibonacciho retracementu. V případě poklesu ceny mědi na tuto úroveň je zde očekávána nákupní aktivita investorů. Nedojde-li k vytvoření nákupního trendu na této zóně, je možným scénářem pokles ceny až ke 2,5 USD, což by se jistě projevilo na cenách produktů právě v elektro průmyslu a stavebnictví.

Závěr

Trh s mědí je v současné době pod drobnohledem mnoha investičních, výrobních a distribučních společností, protože cenový vývoj tohoto aktiva může mít zásadní vliv na cenu mnoha produktů napříč průmyslovými odvětvími.

I přes mnoho signálů, predikujících cenový pokles mědi na světových trzích, je potřeba udržet chladnou hlavu a vyčkat na fundamentální zprávu, která definitivně potvrdí tyto predikce a započne tak realizaci výprodeje na tomto finančním trhu.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo