Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Toto ETF si od března připsalo více než 50 % zisk, investoři přesto nejásají. Jak je to možné?

Fond Destiny Tech100 ETF, který začal své obchodování jako zjevení pro investory, nyní čelí vážným obviněním. Akcie se stále obchodují 50 % nad otevírací cenou, ale z vrcholu se hluboko propadly.

Publikováno
Toto ETF si od března připsalo více než 50 % zisk, investoři přesto nejásají. Jak je to možné?
Zdroj: depositphotos.com

Před měsícem jsme vám představili Destiny Tech100 ETF, který nabízí investice do soukromých společností, jako jsou SpaceX, Stripe a ChatGPT. V té době jeho akcie prudce rostly – v jednu chvíli (8. dubna) se obchodovaly o 1 000 % nad debutovou cenou.

Za měsíc se však může hodně změnit. Akcie tohoto ETF se vyvíjejí jako na horské dráze a propadly se o více než 80 % ze svého vrcholu na začátku dubna – stále se však obchodují 50 % nad svou zaváděcí cenou z 26. března – protože startupy a další fondy mají problém s praktikami Destiny.

  • Napětí roste, protože společnosti jako Stripe a Plaid tvrdí, že Destiny nemá povolení obchodovat s jejich akciemi – což přimělo Robinhood, aby investorům obchodování s fondem zastavil.
  • Mezitím konkurenti jako Cathie Woodová ze společnosti ARK tvrdí, že Destiny by mohl být “příliš dobrý na to, aby to byla pravda”, a věří, že její fond ARK Venture Fund lépe odráží hodnotu těchto soukromých společností.

Trh s investicemi do startupů výrazně roste:

Investoři mají zájem o soukromé společnosti, takže trh se soukromými akciemi letos dosáhne 64 miliard dolarů, což je o 40 % více než loni.

Vznikají další fondy jako Stack Capital a Fundrise, které usnadňují investice do soukromých startupů – ačkoli uzavřená struktura Destiny umožňuje investorům snadněji nakupovat a vybírat peníze z investice.

S dostupností však přichází i volatilita, takže investice do Destiny Tech100 ETF rozhodně není pro slabé povahy.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
3
2

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎