Finex.cz logo
Menu
Finex » Investiční platformy » Testujeme investiční platformy » (5) Testujeme investiční platformy – Náš žebříček má nového lídra, moc ale nejásáme… Proč?

(5) Testujeme investiční platformy – Náš žebříček má nového lídra, moc ale nejásáme… Proč?

(5) Testujeme investiční platformy – Náš žebříček má nového lídra, moc ale nejásáme… Proč?
Zdroj: DepositPhotos.com

Jak si po prvním roce vedou naše investice na platformách pro obyčejné lidi? Nic moc, jsme v pořádné ztrátě! Tržní sentiment je velmi nešťastný a se světovými trhy se propadají i naše portfolia. Jak je možné, že se naše investice dostaly tak rychle do ztráty? A proč i vaše investice z posledních měsíců jsou pravděpodobně ve ztrátě?

To vám ukážeme o pár řádků níže a také vám vysvětlíme, jaká je naše další investiční strategie – a jak nad ní přemýšlíme.

Obsah článku

1.S jakými předpoklady jsme začínali?2.Jak si vedl benchmark za stejné období?3.Zhodnocení výkonnosti investičních platforem4.Jak jsme spokojení s aktuálním vývojem našich portfolií? A proč jsme tolik ve ztrátě?5.Náš seriál má nového lídra – Indigo6.Investice do kryptoměn je riziková7.Nový konkurent pro Fumbi v podobě Portu Crypto?8.A jak si budeme počínat dále?9.Diskuze na téma investičních platforem

S jakými předpoklady jsme začínali?

Opět připomínáme, že pokud jste náš seriál zahlédli poprvé, bylo by vhodné podívat se na vstupní parametry investic, stručnou charakteristiku platforem a další důležitá data zadávána při zakládání účtů na investičních platformách.

O těch se dočtete v našem prvním dílu. Pokud jste jej zatím nečetli, rozhodně jím začněte, než se pustíte do pročítání tohoto dílu.

Jak si vedl benchmark za stejné období?

Nejde nám pouze o srovnání platforem mezi sebou, ale také o porovnání si výkonu s nejznámějším a nejsledovanějším indexem S&P 500. Ten je totiž brán jako nejužitečnější hodnotitel vývoje amerického akciového trhu, kterému se v posledních několika měsících nevede zrovna dobře.

Index se za období, kdy investujeme do vybraných platforem, propadl o 12,99 %, viz graf níže.

Vývoj indexu S&P 500 za období naší investice
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Zhodnocení výkonnosti investičních platforem

Nyní se podívejme na výslednou hodnotu našich portfolií. Na první pohled je patrné, že u všech platforem jsme ve ztrátě. Nejhůř je na tom kryptoměnové Fumbi, kde je ztráta skutečně citelná.

zhodnoceni-jednotlivych-investicnich-platforem-po-kvartalech
Vývoj zhodnocení i ztrát jednotlivých investičních platforem po kvartálech

Jen pro jistotu připomínáme, že do platforem posíláme 1 000 Kč měsíčně vyjma Fumbi, kde je minimální vklad na úrovni 1 400 Kč (tedy cca 50 euro).

zhodnoceni-jednotlivych-investicnich-platforem
Zhodnocení portfolií testovaných investičních platforem

Jak jsme spokojení s aktuálním vývojem našich portfolií? A proč jsme tolik ve ztrátě?

Současný vývoj na trzích není zrovna nejpřívětivější. Trhy zmítá několik strašáků v podobě:

  • akcelerující inflace,
  • války na Ukrajině a
  • hrozící či už přicházející recese.

Jednotlivá témata jsou hodně opisována snad všude, proto se jim nebudeme věnovat do hloubky – můžete si přečíst některou z našich týdenních burz s odstupem, kde se všechny aktuality dozvíte.

Co je však jisté, že mix těchto vlivů způsobil propad akciového i kryptoměnového trhu. A to docela hodně! Konkrétně globální ukazatel akciového trhu index S&P 500 se ze svých maxim z přelomu roku dodnes propadlo o skoro 20 % a kurz bitcoinu ztratil ze svého historického maxima dokonce okolo 65 %.

Není ale potřeba do hloubky rozumět ekonomii ani trhům, pokud aplikujete stejnou či obdobnou strategii jako my – tedy měsíčně (pravidelně) skálopevně investovat stejnou částku.

Stačí, když rozumíte tomu, že tyto události nastaly, způsobily propady trhů a že není důvod k panice. Svět ještě, zdá se, nekončí.

Jaký mají a budou mít vliv dále? Trhy zkrátka reagují na nepříznivé globální ekonomické i politické události. Velmi jednoduše řečeno, dokud se tyto události nenapraví, je pravděpodobné, že trhy budou padat – tedy dokud nenastane mír, dokud se nezmírní inflace na rozumné hodnoty nebo dokud se nedostaneme z recese (pokud skutečně přijde, jak se předvídá).

Je zjevné, že jako laici se většinu těchto informací dozvíme až se zpožděním, např. HDP indikující recesi/růst známe až několik týdnů/měsíců po skončení roku… Proto nemá cenu vyčkávat a snažit se časovat své nákupy. Mohlo by se nám snadno stát, že tržní dno prostě promeškáme.

Statistika neúprosně dokazuje, že pro nezkušené a středně pokročilé investory je daleko úspěšnější strategií investovat pravidelně a dlouhodobě, než obchodovat aktivně.

Takže vlastně říkáme, že vůbec nebudeme řešit, co se děje na trzích, v politice ani jak je na tom ekonomie? Ano, přesně tak! A je to podle našich zkušeností a znalostí velmi efektivní strategie investování.

Odpověď na otázku, zda jsme spokojení s výsledky investičních platforem, je: "Ano, naprosto".

Ztráty portfolií zcela odpovídají vývoji trhu, a i když bychom rádi viděli zisk, při otevírání investičních účtů jsme si byli i případného ztrátového scénáře vědomi a byli jsme na něj připraveni. Bez rizika neexistuje výnos. Nyní je ale potřeba ukázat, že dokážeme být dostatečně trpěliví.

Pokud je pro vás současná tržní nálada náročná, jako uklidňovací mantru si můžete opakovat, že vám aktuálními propady nabízí možnost nakoupit "ve slevě".

Náš seriál má nového lídra – Indigo

Když se vrátíte výše k tabulce či grafu se zhodnocením a ztrátou všech našich investičních platforem, můžete si všimnout, že doposud bylo na přední pozici Portu. Nyní je to však platforma Indigo. Jak se to stalo? 

I když jsme všude navolili co nejrizikovější portfolia, která byla téměř vždy akciová, v případě Indiga nám v portfoliu stále zůstal jistý podíl dluhopisů (na rozdíl od ostatních platforem). Ty jsou v dobách nejistoty brány jako bezpečné aktivum, kde se investoři stahují, jakmile akcie padají. Atraktivitu dluhopisů v současné době zvyšuje i globální zvyšování úrokových sazeb, které vede mj. ke zvyšování výnosů dluhopisů.

To znamená, že portfolio Indiga bude stabilnější. Tedy v období recese bude méně klesat. Avšak na druhou stranu také v období růstu bude růst pomaleji než čistě akciová portfolia. Jedná se tedy o méně rizikovou investici. V budoucnu je pravděpodobné, že jakmile opět přijde období růstu, zhodnocení ostatních platforem bude vyšší. Ale to ještě uvidíme…

Investice do kryptoměn je riziková

Frázi investování do kryptoměn je velmi rizikové, jste už určitě slyšeli. A my vám právě nyní dáme názorný příklad proč.

Naše kryptoměnové portfolio u Fumbi se propadlo o téměř 56 %, avšak když se podíváme na samotný BTC, tam je situace ještě horší. BTC se ze svého all-time high propadl o 65 % – a historicky to vůbec není poprvé ani největší propad.

Níže pro ilustraci uvádíme graf největších propadů BTC od roku 2012. Už 6 krát se propadl o více jak 50 %, a 3 krát dokonce o více jak 80 %. To je daň, kterou musíte podstoupit, pokud chcete potenciál zhodnocení, který kryptoměny nabízí.

Stejně jako v případě akciových investic ale pokračujeme v nezměněné strategii i na Fumbi. Očekáváme, že pokles se jednou zastaví a opět přijde období růstu.

Historicke-korekce-bitcoinu-ze-svych-dosavadnich-ath
Historické korekce BTC ze svých maxim
Zdroj: cointelegraph.com

Nový konkurent pro Fumbi v podobě Portu Crypto?

Platforma Portu přišla s velmi očekávanou novinkou – Portu Crypto. Principiálně se jedná o velmi podobný produkt jako právě Fumbi. Ve zkratce – vyberete si ze 7 kryptoměn a jednoho mixu v libovolném poměru a pak je vše opět velmi jednoduché – automatizované, samozřejmostí je také automatická rebalance.

Oproti Fumbi je zde několik rozdílů, předně na Portu ušetříte jednotky procent z vkladů na poplatcích. Dále Fumbi nabízí přednastavené portfolio kryptoměn, zatímco u Portu Crypto si jej musíte sestavit sami. To může být pro nezkušené investory zádrhel. Celkově je ale Portu Crypto o hodně levnější z hlediska poplatků jednak při směně kryptoměn, ale nemá ani žádné poplatky ze zisku při ukončení investice.

A jak si budeme počínat dále?

Stejně jako posledně, stále jsme psychicky v pohodě, nepanikaříme a pokračujeme v naší strategii – pravidelně měsíčně investovat stejnou částku.

Jsme přesvědčeni o tom, že za pár let či měsíců toto rozhodnutí vyhodnotíme jako to nejlepší možné.

Důležité je zachovat chladnou hlavu i v době volatility trhu, zejména pak v období výrazných ztrát. Současnou situaci vůbec nevnímáme jako kolaps či selhání, protože při zakládání jsme věděli, že dříve či později nějaké období propadů trhů přijde. My tuto situaci vnímáme jako dobrou příležitost akumulovat zainvestovaný kapitál za rozumnou cenu, tedy nakoupit "ve slevě".

Chcete být vždy v obraze ohledně aktuálního vývoje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Ohodnoťte tento článek

Diskuze k článku 2
Ing. Rostislav Pavelka

Tak měl jsem cca rok Portu. Zrušil jsem czk i eur. Ta ztráta je obrovská. Zůstala mi jen ta jejich rezerva. Jinde mám investoce s vynosem 7-12% a věřitelé stále splácejí beze ztrát.

Tomáš T.
Odpověď na Ing. Rostislav Pavelka

Investiční platformy s akciovými portfolii mají obecně vyšší potenciál, než P2P půjčky (se kterými se, zdá se mi, nyní srovnáváte). To je v podstatě definice onoho „investočního rizika“. Tím, že jste odprodal je vaše ztráta realizovaná a připravil jste se o období růstu – které může nastat dříve či později. Je to zkrátka jedna z charakteristik investování.
Osobně bych to považoval za chybu, jelikož investování do akcií je o dlouhodobém horizontu, kdy musíte tyto krátkodobé propady akceptovat, a jeví se mi to až jako nepochopení současné ekonomické situace, která vyvolala akciový pokles. Je to však na vás, určitě bych vám nechtěl dávat žádné investiční doporučení čistě takto přes komentáře. Pokud jste spokojený s jinými produkty, může to být nakonec také dobře. :-)

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 79 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo