Jak si po prvním roce vedou naše investice na platformách pro obyčejné lidi? Nic moc, jsme v pořádné ztrátě! Tržní sentiment je velmi nešťastný a se světovými trhy se propadají i naše portfolia. Jak je možné, že se naše investice dostaly tak rychle do ztráty? A proč i vaše investice z posledních měsíců jsou pravděpodobně ve ztrátě?
To vám ukážeme o pár řádků níže a také vám vysvětlíme, jaká je naše další investiční strategie – a jak nad ní přemýšlíme.
Poznámka
Dnes vám rovněž ukážeme netrpělivě očekávanou novinku, kterou je nejnovější a zatím snad i jediný konkurent platformy Fumbi – na trhu je tak již druhá možnost, jak snadno, automatizovaně a bez starostí investovat do kryptoměn.
Opět připomínáme, že pokud jste náš seriál zahlédli poprvé, bylo by vhodné podívat se na vstupní parametry investic, stručnou charakteristiku platforem a další důležitá data zadávána při zakládání účtů na investičních platformách.
O těch se dočtete v našem prvním dílu. Pokud jste jej zatím nečetli, rozhodně jím začněte, než se pustíte do pročítání tohoto dílu.
Nejde nám pouze o srovnání platforem mezi sebou, ale také o porovnání si výkonu s nejznámějším a nejsledovanějším indexem S&P 500. Ten je totiž brán jako nejužitečnější hodnotitel vývoje amerického akciového trhu, kterému se v posledních několika měsících nevede zrovna dobře.
Index se za období, kdy investujeme do vybraných platforem, propadl o 12,99 %, viz graf níže.
Nyní se podívejme na výslednou hodnotu našich portfolií. Na první pohled je patrné, že u všech platforem jsme ve ztrátě. Nejhůř je na tom kryptoměnové Fumbi, kde je ztráta skutečně citelná.
Jen pro jistotu připomínáme, že do platforem posíláme 1 000 Kč měsíčně vyjma Fumbi, kde je minimální vklad na úrovni 1 400 Kč (tedy cca 50 euro).
Jak jsme spokojení s aktuálním vývojem našich portfolií? A proč jsme tolik ve ztrátě?
Současný vývoj na trzích není zrovna nejpřívětivější. Trhy zmítá několik strašáků v podobě:
akcelerující inflace,
války na Ukrajině a
hrozící či už přicházející recese.
Jednotlivá témata jsou hodně opisována snad všude, proto se jim nebudeme věnovat do hloubky – můžete si přečíst některou z našich týdenních burz s odstupem, kde se všechny aktuality dozvíte.
Co je však jisté, že mix těchto vlivů způsobil propad akciového i kryptoměnového trhu. A to docela hodně! Konkrétně globální ukazatel akciového trhu index S&P 500 se ze svých maxim z přelomu roku dodnes propadlo o skoro 20 % a kurz bitcoinu ztratil ze svého historického maxima dokonce okolo 65 %.
Není ale potřeba do hloubky rozumět ekonomii ani trhům, pokud aplikujete stejnou či obdobnou strategii jako my – tedy měsíčně (pravidelně) skálopevně investovat stejnou částku.
Stačí, když rozumíte tomu, že tyto události nastaly, způsobily propady trhů a že není důvod k panice. Svět ještě, zdá se, nekončí.
Jaký mají a budou mít vliv dále? Trhy zkrátka reagují na nepříznivé globální ekonomické i politické události. Velmi jednoduše řečeno, dokud se tyto události nenapraví, je pravděpodobné, že trhy budou padat – tedy dokud nenastane mír, dokud se nezmírní inflace na rozumné hodnoty nebo dokud se nedostaneme z recese (pokud skutečně přijde, jak se předvídá).
Je zjevné, že jako laici se většinu těchto informací dozvíme až se zpožděním, např. HDP indikující recesi/růst známe až několik týdnů/měsíců po skončení roku… Proto nemá cenu vyčkávat a snažit se časovat své nákupy. Mohlo by se nám snadno stát, že tržní dno prostě promeškáme.
Statistika neúprosně dokazuje, že pro nezkušené a středně pokročilé investory je daleko úspěšnější strategií investovat pravidelně a dlouhodobě, než obchodovat aktivně.
Takže vlastně říkáme, že vůbec nebudeme řešit, co se děje na trzích, v politice ani jak je na tom ekonomie? Ano, přesně tak! A je to podle našich zkušeností a znalostí velmi efektivní strategie investování.
Odpověď na otázku, zda jsme spokojení s výsledky investičních platforem, je: “Ano, naprosto”.
Ztráty portfolií zcela odpovídají vývoji trhu, a i když bychom rádi viděli zisk, při otevírání investičních účtů jsme si byli i případného ztrátového scénáře vědomi a byli jsme na něj připraveni. Bez rizika neexistuje výnos. Nyní je ale potřeba ukázat, že dokážeme být dostatečně trpěliví.
Pokud je pro vás současná tržní nálada náročná, jako uklidňovací mantru si můžete opakovat, že vám aktuálními propady nabízí možnost nakoupit “ve slevě”.
Náš seriál má nového lídra – Indigo
Když se vrátíte výše k tabulce či grafu se zhodnocením a ztrátou všech našich investičních platforem, můžete si všimnout, že doposud bylo na přední pozici Portu. Nyní je to však platforma Indigo. Jak se to stalo?
I když jsme všude navolili co nejrizikovější portfolia, která byla téměř vždy akciová, v případě Indiga nám v portfoliu stále zůstal jistý podíl dluhopisů (na rozdíl od ostatních platforem). Ty jsou v dobách nejistoty brány jako bezpečné aktivum, kde se investoři stahují, jakmile akcie padají. Atraktivitu dluhopisů v současné době zvyšuje i globální zvyšování úrokových sazeb, které vede mj. ke zvyšování výnosů dluhopisů.
To znamená, že portfolio Indiga bude stabilnější. Tedy v období recese bude méně klesat. Avšak na druhou stranu také v období růstu bude růst pomaleji než čistě akciová portfolia. Jedná se tedy o méně rizikovou investici. V budoucnu je pravděpodobné, že jakmile opět přijde období růstu, zhodnocení ostatních platforem bude vyšší. Ale to ještě uvidíme…
Investice do kryptoměn je riziková
Frázi investování do kryptoměn je velmi rizikové, jste už určitě slyšeli. A my vám právě nyní dáme názorný příklad proč.
Naše kryptoměnové portfolio u Fumbi se propadlo o téměř 56 %, avšak když se podíváme na samotný BTC, tam je situace ještě horší. BTC se ze svého all-time high propadl o 65 % – a historicky to vůbec není poprvé ani největší propad.
Poznámka
Skutečně to znamená, že kdo nakoupil přesně na vrcholu za např. 100 tis. Kč, má nyní jenom 35 tis. Kč. Takové ztráty nejsou pro každého a kdo na ně není připravený, by do kryptoměn raději neměl investovat vůbec.
Níže pro ilustraci uvádíme graf největších propadů BTC od roku 2012. Už 6 krát se propadl o více jak 50 %, a 3 krát dokonce o více jak 80 %. To je daň, kterou musíte podstoupit, pokud chcete potenciál zhodnocení, který kryptoměny nabízí.
Stejně jako v případě akciových investic ale pokračujeme v nezměněné strategii i na Fumbi. Očekáváme, že pokles se jednou zastaví a opět přijde období růstu.
Nový konkurent pro Fumbi v podobě Portu Crypto?
Platforma Portu přišla s velmi očekávanou novinkou – Portu Crypto. Principiálně se jedná o velmi podobný produkt jako právě Fumbi. Ve zkratce – vyberete si ze 7 kryptoměn a jednoho mixu v libovolném poměru a pak je vše opět velmi jednoduché – automatizované, samozřejmostí je také automatická rebalance.
Oproti Fumbi je zde několik rozdílů, předně na Portu ušetříte jednotky procent z vkladů na poplatcích. Dále Fumbi nabízí přednastavené portfolio kryptoměn, zatímco u Portu Crypto si jej musíte sestavit sami. To může být pro nezkušené investory zádrhel. Celkově je ale Portu Crypto o hodně levnější z hlediska poplatků jednak při směně kryptoměn, ale nemá ani žádné poplatky ze zisku při ukončení investice.
Stejně jako posledně, stále jsme psychicky v pohodě, nepanikaříme a pokračujeme v naší strategii – pravidelně měsíčně investovat stejnou částku.
Jsme přesvědčeni o tom, že za pár let či měsíců toto rozhodnutí vyhodnotíme jako to nejlepší možné.
Důležité je zachovat chladnou hlavu i v době volatility trhu, zejména pak v období výrazných ztrát. Současnou situaci vůbec nevnímáme jako kolaps či selhání, protože při zakládání jsme věděli, že dříve či později nějaké období propadů trhů přijde. My tuto situaci vnímáme jako dobrou příležitost akumulovat zainvestovaný kapitál za rozumnou cenu, tedy nakoupit “ve slevě”.
Poznámka
Pokud se vám náš seriál líbí, určitě nás sledujte, protože za 3 měsíce se na naše portfolia podíváme a opět si zhodnotíme, jak se nám vede.
Chcete být vždy v obraze ohledně aktuálního vývoje na trzích?
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.
Vystudovaný ekonom s vášnivým zájmem o pasivní investování a americké akcie. Zkušenosti nabyté ve finančním sektoru využívá pro vytváření stabilních investičních portfolií. Jeho cílem je dosáhnout finanční svobody prostřednictvím dlouhodobého investičního přístupu. Fanoušek hnutí FIRE a Roberta Kiyosakiho.
Nadšenec do finančních trhů a aktivní investor s desetiletou historií, který se aktuálně soustředí na pasivní investování. Svůj hluboký zájem o finance a investice zhmotňuje do budování Finexu s jasným cílem – stát se nejlepší platformou svého druhu v Česku a na Slovensku.
Matěj věří, že Finex je místem, kde každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti najde užitečné rady, návody i inspiraci.
“Cesta investora je náročná. Musíme se vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.”
Vojtěch se snaží čtenářům přinášet nejen kvalitní vzdělávací a aktuální obsah ze světa financí, ale také data, nástroje a zkušenosti z praxe.
Jeho záměrem je, aby byl Finex.cz platformou, která je užitečná jak pro začátečníky, tak pro zkušené investory. Sám se věnuje neustálému rozšiřování a zlepšování celého portálu tak, aby stále odpovídal zvyšujícím se potřebám rostoucího množství čtenářů.
Své zkušenosti ze světa financí získal při studiích na Vysoké škole ekonomie a managementu, návštěvami desítek finančních konferencí po celé Evropě ale také praxí a správou svých vlastních investic. Jeho osobní investiční portfolio zahrnuje zejména kryptoměny a akcie, ale v menší míře i nemovitosti a další méně konvenční typy investic.
“Našim cílem není čtenáře jen informovat, ale také inspirovat, vzdělat a pomoci jim zhodnotit jejich peníze. Máme za sebou roky dobrých výsledků, ale stále před sebou vidíme i další vzrušující cestu.”
Tak měl jsem cca rok Portu. Zrušil jsem czk i eur. Ta ztráta je obrovská. Zůstala mi jen ta jejich rezerva. Jinde mám investoce s vynosem 7-12% a věřitelé stále splácejí beze ztrát.
Investiční platformy s akciovými portfolii mají obecně vyšší potenciál, než P2P půjčky (se kterými se, zdá se mi, nyní srovnáváte). To je v podstatě definice onoho “investočního rizika”. Tím, že jste odprodal je vaše ztráta realizovaná a připravil jste se o období růstu – které může nastat dříve či později. Je to zkrátka jedna z charakteristik investování.
Osobně bych to považoval za chybu, jelikož investování do akcií je o dlouhodobém horizontu, kdy musíte tyto krátkodobé propady akceptovat, a jeví se mi to až jako nepochopení současné ekonomické situace, která vyvolala akciový pokles. Je to však na vás, určitě bych vám nechtěl dávat žádné investiční doporučení čistě takto přes komentáře. Pokud jste spokojený s jinými produkty, může to být nakonec také dobře. :-)
Abychom Vám mohli poskytnout co nejlepší služby, používáme různé technologie, mezi které patří i soubory cookies.
Váš souhlas s použitím těchto technologií nám umožní zpracovávat údaje, jako je Vaše chování při používání našeho webu. Díky tomu můžeme náš web dále zlepšovat. Nesouhlas nebo odvolání souhlasu může nepříznivě ovlivnit určité vlastnosti a funkce těchto webových stránek.
Technické
Vždy aktivní
Technické cookies jsou nezbytně nutné pro legitimní účel umožnění použití služby, kterou si náš čtenář nebo uživatel výslovně vyžádal navštívením stránek a není možné je vypnout.
Předvolby
Technické uložení nebo přístup je nezbytný pro legitimní účel ukládání preferencí, které nejsou požadovány odběratelem nebo uživatelem.
Statistiky
Cookies využívané výhradně pro statistické a analytické účely, abychom naše stránky mohli neustále zlepšovat dle toho, jak se naši čtenáři a uživatelé chovají a jaké mají preference.Technické uložení nebo přístup, který se používá výhradně pro anonymní statistické účely. Bez předvolání, dobrovolného plnění ze strany vašeho Poskytovatele internetových služeb nebo dalších záznamů od třetí strany nelze informace, uložené nebo získané pouze pro tento účel, obvykle použít k vaší identifikaci.
Marketing
Cookies používané k vytvoření uživatelských profilů za účelem zobrazování reklamy nebo sledování chování na webových stránkách pro podobné marketingové účely.
Tak měl jsem cca rok Portu. Zrušil jsem czk i eur. Ta ztráta je obrovská. Zůstala mi jen ta jejich rezerva. Jinde mám investoce s vynosem 7-12% a věřitelé stále splácejí beze ztrát.
Investiční platformy s akciovými portfolii mají obecně vyšší potenciál, než P2P půjčky (se kterými se, zdá se mi, nyní srovnáváte). To je v podstatě definice onoho “investočního rizika”. Tím, že jste odprodal je vaše ztráta realizovaná a připravil jste se o období růstu – které může nastat dříve či později. Je to zkrátka jedna z charakteristik investování.
Osobně bych to považoval za chybu, jelikož investování do akcií je o dlouhodobém horizontu, kdy musíte tyto krátkodobé propady akceptovat, a jeví se mi to až jako nepochopení současné ekonomické situace, která vyvolala akciový pokles. Je to však na vás, určitě bych vám nechtěl dávat žádné investiční doporučení čistě takto přes komentáře. Pokud jste spokojený s jinými produkty, může to být nakonec také dobře. :-)