Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tento projekt blízký Solaně i Ethereu podporují všichni velcí hráči

Řeč je o start-upu Succinct. Nikdy jste o něm neslyšeli? Jedná se totiž o horkou novinku, která by však v budoucnu mohla být velice úspěšná. Předpoklady pro to má.

Tento projekt blízký Solaně i Ethereu podporují všichni velcí hráči
Zdroj: succinct.xyz

Succinct se do povědomí prvních investorů dostal teprve letos, a to po úspěšném kole Series A, ve kterém se start-upu podařilo vybrat 55 milionů USD od prominentních investorů z EigenLayer, Polygonu (POL) nebo Celestie (TIA).

Hlavním podporovatelem projektu je investiční skupina Paradigm, která stojí např. i za NFT tržištěm Blur, populární peněženkou Phantom nebo pokusy o první kryptoměnové sociální sítě friend.tech a Farcaster.

Succinct má aktuálně veřejně dostupné 2 hlavní produkty: Succint Network a SP1.

Succinct Network je decentralizovaná síť sloužící k ověřování decentralizovaných aplikací a blockchainů. Řídí se heslem “pravda před důvěrou”.

SP1 je potom vůbec první open source zkVM (zero-knowledge Virtual Machine – stroj schopný generovat důkazy s nulovou znalostí), který umožňuje vývojářům psát dApps v programovacím jazyce Rust. Ano, v tom, který je typický pro Solanu (SOL), naopak na Ethereu (ETH) a jeho rollupech, které používají důkazy s nulovou znalostí (zero-knowledge proofs) se Rust obvykle nepoužívá.

Co jsou to rollupy?

Rollupy jsou druhé vrstvy nejčastěji Etherea a slouží k odlehčení jeho provozu. Ethereum je starší a pomalejší síť s nižší propustností a aplikace tak převádějí některé výpočty na rollupy, kde dochází k jejich rychlé a levné exekuci.

Rollupy jsou pak s Ethereem spojeny a co se týče bezpečnosti spoléhají na jeho síť validátorů. Dělí se na optismistic a zk rollupy.

Zdroj: datawallet.com
Hlavní rozdíly mezi optimistic a zk rollupy
Hlavní rozdíly mezi optimistic a zk rollupy

Propojení Succinct Network a SP1 umožňuje aplikacím spustit programy na jakékoli integrované síti na jedno kliknutí. Tyto aplikace půjde pak levně a rychle ověřovat pomocí důkazů generovaných na Succinct Network.

Zdroj: succinct.xyz
Znázornění vrstvy ověřovatelů (Succinct Network) a na ni napojených aplikací
Znázornění vrstvy ověřovatelů (Succinct Network) a na ni napojených aplikací

Převratnou technologii využívají k budování aplikací s nulovou znalostí již nyní projekty jako Celestia (TIA), Wormhole (W), Lido (LDO) nebo Gnosis (GNO).

Zdroj: succinct.xyz
Známé projekty využívající Succinct
Známé projekty využívající Succinct

A tento týden se Succinctu povedl další skvělý kousek, když ve spolupráci s Optimismem (OP) vytvořil OP Succinct, způsob, jakým lze za 1 hodinu upgradovat jakýkoli blockchain postavený pomocí OP Stacku (např. známou Base od burzy Coinbase) tak, aby zvládl používat důkazy s nulovými znalostmi.

A proč je to tak skvělé?

Blockchainy postavené pomocí OP Stacku (jako např. Optimism nebo Base) jsou tzv. optimistic roll-upy. Používají tedy úplně jinou technologii než zk-rollupy (viz výše). Novinka umožní jejich vzájemné propojení.

Závěrem

Šla vám z toho hlava kolem? Kryptoměny, decentralizované aplikace a jejich infrastruktura jsou každým rokem komplexnější a také složitější na pochopení. Pokud jim neporozumíte napoprvé, nic se neděje. Succinct je ale jistě zajímavý projekt, jehož vývoj stojí za to, např. na X, sledovat.

Mějte přehled o tom, co se děje ve světě kryptoměn!

Přihlaste se k odběru našeho kryptoměnového newsletteru a už vám nic neuteče. Newsletter vám budeme posílat pokaždé, když budeme mít k situaci na krypto trhu co říct.

Díky nám budete mít přehled, co se stalo a co můžete do budoucna očekávat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Vaše e-mailová adresa

 

Přihlášením vyjadřujete souhlas s našimi zásadami zpracování osobních údajů.

 

Děkujeme za Váš zájem. Váš email byl přidán do naší databáze ✅


(Odhlásit se můžete kdykoli kliknutím na odkaz, který naleznet v patičce všech našich emailů.)

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz jsem dříve působil jako šéfredaktor kryptoměnové redakce. Mým cílem bylo, abychom společně s našimi pravidelnými redaktory i dalšími přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat