Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Tento indikátor recese vykazuje spolehlivost již 70 let – Co nás čeká nyní?

Publikováno
Tento indikátor recese vykazuje spolehlivost již 70 let – Co nás čeká nyní?
Zdroj: depositphotos.com

Americký akciový trh je dlouhodobě strojem na peníze, který s přehledem překonává průměrné roční výnosy komodit, jako jsou ropa a zlato, dluhopisy či termínované vklady. V meziročním srovnání však může být akciový trh poněkud riskantní, jak se investoři přesvědčili v roce 2022.

V roce 2022, ikonický Dow Jones Industrial Average, referenční index S&P 500 a na technologiích závislý Nasdaq Composite vstoupily do medvědích trhů a dosáhly nejhorších výnosů od roku 2008. Propastný výkon těchto hlavních akciových indexů však nyní vede řadu investorů k otázce, zda je recese v USA nevyhnutelná.

Bohužel neexistuje křišťálová koule, která by nám umožnila nahlédnout do budoucnosti a s konkrétní jistotou zjistit, zda se recese blíží. Existuje však poněkud netradiční ukazatel, který v posledních 70 letech správně předpovídal recese v USA – bezchybně.

Na základě historických údajů je zcela jasné, co bude následovat. Wall Street ještě nemusí mít to nejhorší za sebou.

Aktuální cena
Změna
Dow Jones Industrial Average / DJIA
Načítání
Načítání
Načítání
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání
NASDAQ-100 / NDX
Načítání
Načítání
Načítání

Tento index předpovídající recesi se nemýlil od počátku 50. let 20. století

Mnoho zkušených investorů pravděpodobně zná americký index ISM ve zpracovatelském průmyslu, který každý měsíc zveřejňuje Institut pro řízení dodávek (“ISM” v názvu indexu). Tento index, označovaný také jako index nákupních manažerů, je založen na údajích získaných z odpovědí vedoucích pracovníků více než 400 průmyslových podniků.

Aniž bychom zacházeli do podrobností, index ISM ve zpracovatelském průmyslu je složen z pěti sezónně očištěných složek – Nových zakázek, zaměstnanosti, výroby, dodávek dodavatelům a zásob. Naštěstí nemusíte být ekonom nebo dokonce zkušený investor, abyste porozuměli údajům indexu ISM ve zpracovatelském průmyslu.

Představte si, že existuje stupnice mezi 0 a 100 – střední hodnota je tedy 50. To je vaše základní linie. Jakákoli hodnota nad 50 znamená expanzi výrobní aktivity v průmyslovém sektoru, zatímco jakákoli hodnota pod 50 znamená pokles výrobní aktivity. Čím dále se pohybujete od hodnoty 50, tím je síla nebo slabost výrobní aktivity výraznější. Je to všechno docela jednoduché a ISM provádí všechny výpočty.

Americký index ISM ve zpracovatelském průmyslu však není ukazatelem, který by měl za posledních 70 let bezchybné výsledky v předpovídání recesí. Tuto čest má jedna z jeho dílčích složek: Index nových zakázek ve zpracovatelském průmyslu USA ISM.

Zdroj: ycharts.com
Vývoj hodnoty indexu nových zakázek ve zpracovatelském průmyslu USA ISM od roku 1950
Vývoj hodnoty indexu nových zakázek ve zpracovatelském průmyslu USA ISM od roku 1950

Jak je zřejmé z jeho názvu, tento index zkoumá aktivitu nových zakázek v průmyslovém sektoru. Přestože se Spojené státy zjevně staly závislejšími na technologiích a již nejsou takovou výrobní velmocí jako kdysi, zůstává výrobní aktivita důležitým ukazatelem hospodářského růstu či poklesu USA.

Klíčová úroveň amerického indexu ISM pro nové zakázky ve zpracovatelském průmyslu byla 43,5.

S jednou výjimkou na počátku 50. let 20. století vedlo ostatních 12 případů, kdy index nových zakázek ve zpracovatelském průmyslu USA ISM od počátku roku 1948 klesl pod 43,5, k tomu, že se americká ekonomika dostala do recese.

Ptáte se, na jaké úrovni se index nových zakázek ve zpracovatelském průmyslu USA ISM nachází nyní? V lednu 2023 dosáhl neuspokojivé hodnoty 42,5. Na základě tohoto údaje a historie tohoto indexu za posledních 70 let se zdá, že recese je na spadnutí.

Další významný nástroj pro předpovídání recese souhlasí s tím, že recese je pravděpodobná

Mějte na paměti, že index nových zakázek ve zpracovatelském průmyslu USA ISM není zdaleka jediným ukazatelem, který varuje americkou ekonomiku a Wall Street.

Další z nejosvědčenějších nástrojů Wall Street pro předpovídání recese je ukazatel pravděpodobnosti recese Federální rezervní banky v New Yorku. Jedná se o ukazatel, který vychází z výnosové křivky státních dluhopisů.

Výnosová křivka státních dluhopisů obvykle směruje nahoru a doprava. Jinými slovy, státní dluhopisy, jejichž splatnost je delší (např. desetileté a třicetileté dluhopisy), mají vyšší výnosy než státní dluhopisy se splatností v krátkém období (např. tříměsíční dluhopisy). Investoři by měli být odměněni vyšším výnosem za to, že mají svůj kapitál vázaný na delší dobu.

Zdroj: ycharts.com
Dlouhodobý vývoj rozdílu mezi výnosem 10letého a 3měsíčního amerického státního dluhopisu, který je momentálně záporný
Dlouhodobý vývoj rozdílu mezi výnosem 10letého a 3měsíčního amerického státního dluhopisu, který je momentálně záporný

Varovným signálem recese je inverze výnosové křivky. Když výnosy krátkodobých státních dluhopisů převýší výnosy dlouhodobých státních dluhopisů, je to jasný signál, že investoři mají obavy o ekonomický výhled USA. V poslední době dosáhl rozdíl mezi výnosy tříměsíčních a desetiletých státních dluhopisů největší úrovně za posledních čtyřicet let.

Podobně jako index nových zakázek ve zpracovatelském průmyslu ISM má ukazatel pravděpodobnosti recese newyorského Fedu dobře definovanou dělící linii, která přesně předpovídá recese již od konce 50. let 20. století. S výjimkou října 1966, kdy ukazatel pravděpodobnosti recese NY Fedu dosáhl vrcholu 41,14 %, každý další případ, kdy překročil 40 %, vedl k tomu, že se recese zformovala do 12 měsíců.

V prosinci 2022 činila pravděpodobnost recese v USA předpovídaná tímto ukazatelem 47,31 %. Ukazatel s bezchybnou historií po více než půl století opět naznačuje, že v roce 2023 čeká Spojené státy recese.

Nebojte se investovat do amerických akcií, pokud se recese skutečně projeví

Na jedné straně se investorům vyplatí uvědomit si, že akciový trh už dlouho nedosáhl dna před recesí. Zatímco je naprosto normální, že akcie dosáhnou dna před koncem recese v USA, je neuvěřitelně neobvyklé, aby akcie vstoupily do nového medvědího trhu ještě předtím, než se recese vůbec projeví.

Nicméně – a to je docela důležité – na druhou stranu recese v minulosti poskytovala trpělivým investorům příležitost nakoupit kvalitní podniky se slevou.

Ačkoli korekce na akciových trzích a medvědí trhy mohou být krátkodobě nepříjemné, historie ukázala, že každá korekce, krach a medvědí trh v historii byly nakonec odstraněny býčím trhem. To platí pro každý výrazný pokles indexů Dow Jones Industrial Average, S&P 500 a Nasdaq Composite.

Například každoročně zveřejňované údaje společnosti Crestmont Research ukázaly, že doslova neexistuje špatná doba na to, abyste své peníze investovali – pokud jste dlouhodobým investorem.

Společnost Crestmont zkoumala klouzavé dvacetileté celkové výnosy indexu S&P 500 včetně vyplácených dividend od počátku roku 1900. Zjistila, že všech zkoumaných končících 103 (1919-2021) let, by přineslo kladný celkový výnos. Stručně řečeno, pokud byste si hypoteticky koupili benchmarkový index S&P 500 v kterémkoli okamžiku od počátku roku 1900 a drželi jej 20 let, vydělali byste.

Zdroj: crestmontresearch.com
Klouzavé dvacetileté celkové výnosy indexu S&P 500 včetně vyplácených dividend od počátku roku 1900
Klouzavé dvacetileté celkové výnosy indexu S&P 500 včetně vyplácených dividend od počátku roku 1900

Pokud přemýšlíte, kam investovat během recese (za předpokladu, že oba výše uvedené indikátory recese jsou správné), určitě nešlápnete vedle, pokud svůj výzkum začnete s dividendovými akciemi? Společnosti, které svým akcionářům pravidelně vyplácejí dividendy, jsou často opakovaně ziskové a již dříve prošly hospodářským poklesem. Kromě toho za sebou mají příjmové akcie rozsáhlou historii s překonáváním výkonnosti veřejně obchodovaných společností, které výplatu části svého zisku akcionářům nenabízejí.

Není také na škodu myslet defenzivně, když se objeví ekonomická nejistota. Například bez ohledu na to, jak špatně si povede americká ekonomika a/nebo akciový trh, spotřebitelé budou stále nakupovat potraviny a nápoje, prací prášky, toaletní papír, zubní pastu a další zboží krátkodobé spotřeby.

Stejně tak se příliš nezmění spotřeba elektřiny a lidé budou stále nemocní a budou potřebovat léky na předpis, zdravotnické prostředky a různé zdravotnické služby. Jde o to, že činnost podniků se nezastaví jen protože se americká ekonomika ocitne v propadu.

Vzhledem k tomu, že mnoho špičkových akcií je hluboko pod svými historickými maximy, může současný medvědí trh a možná recese v USA představovat pro dlouhodobé investory příležitost k nákupu, která se naskytne jednou za desetiletí.

Líbil se vám tento článek?
13
2

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎